Hasonló termékek
Követhető-e Jézus
Követhető-e Jézus? Sokan úgy gondolják, Jézus különleges személye és nagysága utánozhatatlan. Valóban, elhívása speciális és megismételhetetlen. Azonban a Jézus-történet evangéliumokká formálódó elbeszélései mégsem pusztán az Isten Fiának, a Messiásnak a bemutatását végzik el.
Visszanézve
Tanulmányok és történelmi forrásközlés: Kelet-Közép-Európa és a Balkán brit és amerikai ország- és helyzetjelentésekben 1948–1960
Örmény élet az Oszmán Birodalomban
Az Oszmán Birodalomban élő örmények történelmének kutatását hosszú időn keresztül az első világháború idején történt genocídium határozta meg. Elke Hartmann jelen kötetében az ezt megelőző korszakba kalauzolja el az olvasót.
IV. Iván és I. Péter mikrohistoriográfiája
Jelen mikrotörténelem tulajdonképpen mikrohistoriográfia, amely mélyfúrások révén az orosz történettudomány egészéről kíván állításokat megfogalmazni. Így a IV. Iván és I. Péter korára összpontosító historiográfiai mikrovizsgálatok sorozata végül is az orosz történettudomány két évszázadának képét rajzolja ki.
Kína XX. századi története
Kína kétségkívül a jelen és a közeli jövő egyik legnagyobb hatalma, amely aktív szerepet játszik a világ sorsának alakulásában. Az elmúlt évszázadban az ország hosszú történelmének egyik legviharosabb korszakát élte.
Az örmény népirtás története
A 20. század első nagyobb népirtása 1915-ben kezdődött, amikor az oszmán-törökök örmények százezreit deportálták és gyilkolták meg. Az első világháború után kiderült, az áldozatok száma megközelítette a másfélmillió főt. „A sivatagban élhetnek, de másutt sehol” – jegyezte meg Talat pasa – az örmény népirtás első számú kitervelője az örményekkel kapcsolatos elképzelését. Ez a mondat foglalja össze talán leginkább a korabeli oszmán politikai elit cinikus és embertelen gondolatmenetét, melyet később európai körülmények között egy másik politikai ideológia is végrehajt, s amely holokauszt néven mindannyiunk történelmévé válik.
Leírás
A kötet a regionális és nagyhatalmak geostratégiai érdekeit vizsgálja az évtizedek óta megoldatlan ciprusi konfliktus kontextusában. A könyv a konfliktus nemzetközi hátterének rövid ismertetése után áttekinti a geostratégia elméleti összefüggéseit, annak módszertani iránymutatásai alapján pedig sorra veszi Ciprus azon adottságait, amelyek a szigetre vonzották a külső szereplőket, illetve életre hívták és elmélyítették az ott kialakult komplex nemzetközi konfliktust. A tanulságok levonására az utolsó fejezet vállalkozik, amely szerint a konfliktus csak abban az esetben rendezhető megnyugtatóan, ha a békefolyamat a helyi szereplőkön kívül a nemzetközi tényezők érdekellentéteit is feloldja.
Kacziba Péter a Pécsi Tudományegyetem Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszékének egyetemi adjunktusa. 2017-ben a PTE BTK Interdiszciplináris Doktori Iskolájának Politikatudományi Programjában politikatudományból doktorált. 2014–2015 között az MTA Regionális Kutatások Intézetének tudományos segédmunkatársa, 2015–2017 között a PTE BTK tanársegéde, majd 2018-tól egyetemi adjunktusa. Oktatási és kutatási területei: nemzetközi viszonyok és konfliktusok elméletei, digitális és nyilvános diplomácia, nemzetközi kapcsolatok a Kelet-Mediterráneumban.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kacziba Péter |
Megjelenés | 2023 |
Terjedelem | 160 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-646-007-5 |