Hasonló termékek
Isten és valóság
Teológiai kisesszék
A kötetben szereplő rövid esszék egyrészt a kereszténység egyéni elsajátításából, a ma lépten-nyomon spiritualitásnak nevezett jelenségből próbálnak megvilágítani valamit, másrészt az elmúlt néhány évtizedben jelentős vitákat kiváltó teológiai kérdéseknek erednek a nyomába, végül pedig a kereszténység mai konkrét formájának egyes problémáit világítják meg, az újabb teológiai gondolkodásformáktól kezdve a nagy vallásokkal kialakítható keresztény viszonyon át a kereszténységet érő bírálatokig.
Jób útja
A szenvedő ember stációi
E könyv nem tesz kísérletet a Jób könyvével kapcsolatos valamennyi kérdés megválaszolására, amiképp e szemléletmódok teljes palettájának lefedésére sem. Ellenkezőleg, a bevezető fejezetben Konrad Schmid nyújt elemző betekintést a könyv felépítésébe, amely a könyvet teljes egészként láttatja. Az ezt követő fejezetekben Manfred Oeming ad éles látleletet a könyv különböző felvetéseiről, beleértve a dialógusok összefoglalását, Jób monológját, Elíhu beszédét ("az ellen-monológot"), Jób találkozását Istennel és az út végállomását. A két szerző tudományos és teológiai megközelítése a könyv közérthető, gazdagító olvasatát nyújtja.
Karl Rahner
Az ember – Isten titkához rendelt lény
A könyv révén a magyar olvasónak első ízben nyílik lehetősége arra, hogy átfogóan megismerje Karl Rahner teológiáját és annak hatását.
Korunk iránytűje
A Caritas in Veritate kezdetű enciklika jelentőségéről
Jelen kötet arra tesz kísérletet, hogy emberi értelmünkkel világítsuk be némiképp e létterületeket, amikor a Caritas in Veritate szövegéről együtt gondolkodunk, faggatjuk, esetleg kérdőre vonjuk, azzal az őszinte gondolkodói elkötelezettséggel, hogy a „dolgot" magát – a szeretetet és az igazságot – juttassuk szóhoz.
Idegen méltóság
Preimplantációs genetikai diagnosztika és az emberi méltóság elve a teológia kontextusában
Az új politikai teológia alapkérdései
„A keresztény isteneszme lényegénél fogva a gyakorlatra vonatkozó eszme, s Isten nem gondolható el úgy, hogy ez az eszme ne sértse annak közvetlen érdekeit, aki elgondolására törekszik.” Ennek az új politikai teológiának a körébe vágó Metz-tanulmányokból és előadásokból ad átfogó válogatást a kötet.
A Szentháromság
Az üdvtörténet eredendő, transzcendens alapja
Állam és demokrácia
Törvényhozás és törvénykezés az ókori Athénban
Leírás
Bármily meglepő, Karl Rahner csak egészen ritkán jelentetett meg rendszeres értekezést a katolikus dogmatika egy-egy kérdéséről. E csekély számú írása közé tartozik a szentháromságtan összefoglalására vállalkozó tanulmánya, amely azért is számít kivételesnek az elmúlt fél évszázad teológiatörténetén belül, mert felekezettől függetlenül minden jelentős teológus állást foglalt az értekezésben kifejtett alapvető tételekkel kapcsolatban. Rahner szerint a középkortól fogva a szentháromságtan nem alkotja középponti rendezőelvét a keresztény gondolkodásnak és a keresztény életformának, s ezért a teológiának egészen radikális erőfeszítéseket kell tennie e visszás állapot megszüntetése érdekében. Nézete szerint további nehézséget jelent, hogy a szentháromságtani dogma megfogalmazása idején a személy kifejezés egészen mást jelentett, mint az újkorban, és az ebből következő félreértések teljesen elhomályosítják a szentháromságtan valódi értelmét. Nagyrészt Rahner provokatív megállapításainak köszönhetően az ezredforduló környékén szentháromságtani fordulat zajlott le a keresztény gondolkodásban. A kötet ennek a folyamatnak a főbb színtereit és alakjait mutatja be.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Görföl Tibor |
Megjelenés | 2014 |
Terjedelem | 210 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632368344 |
Sorozat | Coram Deo sorozat |