Hasonló termékek
Antifilozófusok. Huszonöt időszerű kérdése a kereszténységhez
A könyv olyan radikális keresztény, vagy a kereszténységen töprengő gondolkodók, alkotók egy-egy kérdését mutatja be, akik az európai bölcseleti hagyománynak a görög hagyományoktól eltérő, más fókuszát teremtették meg. Ez részben az akadémiai filozofálással való szembehelyezkedésből, részben pedig e gondolkodók többségére jellemző keresztény hitükből ered. Közös bennük az, hogy a kereszténységhez intézett kérdésük magában rejt egy antifilozófiai hozzáállást, éspedig azáltal, hogy elfogadják azt a kihívást, amelyet Pál apostol a Korinthusiakhoz írt I. Levelében a kereszténység gondolkodási formájáról adott: a keresztről való tanítás őrültség a filozófus elme számára - illetve Pascallal szólva: Ábrahám, Izsák és Jákob Istene nem a filozófusok istene. Az antifilozófus kifejezés Alain Badiou terminusára utal, aki Pál apostolt nevezte így. A szerzőnő kérdése ez: Vajon együtt tudunk-e még gondolkodni a nagy keresztény írókkal és alkotó egyéniségekkel, vajon megmozdítanak-e bennünk valamit azok az elementáris egzisztenciális kérdések, melyek foglalkoztatták őket a Bibliával folytatott beszélgetéseik során? Vajon van-e még a keresztény gondolkodásban elég élet ahhoz, hogy átvegye a stafétabotot ezektől és persze más elődöktől.
Társadalomfilozófiai gondolkodók a 20. században
Korábbi korokban a filozófusok a lét általános problémáit, a megismerés egyetemes törvényeit és az úgynevezett örök igazságokat igyekeztek feltárni, a modernitás kibontakozásával mindezt már a természettudományok szemléletére alapozták.
Bevezetés a kádárizmusba
A könyv középpontjában a kádárizmus áll. Nem végső magyarázat, hanem bevezető, áttekinti a tárgy irodalmát, foglalkozik az előzményekkel és az utótörténettel. A történetek elbeszélése helyett a magyar és térségi jelenkortörténet, azon belül is a XX. század második fele átfogó ábrázolása során felmerülő fogalmak magyarázatára vállalkozik. Nem összegzés: bevezetés a további tisztázás hoz, esetleg vitához.
Metafizikai napló
Gabriel Marcel (1889-1973) neve, filozófiai munkássága szorosan kötődik az egzisztencialista gondolkodás történetéhez. Marcelt ugyanis világszerte nem csupán a katolikus egzisztencializmus legjelentősebb képviselőjének, hanem egyben az irányzat tulajdonképpeni franciaországi megalapítójának is tekintik. Filozófiai főműve, a Metafizikai napló (melynek első teljes magyar fordítását tartja kezében az olvasó) a két világháború között, azonos évben (vagyis 1927-ben) jelent meg a német egzisztencializmus alapművével, Martin Heidegger Lét és időjével.
Természettörvény és gondviselés
Egy filozófiai és teológiai kérdés a korai felvilágosodásban
a korai modernitás egyik legfontosabb vitája, amelyet a szerző Descartes és Malebranche írásaitól elindulva Antoine Arnauld és Pierre Bayle művein át egészen Leibniz Teodíceájáig követ nyomon.
Leírás
A jóindulat hermeneutikája című kötet azoknak a szerzőknek az írásait tartalmazza, akiket Fehér M. István halála mélyen érintett, hozzá közelállónak érezvén magukat, tanulmányukkal valamiképpen a vele való kapcsolatuk maradandóságát akarták kifejezni. A hermeneutika, fenomenológia, irodalomelmélet, politikai gondolkodás témakörei mentén kibomló tanulmányok mindegyike valamilyen módon érintkezik Fehér M. István egykori kutatási területével.
Mit dem Titel Die Hermeneutik des Wohlwollens enthält der derzeitige Band die Schriften von Autoren, die vom Tod István M. Fehér tief betroffen waren; die sich an ihm nahe gefühlt haben, und die mit ihren Beiträgen die Dauerhaftigkeit ihrer Beziehung zu ihm ausdrücken wollen. Die Studien, die sich entlang der Themen der Hermeneutik, Phänomenologie, Literaturwissenschaft und politischen Denken entfalten, berühren irgendwie das ehemalige Forschungsgebiet von István M. Fehér.
A kötet szerzői / die Autoren: Bognár László, Boros Gábor, Csejtei Dezső, Cseri Kinga, Gáspár Csaba László, Friedrich-Wilhelm von Herrmann†, Hörcher Ferenc, Jani Anna, Juhász Anikó, Kerekes Erzsébet, Király V. István†, Krémer Sándor, Kucsera Tamás Gergely, Kulcsár-Szabó Ernő, Kulcsár-Szabó Zoltán, Laczkó Sándor, Lengyel Zsuzsanna Mariann, Loboczky János, Lőrincz Csongor, Marosán Bence Péter, Rosa Maria Marafioti, Mezei Balázs Mihály, Günther Neumann, Nyírő Miklós, Günther Pöltner, Rózsa Erzsébet, Schwendtner Tibor, Ullmann Tamás, Veres Ildikó, Veress Károly, Holger Zaborowski.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Jani Anna,Lengyel Zsuzsanna |
Megjelenés | 2023 |
Terjedelem | 486 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 978-963-414-991-0 |
Sorozat | A filozófia útjai sorozat |