Hasonló termékek
Textus és kontextus
Az Ószövetség megértésének lehetőségei
A különböző magyarázatok, ahogyan az ókorban, úgy ma is eltérő vallási/felekezeti közösségeket alkotnak. Ez a kötet a magyarázatok lehetőségeinek feltárásával, az Ószövetség jobb megértésén túl, talán segíthet felismerni, hogy bár – Martin Buber „szoba“-hasonlatával élve – különböző szobákban élünk, de egy házban, és az egyes szobáknak van a másikra nyíló ajtaja-ablaka, s kiderül, hogy alapvetően közös világra s közös irányba, Istenre nézünk.
Az apostolok hagyománya - II. javított kiadás
Szabados Ádám könyve két nagy kérdésre keresi a választ: beszélhetünk-e történetileg igazolható normatív hagyományról az egyetemes egyház életében, és ha igen, hogyan lehet körülhatárolni ezt a hagyományt. A szerző szerint mindkét kérdésre az apostoli tekintély adja meg a választ.
Bevezetés Philón életéhez és írásaihoz
Kenneth Schenck az Indiana Wesleyan University-n működő Wesley Seminary dékánja, és ugyanott az Újszövetség és a keresztény lelkipásztorkodás professzora. A Zsidókhoz írt levél, Philón, és az újszövetségi teológia elismert szakértője.
Izsák megkötözése
Történet és hatástörténet
Kötetünk témája az Ószövetség egyik legérdekesebb perikópája, Izsák megkötözésének (a rabbinikus terminológia szerint az „Aqédának”) a Genesis 22. fejezetében elbeszélt története. A kötet összeállításánál nem csupán biblikus kutatók működtek közre, hanem ennek az olyannyira fontos elbeszélésnek a hatástörténete egyfajta tágabb perspektívába kerül. A kötet anyagának alapjául a Sapientia Főiskola Bibliatudomány Tanszékének 2009. őszi szimpóziumán elhangzott előadások szolgálnak.
A fowleri hitfejlődés-elmélet értékelése és alkalmazási területei
A könyv mindenki számára hasznos lehet, aki szeretné mélyebben megérteni, miért jellemzi a hívő emberek hitét a bizonyosság vagy éppen a kétség, a lelkes rajongás vagy a túlzott szkepticizmus, a kritikus távolságtartás más hitektől vagy a párbeszédképesség az egészen más vallást követők felé.
Egyéni panaszénekek a Zsoltárok könyvében
A panaszzsoltárok írói vágynak az Istennel való közösségre. Az ő példájuk a mai ember számára is mély üzenetet hordoz, amelyhez útmutatást nyújt ez a könyv.
Az Ószövetség teológiai üzenete
Az Ószövetség vagy Héber Biblia magyarázatának számtalan megközelítési módja lehetséges, és valóban, számtalan magyarázat született: irodalmi és ikonográfiai, régiségtani és történeti, geográfiai és botanikai - és még ezernyi egyéb szempont szerint történt és történik a szövegek újracsoportosítása és (át)értelmezése.
Leírás
A neves református lelkész-teológus, hebraista, Zsengellér József, a Károli Gáspár Református Egyetem bibliai teológiai és vallástörténeti tanszékének vezetője tekintélyes terjedelmű tanulmánykötetében arra vállalkozik, hogy kalauzolja olvasóját a Héber Biblia vagyis az Ószövetség keletkezésének forrásvidékén. Azt a folyamatot próbálja felidézni, ahogyan a megértett isteni szó formát öltve hagyományozódik (Oralitás és írásbeliség, Írnokok és tradíciók), összegyűlik, szöveggé, szövegfolyammá válik (Szövegesülés - esettanulmány, Szövegesülés - Fogalmi tisztázás), gyűjteménnyé kristályosul (Gyűjteményesülés versus szövegpluralitás), majd különböző csoportok számára életvitelt, létformát meghatározó normává válik (Szövegek és csoportok a kultúrák metszéspontjában, Kanonozáció - dekanonizáció). A kialakult kép természetesen nem teljes, néhol szakadozott, amint a szövegek is helyenként töredékesek és a tények már kikutathatatlanok, ám ahhoz elegendőek, hogy meglássuk a fő vonalakat. A szerző a Szentírás keletkezéstörténetének tudományos feldolgozása során a meglévő képzetek egymás mellé helyezésével világossá teszi saját kánonnal kapcsolatos nézeteit. A teológiai gyűjteményekbe ajánlható művet fekete-fehér fotók és ábrák illusztrálják, valamint a zárórészben bőséges bibliográfia, valamint az idézett művek és szerzők mutatói egészítik ki. "www.kello.hu © minden jog fenntartva"
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Zsengellér József |
Megjelenés | 2014 |
Terjedelem | 464 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789632368528 |