Hasonló termékek
A bodrogközi kultúra és társadalom változása a 19–20. században
Bételjesítem Isten akaratját
A lészpedi szent leány látomásai
A magnetofon-felvételek időrendjében közölt elbeszéléseken végigvonulnak Jánó Ilona életének legfontosabb eseményeiről és legmélyebben átélt vallási élményeiről: mennyei, purgatóriumi és pokolbeli látomásairól, valamint a hozzá látogató szent személyek: Krisztus, Szűz Mária, szentek, a Sátán, vagy a halottak jelenéseiről szóló tudósítások.
Hegytörvények és szőlőtelepítő levelek Veszprém vármegyéből (1626-1828)
A kötet a 16-19. századi Győr és Sopron vármegyék területén keletkezett hegytörvényeket és szőlőtelepítő leveleket tartalmazza. A közölt 38 szöveg közül 26 magyar, 2 latin, 9 német, 1 pedig horvát nyelvű, melyeket bőséges jegyzetanyaggal, pontos hivatkozásokkal láttak el a közreadók. A szövegek értelmezését a latin szavakat, kifejezéseket tartalmazó szójegyzék segíti. A könyvet a benne előforduló valamennyi szőlőhegy, város, falu, puszta és vármegye nevét tartalmazó helynévmutató jól hasznosíthatóvá teszi mind a helytörténeti kutatás, mind az érintett borvidék története iránt érdeklődő jelenkori hegyközségek tagjai számára.
Migráció és turizmus
A tanulmánykötet öt magyarországi település példáján annak a kérdésnek a megválaszolására törekszik, hogy a napjaink Magyarországán zajló – különböző típusú – migrációs folyamatok hogyan befolyásolják a vizsgált falvak gazdaság- és társadalomszerkezetét, milyen változásokat hoznak létre egy-egy lokális közösség mindennapjaiban: a településkép átalakulásában, a társadalmi hierarchiák átrendeződésében, az ott élő és dolgozó emberek munka- és életkörülményeiben.
A kötet tanulmányai azt a jelenséget kívánják feltárni, hogy az „idegenek” felbukkanása – legyenek azok a városból kiköltöző különböző társadalmi rétegek, külföldről érkező, esetleg le is telepedő, módos vagy kevésbé módos turisták – milyen hatással van a helyi társadalmakra, milyen pontokon rajzolja át a 21. század eleji magyar falu képét, s a kialakuló „új helyzet” mennyiben segíti vagy éppen hátráltatja az adott települések túlélési stratégiáit.
Leírás
Varga Zsuzsanna kötetének újdonságát az adja, hogy a magyarországi kollektivizálás (1949-1961) történeti elemzése során az ismétlődő erőszakos hatalmi beavatkozások és az általuk kiváltott társadalmi válaszreakciók kölcsönhatásaira koncentrál. Mindhárom kolhozosítási kampányt áttekinti, egymásra hatásukban, a folytonosság és megszakítottság szempontjából vizsgálva őket. Így érthető meg, hogy miért és miként változtak az állami erőszak-alkalmazás eszközei, s erre reagálva hogyan formálódtak a paraszti társadalom különböző rétegeinek túlélési és alkalmazkodási mechanizmusai.
A szerző nem zárja le elemzését 1961-ben. Érvelése szerint a parasztság és a hatalom közötti érdekérvényesítési küzdelem tovább folytatódott a téeszeken belül. Az egyének, családok és kis közösségek megküzdési stratégiáinak sokféle mintázatát rekonstruálja az áldozatiság és cselekvőség közötti széles skálán, kulcsot adva ezzel az átalakuló falusi életvilágok sokszínűségének megértéséhez.
Varga Zsuzsanna könyve összeállításával nem pusztán kutatási eredményei összefoglalására törekedett. Fontos célja a generációk közötti párbeszéd ösztönzése is. Hangsúlyozza, hogy a 20. században felhalmozódott konfliktuskezelési és problémamegoldási stratégiáknak, s a belőlük levonható tanulságoknak érvényes üzenete van a 21. században is!
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Varga Zsuzsanna |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 204 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634148999 |
Sorozat | Humaniórák sorozat |