Hasonló termékek
Kiválasztás Krisztusban
Az arminiánus vita teológiai háttere
Fernand Braudel és a társadalomtudományok
A kötet általános bevezetés gyanánt szolgál Fernand Braudel történészi gondolkodásához. Bemutatja, hogy az Annales folyóirat második nagy korszakának vezető alakja a történelem globális felfogásának sajátos koncepcióját alkotta meg, s Braudel intellektuális pályájának teljességre törekvő rekonstrukciójával kulcsokat kínál az életmű legfontosabb darabjainak megértéséhez.
Sirin Mama nyugati hadjárata
avagy egy istennő születésének csodás története
Az emberáldozattól az istennév kimondhatatlanságáig
Az Ószövetség gondolatvilágának kétféle megközelítése, a vallástörténeti és a teológiai, igen közel áll egymáshoz, mégsem azonos. A vallástörténeti a vallási gondolatok kialakulását, azok hátterét és a gyakorlatban való megjelenését, a vallásgyakorlatot vizsgálja, míg a teológiai magukra a gondolatokra, azok tartalmára és összefüggésrendszerére koncentrál.
Felvilágosodás és babonaság
Erdélyi néphiedelem-gyűjtés 1789–90-ben
A kötet a 18. század végi népi mentalitás egyik eddig legizgalmasabb dokumentuma. Nemcsak Erdély különböző nyelvű és eltérő felekezetű népességének hiedelmeit mutatja be, hanem az értelmiségi gondolkodásra is fényt vet, jelzi, hogy milyen mélyen tudtak behatolni lelkészek a népi képzeletvilágba, és azt is láttatja, hogy külföldi tanulmányaik után milyen olykor ellenséges közegbe kerültek Fogaras vidékén.
Egyház és egyéniség
Tanulmányok a régi magyar irodalomról és művelődésről
Jakab, az Úr testvére. Jakab az ősgyülekezet és az ősegyház kontextusában
Galsi Árpád könyve hézagpótló a hazai tudományos életben, ugyanakkor a nemzetközi kutatás viszonylatában is újat hoz azáltal, hogy újszövetségi teológiai szempontból kívánja újragondolni Jakab szerepét. Emellett a szerző nem titkolt szándéka, hogy előmozdítsa a Szentírás jobb megértését és megélését.
Leírás
"Volt isten, vagy voltak istenek az ótörök időkben?" - teszi fel a meghatározó kérdést a kötet egyik tanulmánya. A török mitológia kutatása egészen a közelmúltig elhanyagolt területe volt a tudománynak, és most először született olyan átfogó igényű munka, amely részletekbe menően mutatja be az ősi török mitológiát. A szerzők véget kívánnak vetni a terminológiai problémáknak, és rendszerezett módon dolgozzák fel a török mitológiát és a régi török hitvilágot. Álláspontjuk szerint a törökök egyistenhívők voltak, és ebből nézőpontból kiindulva vizsgálják a mitológiai szövegekben szereplő "panteon, istenek, istennők, istenszerű lények, félistenek" stb. kifejezések helyes, illetve helytelen értelmezését. A könyv bevezetést és hét fejezetet tartalmaz. Ha az itt olvasható írások különálló cikknek tűnnek is, közvetetten mind összefüggenek.
A régi török hitvilág bemutatása számunkra, magyarok számára kiemelten fontos, hiszen a honfoglalás előtti intenzív magyar-török érintkezések folytán olyan hasonlóságokra és párhuzamokra bukkanhatunk, amelyek hozzásegítenek bennünket ahhoz, hogy tisztábban lássuk őseink hitvilágát, hiedelmeit és gondolkodásmódját.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Tasnádi Edit |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 226 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634149309 |