Hasonló termékek
Tiszta sorok
Tanulmányok a tisztaságról és a tisztálkodásról
A tanulmányok között a régebbi korok köztisztasági viszonyairól, fürdő kultúrájáról, tisztálkodási szokásairól, szappanfajtáiról szóló írások mellett bőségesen találunk jelenkori néprajzi gyűjtéseken alapuló munkákat is, például a takarításról, a hulladék kezelésről, a mosásról, a mosogatásról, illetve a testápolási szokások változásairól.
Kolozsvártól Pécsig, a yaoitól a juhászatig
Néprajzi – kulturális antropológiai tanulmányok két doktori iskolából
Két doktori program fiatal kutatóinak tanulmányait tartja kezében a tisztelt Olvasó. A Pécsi Tudományegyetemen, illetve elődjén, a Janus Pannonius Tudományegyetemen 1991 szeptembere óta folyik rendszeres, szakos néprajzi képzés, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarán a néprajz szakos képzés az 1990-1991-es tanévtől kezdődően indult, és ugyanezen évtől biztosított a doktori képzés is. Jelen kötet a két műhely konferencia előadásait tartalmazza.
Rítus és ünnep az ezredfordulón
A kötet tanulmányai az ezredforduló új társadalmi és kulturális kihívásait követő változásokról, az újonnan formálódó közösségek új ünnepeiről, a hagyományos ünnepi rítusok továbbéléséről, folklórjáról és folklorizmusáról szólnak.
Utazások és gyógyítások Jemenben
A szerző orvos, hosszú évek óta él és dolgozik Jemenben. Munkája és barangolásai során e földrajzi és kulturális szempontból is rendkívül izgalmas közel-keleti ország legtávolabbi sarkába is eljutott. Képekkel gazdagon illusztrált könyve egyrészt személyes hangvételű úti beszámoló régi városkákban, színes piacokon, elhagyatott falvakban, sivatagban, tengerparton, hegyekben tett kirándulásairól, másrészt a szó hagyományos értelmében vett útikönyv is, amelyben számtalan érdekességgel, tudnivalóval, ötlettel és tanáccsal szolgál az ide utazni kívánók számára.
Leírás
A Pécsi Tudományegyetem Néprajz–Kulturális Antropológia Tanszéke 2005–2009 között elnyert egy közel 1 millió euró értékű Európai Uniós pályázatot. „A magyar néprajztól az európai etnológiáig és a kulturális antropológiáig” (PECS-ETHNO) címet viselő, az EU 6-os keretprogram „Marie Curie Host Fellowship for the Transfer of Knowledge” kereteibe illeszkedő projekt célja a magyar néprajz oktatásának antropológiai szemléletű megújítása volt. A pályázat mindenekelőtt arra nyújtott lehetőséget, hogy 2 hónaptól 2 évig terjedő időszakra külföldi vendégoktatókat (15 fő, összesen 150 személy/hónap) hívjunk meg, akik az általunk kért témákban – amelyeknek kiemelkedő specialistái – előadásokat és szemináriumokat tartottak.
Projektünk lezárásaképp 2009. május 15–16. között a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Székházában nemzetközi konferenciát szerveztünk. A konferencia alapötletét az adta, hogy a fenti kutatók döntő többsége nem, vagy csak futólag ismerte egymást, hisz a projekt időbeosztásának függvényében különböző időkben tartottak kurzusokat Tanszékünkön. Fontosnak ítéltük tehát, hogy egy konferencia erejéig mindannyiukat még egyszer vendégül lássuk, hogy így mindenki megismerkedhessen mindenkivel, és saját, éppen folyó kutatásairól, eredményeiről beszámolhasson – mintegy panorámáját adva ily módon a magyar néprajz megújítására felhasználható modern kutatási témáknak,irányzatoknak és módszereknek.
Az itt közreadott tanulmányok e konferencia anyagát teszik a magyar szaktudományosság számára hozzáférhetővé. A kötet címe, a magyar nyelvben kettős jelentéssel bíró „Átjárók” szó felfogásunk szerint hűen fejezi ki Európai Uniós projektünk célkitűzését: a magyar néprajz és a kulturális antropológia között olyan hidak („átjárók”) építését, ahol azok a személyek (az „átjárók”), akik erre kedvet és késztetést éreznek, „átjárhatják” az e két tudományt elválasztó határmezsgyéket – hozzájárulva evvel a magyar néprajztudomány megújításához, illetve a két diszciplina kölcsönös megtermékenyítéséhez.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Vargyas Gábor |
Megjelenés | 2010 |
Terjedelem | 426 oldal |
ISBN | 9789632362281 |
Sorozat | Studia Ethnologica Hungarica |