Hasonló termékek
Élet és halál, örök élet és örök halál a Jelenések könyvében
Nagy József monográfiája fajsúlyos kettősség körül forog: a munka (örök) élet és (örök) halál szféráinak egyetemesen átfogó kozmológiai megragadását hajtja végre.
Az egyház mint egykori birtokos a magyar helynevekben
A kötet az egyház egykori birtokosi szerepkörével összefüggésben keletkezett magyar helynevek sajátosságait mutatja be. Kitér a történelmi körülményekre, amelyek e kulturális névtípus keletkezését és terjedését a középkori Magyar Királyságban meghatározták, illetve az egyházi tulajdonost jelölő névformák fenntartásához a későbbiek során hozzájárultak.
Freud és a felkelő nap országa – A pszichoanalízis Japánban
A Freud és a felkelő nap országa nagy szakértelemmel mutatja be, hogy a pszichonalízis és az azt átvevő japán társadalomtudósok milyen hatással voltak a japán különlegességtudat kultuszára, a nihonjinron-ra. A könyvben a két szerző, Szummer Csaba és Indries Krisztián az eszmetörténeti hátteret, valamint a terepen folytatott kutatási eredményeket remekül ötvözve ábrázolja, hogy Nyugat és Kelet "egymás szemében tükröződve érthetik meg valójában önmagukat, míg ha saját értékrendjükhöz mérik a másik kultúráját, csupán görbetükröt tartanak egymásnak.
Falu a városban: az angyalföldi OTI-telep Dokumentumok és néprajzi tanulmányok
„Angyalföld-kertváros története Trianontól kezdődik, és benne van a nagyhatalmi politika, a nemzetállami elképzelések és megvalósítások, Jalta, a kitelepítések, ’56, a földönfutók és a rendszerváltás históriája"- Ember Judit így összegezte az angyalföldi OTI-telepről készült ötórás dokumentumfilmjének lényegét. Ugyanezt mondhatjuk kötetünkről, amelyben egy kiterjedt kutatás eredményeit foglaltuk össze.
Pilinszky János színházi és filmes víziója ma
2021-ben kettős évfordulót ünnepelhettünk: 100 éve született és 40 éve halt meg Pilinszky János. Életműve azonban máig élő. A könyv a költő eddig kevéssé ismert arcát mutatja be: olyan alkotóét, aki (noha költőként vált ismertté) számos más művészeti ágat inspirált, ugyanakkor saját költészetét is több művészeti ág inspirálta. A kutatók és a laikus műélvezők számára egyaránt olyan „egyenes labirintus” ez, „melyben / mind tömöttebb és mind tömöttebb / és egyre szabadabb a tény, hogy röpülünk”.
Az Ószövetség teológiai üzenete
Az Ószövetség vagy Héber Biblia magyarázatának számtalan megközelítési módja lehetséges, és valóban, számtalan magyarázat született: irodalmi és ikonográfiai, régiségtani és történeti, geográfiai és botanikai - és még ezernyi egyéb szempont szerint történt és történik a szövegek újracsoportosítása és (át)értelmezése.
Eretnekek vagy mártírok?
Morus Tamás és a szenvedélyes reformátorok konfliktusának bemutatásában a szerző mindkét fél megértésére törekszik. A sokszor éles teológiai pengeváltás ma is izgalmas, ám még inkább elgondolkodtató, hogy ötszáz évvel ezelőtt még mennyire tudtak ragaszkodni meggyőződésükhöz. Három éven belül a korszak kiemelkedő személyiségei mindhárman életüket áldozták a hitükért; Morus katolikusként, Tyndale és Frith pedig a reformáció oldalán. A könyv második része válogatás a három tudós-mártír írásaiból, amelyek magyar nyelven itt olvashatók először. A kötet egyszerre készült tudományos igénnyel és a szélesebb olvasóközönség számára.
Az emberáldozattól az istennév kimondhatatlanságáig
Az Ószövetség gondolatvilágának kétféle megközelítése, a vallástörténeti és a teológiai, igen közel áll egymáshoz, mégsem azonos. A vallástörténeti a vallási gondolatok kialakulását, azok hátterét és a gyakorlatban való megjelenését, a vallásgyakorlatot vizsgálja, míg a teológiai magukra a gondolatokra, azok tartalmára és összefüggésrendszerére koncentrál.
Leírás
Izsák Norbert tanulmánykötete igen alapos és megbízható munka egy hazánkban kevéssé ismert kérdéskörről. (Dr. Hahner Péter, a Rubicon Intézet főigazgatója)
Izsák Norbert monográfiája hiánypótló munka a hazai tudományos életben. Sokféle fundamentalizmusról lehet ma Magyarországon hallani, s könnyen osztogatják ezt a jelzőt olyanok, akiknek talán nem is világos, hogy mit takar ez a történetileg körülhatárolható fogalom. Ez a könyv éppen ezt a kérdést tisztázza, amikor a szerző precízen és ugyanakkor olvasmányos stílusban tekinti át a protestáns fundamentalizmus kialakulását és gyors térhódítását az észak-amerikai kontinens protestáns egyházaiban és a politikai életében a 20. század közepéig. Darázsfészekbe nyúlt? Minden bizonnyal, s nem kevés bátorság és bölcsesség kellett ahhoz, hogy ezt a jelenséget egyszerre láttassa belülről és kívülről is. Izgatottan várjuk a következő kötetet, a történet folytatását egészen napjainkig.
(Fabiny Tibor egyetemi tanár, Károli Gáspár Református Egyetem, Hermeneutikai Kutatóközpont, Anglisztika Intézet)
Számomra Izsák Norbert értekezése leginkább arról szól, hogy kétezer év óta szinte minden újabb generáció önnön keresztény identitását keresi és fogalmazza újra. S miért ne lenne természetes, hogy a közben változó helyzetektől, társadalmi berendezkedésektől függően saját korukra és a körülményekre reflektálva egyidejűleg is sokféleképpen keresik - és hirdetik - a keresztény önazonossághoz vezető utat. Talán attól "amerikai", hogy ott a legtermészetesebben volt és maradt evidencia ez a szabadságban élhető és képviselhető sokféleség. Miért pont a kereszténység ne lehetne pluralista, figyelembe véve, hogy megszületése óta ez volt a tényleges - mondhatni természetes - létállapota. Már az újvilágba kerülés idején is, s leginkább ott volt mód és lehetőség ennek - akár szélsőségekig menő - továbbéltetésére. (Gyarmati György történész, az MTA doktora)
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Izsák Norbert |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 244 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634148357 |