Hasonló termékek
Történészdiskurzusok
Kapcsolatok és keresztutak
A tanulmánykötet a szerb és horvát nemzeti mozgalom adottságainak, célrendszerének alakulását, a Habsburg-monarchiával kapcsolatos elképzeléseinek formálódását, a nemzetállami törekvések megjelenését, és azok magyar fogadtatását követi végig az 1848-as forradalomtól az 1880-as évek közepéig. A délszláv nacionalizmusok integratív és exkluzív vonásainak elemzése mellett bemutatja a korszak meghatározó szellemi áramlatának, a liberalizmus recepciójának jellegzetességeit, a nemzeti léthelyzetből fakadó torzulásait és hatást a délszlávközi és szomszédsági kapcsolatokra.
Földönjáró romantikusok
Noha az utóbbi idők modern irodalomelméleti trendjei nemcsak nem preferálják, de egyenesen tagadják is a hagyományos értelemben vett műfajok létezését, Gárdos Bálint irodalomtörténész most (előszavában külön érvelve ötlete mellett) klasszikus műfajelméleti kötettel jelentkezik. Írása központjában a tizenkilencedik század első két évtizedének angol esszéirodalma áll. Választott témáját a kor három (hazánkban kevésbé ismert) tipikus alkotója életművének tükrében mutatja be.
Leírás
Izsák Norbert tanulmánykötete igen alapos és megbízható munka egy hazánkban kevéssé ismert kérdéskörről. (Dr. Hahner Péter, a Rubicon Intézet főigazgatója)
Izsák Norbert monográfiája hiánypótló munka a hazai tudományos életben. Sokféle fundamentalizmusról lehet ma Magyarországon hallani, s könnyen osztogatják ezt a jelzőt olyanok, akiknek talán nem is világos, hogy mit takar ez a történetileg körülhatárolható fogalom. Ez a könyv éppen ezt a kérdést tisztázza, amikor a szerző precízen és ugyanakkor olvasmányos stílusban tekinti át a protestáns fundamentalizmus kialakulását és gyors térhódítását az észak-amerikai kontinens protestáns egyházaiban és a politikai életében a 20. század közepéig. Darázsfészekbe nyúlt? Minden bizonnyal, s nem kevés bátorság és bölcsesség kellett ahhoz, hogy ezt a jelenséget egyszerre láttassa belülről és kívülről is. Izgatottan várjuk a következő kötetet, a történet folytatását egészen napjainkig.
(Fabiny Tibor egyetemi tanár, Károli Gáspár Református Egyetem, Hermeneutikai Kutatóközpont, Anglisztika Intézet)
Számomra Izsák Norbert értekezése leginkább arról szól, hogy kétezer év óta szinte minden újabb generáció önnön keresztény identitását keresi és fogalmazza újra. S miért ne lenne természetes, hogy a közben változó helyzetektől, társadalmi berendezkedésektől függően saját korukra és a körülményekre reflektálva egyidejűleg is sokféleképpen keresik - és hirdetik - a keresztény önazonossághoz vezető utat. Talán attól "amerikai", hogy ott a legtermészetesebben volt és maradt evidencia ez a szabadságban élhető és képviselhető sokféleség. Miért pont a kereszténység ne lehetne pluralista, figyelembe véve, hogy megszületése óta ez volt a tényleges - mondhatni természetes - létállapota. Már az újvilágba kerülés idején is, s leginkább ott volt mód és lehetőség ennek - akár szélsőségekig menő - továbbéltetésére. (Gyarmati György történész, az MTA doktora)
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Izsák Norbert |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 244 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634148357 |