Hasonló termékek
Demológia, antropológia és kultúrkritika - Az olasz kérdés
A kötet, melyet az olvasó a kezében tart a mai olasz néprajztudomány és kulturális antropológia egyik kiemelkedő alakja, Francesco Faeta különböző témaköröket érintő munkáit tartalmazza. A szerző kiemelten fontos feladatának tekinti a délolasz parasztság tanulmányozását, mely kapcsán egészen közelről vizsgálja meg az antropológia néhány általános elméleti és módszertani megoldását az olasz események néhány aspektusára vonatkoztatva.
1914-1918, Az újraírt háború
A kötet igen sokféle forrást használ; a háborútörténetek igazoló beszédei helyett a szerzők a kortársak indíttatásaira kíváncsiak. A kulturális antropológiától ösztönözve 1914 emberei felé fordulnak, tudván, hogy a történész számára nem a felejtés a legfőbb rossz, hanem az automatizmus.
Az egységes Európa. Az európai integráció története
A könyv elsősorban a társadalomtudományi és bölcsész képzésben részt vevô hallgatók számára kíván alapismereteket nyújtani, de a hallgatói igények mellett a téma iránt érdeklődő nagyközönség számára is hasznos ismeretekkel szolgálhat.
Fejezetek a kora modern esztétikai gondolkodás történetéből (1450–1650)
A kötet szerzői a korszakkal foglalkozó, de különböző tudományágakban alkotó kutatók: Cseke Ákos, Fabiny Tibor, Görföl Tibor, Hargittay Emil és Horkay Hörcher Ferenc. A tanulmányok kiegészítéseként - ma még talán szokatlan módon - közreadjuk az egyes írások véglegesítése előtt született szakkonzulensi véleményeket is.
Leírás
Izsák Norbert tanulmánykötete igen alapos és megbízható munka egy hazánkban kevéssé ismert kérdéskörről. (Dr. Hahner Péter, a Rubicon Intézet főigazgatója)
Izsák Norbert monográfiája hiánypótló munka a hazai tudományos életben. Sokféle fundamentalizmusról lehet ma Magyarországon hallani, s könnyen osztogatják ezt a jelzőt olyanok, akiknek talán nem is világos, hogy mit takar ez a történetileg körülhatárolható fogalom. Ez a könyv éppen ezt a kérdést tisztázza, amikor a szerző precízen és ugyanakkor olvasmányos stílusban tekinti át a protestáns fundamentalizmus kialakulását és gyors térhódítását az észak-amerikai kontinens protestáns egyházaiban és a politikai életében a 20. század közepéig. Darázsfészekbe nyúlt? Minden bizonnyal, s nem kevés bátorság és bölcsesség kellett ahhoz, hogy ezt a jelenséget egyszerre láttassa belülről és kívülről is. Izgatottan várjuk a következő kötetet, a történet folytatását egészen napjainkig.
(Fabiny Tibor egyetemi tanár, Károli Gáspár Református Egyetem, Hermeneutikai Kutatóközpont, Anglisztika Intézet)
Számomra Izsák Norbert értekezése leginkább arról szól, hogy kétezer év óta szinte minden újabb generáció önnön keresztény identitását keresi és fogalmazza újra. S miért ne lenne természetes, hogy a közben változó helyzetektől, társadalmi berendezkedésektől függően saját korukra és a körülményekre reflektálva egyidejűleg is sokféleképpen keresik - és hirdetik - a keresztény önazonossághoz vezető utat. Talán attól "amerikai", hogy ott a legtermészetesebben volt és maradt evidencia ez a szabadságban élhető és képviselhető sokféleség. Miért pont a kereszténység ne lehetne pluralista, figyelembe véve, hogy megszületése óta ez volt a tényleges - mondhatni természetes - létállapota. Már az újvilágba kerülés idején is, s leginkább ott volt mód és lehetőség ennek - akár szélsőségekig menő - továbbéltetésére. (Gyarmati György történész, az MTA doktora)
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Izsák Norbert |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 244 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634148357 |