Hasonló termékek
Népiblog
"A kötet ama bibói szabadság kis körei egyikének a bemutatkozása. S mint ilyen: példamutató."
Romsics Ignác
Istóczy Győző és a magyar antiszemita mozgalom (1875-1892)
Mikor alakult meg Magyarországon az Antiszemita Párt? Kik voltak az első "hivatalos" antiszemiták és mi volt a programjuk? Ki és mikor mondta el a magyar parlamentben az első antiszemita beszédet? Volt-e kapcsolatuk más országok hasonló mozgalmaival? Ezekre a kérdésekre ad választ ez a kötet, részletesen tárgyalva a magyar politikai antiszemitizmus keletkezésének körülményeit.
A Milleniumtól Trianonig
Az 1881-1950 közt élt Horváth Jenő diplomácia-történészről joggal elmondható, hogy nem érdemelte meg az elhanyagolást, a felejtést. Hatalmas életművében különös figyelmet fordított a történelmi folyamatok, események mélyebben rejlő okainak aprólékos feltárására és differenciált elemzésére.
Bolyai Farkas hőtani elméletei, kemencerakó, -öntő tapasztalatai
A kötet három része betekintést ad Bolyai Farkas fél évszázados kemenceépítő tevékenységébe. Ezt követően feltárja Bolyai Farkas kemencékkel kapcsolatos tekintélyes mennyiségű iratának hihetetlen történetét, végül közreadja a kibetűzött, értékelt, száz oldalnál is nagyobb terjedelmű hőtani kéziratot.
Leírás
Bertalan Péter monográfiája több szempontból újszerű. Forrásanyagát a megyei levéltárakban őrzött Állami Egyházügyi Hivatal (ÁEH; EH) dokumentumai képezik. Emellett az egyházi levéltárak irataira és a fellelhető memoárokra is támaszkodik. Ezt azért kell hangsúlyozni, mert a jelenlegi kutatásokban döntő szerephez jutnak az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának a feljegyzései. Ezek elsősorban az ÁVH és a rendőrség bonyolult jogi eljárásokban született iratait jelentik. A fizikailag, lelkileg meggyötört foglyok "irányított" vallomásaiból nehéz rekonstruálni a valóságot. Az ÁEH irataiban visszatükröződik a politikai hétköznapok küzdelme. Itt is találkozhatunk ferdítéssel, de szóhoz jutnak az egyházak képviselői is. A nyakukra ültetett egyházügyi előadók kénytelenek figyelembe venni elsősorban a katolikus egyház hierarchikus felépítéséből adódó körülményeket. Így akaratuk áttételesen érvényesül, a pártállam és az egyház küzdelme kiegyenlítettebb, mint a börtönökben, a tárgyalótermekben. A számszerű statisztikákból jól megformálható a hitélet kevésbé ismert vallásszociológiai képe is. Az egyházi levéltárak forrásai őszinte, lírai megnyilatkozásaik miatt értékesek. Ezekben a dokumentumokban szóhoz jutnak a hitélet első frontjában élő lelkészek közvetlen tapasztalatai, amelyek a primer források hitelességével hatnak. A memoárok a lélek titkos ajtóit tárják fel, s az érzelmek őszinteségével győznek meg bennünket. A szerző több történelmi egyház helyzetének bemutatására is vállalkozott, így nem tudta elkerülni az összehasonlítás nehéz feladatát. Erre az olvasó is rákényszerül, közben kialakítja saját véleményét, mert Bertalan Péter tényszerű, objektív előadásmódja elkerülve az ütközési pontokat, mégis pártatlanul felhívja azokra a figyelmet. A II. Vatikáni Zsinat új utat nyit az egyházpolitikában. A keresztény egyházak közötti megértés keresése, az ökumenizmus új politikára kényszeríti az államot. A rendszerváltás után kiderült és bebizonyosodott, hogy a kereszténység a tanítómester nyomában haladva semmit sem vesztett a lényegéből. A kereszténység egyetemessé válása, szociális érzékenységének növekedése az a nóvum, amely a Krisztusi igazság erejével hat, s beteljesül a Megváltó gondolata: "Ego sum via, veritas et vita", "Én vagyok az út, az igazság és az élet". Az Ő igazságának keresése érhető tetten a szerző munkájában.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Bertalan Péter |
Megjelenés | 2018 |
Terjedelem | 416 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634144373 |