Hasonló termékek
Nacionalizmus új keretek között
Bourdieu munkásságára és az „új institucionalista” szociológiára támaszkodva Brubaker összehasonlítja korunk és a két világháború közti időszak nacionalizmusait, és elméleti szempontból árnyalt, történelmi vonatkozásokban gazdag képet nyújt az „Új Európa” egyik legfontosabb problémájáról.
Az antalli pillanat
A nemzeti történelem szerepe a magyar politikai diskurzusban 1989–1993
Miért vitatkoztak annyit a rendszerváltás idejének magyar politikusai Trianonról, a Horthy-rendszer restaurációjának veszélyéről, az 1945–1947-es koalíciós idők aktualitásáról, 1956 üzenetéről? Az 1990-es évek elejének politikai szereplői – beszéljenek bár a köztársasági elnöki intézményről, a címerről, az önkormányzati rendszerről, a vezető kormánypárt belső viszonyairól, a jogállamiságról, a földkérdésről, a szociális ellátórendszerről vagy bármi másról – rendre visszataláltak a történeti vitakérdésekhez.
Az önkormányzatiság színe és fonákja
A fővárosi törvényhatósági bizottság szabályozása 1920 és 1930 között
A dualizmus első éveiben, 1872-ben a városegyesítéssel együtt sajátos jogállású törvényhatósági jogú városként szabályozták Magyarország fővárosát, Budapestet. E különleges státusz abban is megnyilvánult, hogy a főváros polgárságát képviselő törvényhatósági bizottság a többi - városi és vármegyei - törvényhatósági bizottságtól eltérő vonásokkal is rendelkezett.
Globális válság – magyar válság – alternatívák
Hogyan, milyen mechanizmusokon keresztül hatott és hat a globális válság a magyar társadalomra és gazdaságra? A külső válság és az elmúlt húszegynehány év hazai társadalomtörténeti folyamatai hogyan ágyazhattak meg egy mára kiépülő jobboldali politikai diktatúrának, mely már csak külsőségeiben őrzi egy liberális demokrácia jegyeit?
Leírás
A koronavírus-világjárvány sokféleképpen inspirálta a társadalomtudományt, az előzményekre is kitérő eseménytörténeti krónikáktól a kapitalizmus- és ökokritikai megszólalásokig. A pandémia információs vonatkozásait nagyító alá tévő összegzés azonban nem született még, bár népszerűvé lett az infodémia-jelenséggel, a védekezést nehezítő hamis, pontatlan vagy szándékosan megtévesztő hírek kérdésével foglalkozni. A könyv szerint nem kerülhető el, hogy felfedezzük és gondosan körüljárjuk a járványszerűen terjedő félrevezető információk világát, de az események alakulásában jóval kisebb szerepet kell tulajdonítanunk neki, mint a kommentárok általában teszik. A figyelmünket pedig érdemes máshová is terelni: az előrejelzési képesség alakulására, az adattermelés és az adatforgalom kisvilágaira, a tájékoztatás, a védekezésszervezés információs vonatkozásaira, a tudomány és a hétköznapi megismerés, az információs viselkedés csapdáira, a nyelv szerepére. Ám nem állhatunk meg az információgazdálkodás helyi gyakorlatainak sok-sok hibájánál és gyengeségénél sem. Ezek mögött ugyanis ott tornyosulnak a globális információ- és tudáskormányzás átfogó zavarai és ellentmondásai, amelyek végül elvezetnek a legmélyebb magyarázóokhoz: a világrendszert jellemző kontrollválság körvonalaihoz, amelynek megjelenítésekor a 2020-as, ’21-es évek és a Covid-19 fertőzés históriája afféle „igazságteátrumként” szolgál.
Z. Karvalics László (1961) a kőszegi IASK/FTI (Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete) vezető kutatója, és az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszékének oktatója. Fő kutatási területei: az információs társadalom elméleti és gyakorlati oldala, információpolitika és információstratégia, információs városfejlesztés, információtörténelem, információs kultúra, kulturális mikroörökség. Előző könyve: Informatorium. Szókalauz a kortárs információs kultúrához (Tinta Könyvkiadó, 2017; angolul: 2020).
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Z. Karvalics László |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 276 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-414-856-2 |