Hasonló termékek
Nem lesz béke, nem lesz kánaán
Történeti-társadalomelméleti vázlat
A szavakon túl
Politikai kommunikáció Magyarországon, 1990–2015
"Kommunikációval mindent meg lehet nyerni és mindent el lehet rontani. Hiába kiváló a politikánk, ha rosszul kommunikálunk, veszíteni fogunk. Nemcsak a választási kampányt, hanem a kormányzást is a kommunikációnak kell alárendelni. Elég ráijeszteni az emberek-re, aztán megnyugtatni őket, hogy tőlünk bízvást számíthatnak védelemre, és nyert ügyünk van."
A történelem gépangyala
Az irodalom történetében mindig voltak olyan regényírók, akik rajta tartva kezüket a korszak ütőerén, az esszé műfajában is követték a história eseményeit.
A kő visszahull
Honnan indult el az ország huszonöt éve? Hová jutott 2014-re? Sándor Iván könyve történelmi-politikai-kulturális-irodalmi látlelet az elmúlt negyedszázadról.
Leírás
A koronavírus-világjárvány sokféleképpen inspirálta a társadalomtudományt, az előzményekre is kitérő eseménytörténeti krónikáktól a kapitalizmus- és ökokritikai megszólalásokig. A pandémia információs vonatkozásait nagyító alá tévő összegzés azonban nem született még, bár népszerűvé lett az infodémia-jelenséggel, a védekezést nehezítő hamis, pontatlan vagy szándékosan megtévesztő hírek kérdésével foglalkozni. A könyv szerint nem kerülhető el, hogy felfedezzük és gondosan körüljárjuk a járványszerűen terjedő félrevezető információk világát, de az események alakulásában jóval kisebb szerepet kell tulajdonítanunk neki, mint a kommentárok általában teszik. A figyelmünket pedig érdemes máshová is terelni: az előrejelzési képesség alakulására, az adattermelés és az adatforgalom kisvilágaira, a tájékoztatás, a védekezésszervezés információs vonatkozásaira, a tudomány és a hétköznapi megismerés, az információs viselkedés csapdáira, a nyelv szerepére. Ám nem állhatunk meg az információgazdálkodás helyi gyakorlatainak sok-sok hibájánál és gyengeségénél sem. Ezek mögött ugyanis ott tornyosulnak a globális információ- és tudáskormányzás átfogó zavarai és ellentmondásai, amelyek végül elvezetnek a legmélyebb magyarázóokhoz: a világrendszert jellemző kontrollválság körvonalaihoz, amelynek megjelenítésekor a 2020-as, ’21-es évek és a Covid-19 fertőzés históriája afféle „igazságteátrumként” szolgál.
Z. Karvalics László (1961) a kőszegi IASK/FTI (Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete) vezető kutatója, és az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszékének oktatója. Fő kutatási területei: az információs társadalom elméleti és gyakorlati oldala, információpolitika és információstratégia, információs városfejlesztés, információtörténelem, információs kultúra, kulturális mikroörökség. Előző könyve: Informatorium. Szókalauz a kortárs információs kultúrához (Tinta Könyvkiadó, 2017; angolul: 2020).
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Z. Karvalics László |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 276 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-414-856-2 |