Hasonló termékek
Az Ószövetség teológiai üzenete
Az Ószövetség vagy Héber Biblia magyarázatának számtalan megközelítési módja lehetséges, és valóban, számtalan magyarázat született: irodalmi és ikonográfiai, régiségtani és történeti, geográfiai és botanikai - és még ezernyi egyéb szempont szerint történt és történik a szövegek újracsoportosítása és (át)értelmezése.
Az apostolok hagyománya - II. javított kiadás
Szabados Ádám könyve két nagy kérdésre keresi a választ: beszélhetünk-e történetileg igazolható normatív hagyományról az egyetemes egyház életében, és ha igen, hogyan lehet körülhatárolni ezt a hagyományt. A szerző szerint mindkét kérdésre az apostoli tekintély adja meg a választ.
Az emberáldozattól az istennév kimondhatatlanságáig
Az Ószövetség gondolatvilágának kétféle megközelítése, a vallástörténeti és a teológiai, igen közel áll egymáshoz, mégsem azonos. A vallástörténeti a vallási gondolatok kialakulását, azok hátterét és a gyakorlatban való megjelenését, a vallásgyakorlatot vizsgálja, míg a teológiai magukra a gondolatokra, azok tartalmára és összefüggésrendszerére koncentrál.
Filozófusok a konyhában
A Filozófusok a konyhában nem szakácskönyv, ilyesmit ne várjanak két bölcsésztől. A benne szereplő receptek - bár bátran elkészíthetők! - alapvetően illusztrációként szolgálnak egy filozófiatörténeti ismeretterjesztő műhöz.
Kiválasztás Krisztusban
Az arminiánus vita teológiai háttere
The King James Bible
The King James Bible has been a sacred and cultural icon of the English-speaking world since it was first published in 1611. The Kàroli Bible has played a similarly iconic role for Hungarians as the King James Bible has for the British. The selection of the papers offered here represents a treasure trove for biblical scholars, theologians, linguists, and students of English literature and cultural studies.
Református egyházi élet a Tanácsköztársaság idején
A monográfia témája a Tanácsköztársaság egyházpolitikája. Megtudhatjuk belőle, hogyan találkozott az ateista ideológia a vallásos néplélekkel, hogyan reagált a hazai reformátusság a korlátozó intézkedésekre, milyen kiútkeresések, hitvalló megnyilvánulások kísérték az eseményeket, hogyan dolgozta fel ezt a korszakot az egyház- vagy a történettudomány. A Tanácsköztársaság alatti egyházi élet releváns mondanivalót hordoz az 1945 utáni történelem kutatása számára is.
Leírás
A Biblia Isten igéje, mégsem a mennyből szállt alá: emberek bizonyságtételét tartalmazza, a nekik adott kijelentéseket összegzi, ugyanakkor a mai emberek számára is van üzenete. Megértéséhez szükséges látnunk azt a konkrét történeti helyzetet, amelyben hitünk ősei a számunkra is meghatározó kijelentést kapták, s ugyanígy fontos tulajdon helyünket is megértenünk a történelemben, hogy az adott üzenetet újra megélt valósággá tudjuk alakítani.
A bibliai írásmagyarázat interpretációi ehhez nyújtanak segítséget. Hogyan lehet azonban, hogy a hosszú évszázadok tapasztalatát és bizonyságtételét tartalmazó Ószövetség végül a sokszínűsége mellett belső konzisztenciával is jellemezhető könyvben tárja fel teológiai üzenetét? Nyilvánvalóan nemcsak az egyes emberek tapasztalatai, hanem a hagyományozók tudatos reflexiója is szerepet játszott abban, ahogy az Ószövetség üzenetét újraalkalmazták és -interpretálták egészen a kánon létrehozásáig. Jelen kötet ennek a kérdésnek jár utána, amikor az ószövetségi teológia történetét követi nyomon. Karasszon István könyve az ókori keleti vallástörténet hasonló jelenségeinek mélyreható vizsgálata után a teológiai reflexió bemutatására vállalkozik, egészen az aktualizálásra indító teológiáig. A történeti ív fontos mozzanatai a jelentős előrelépéseket – a szövetség teológiáját, a kiválasztás-teológiát, a prófétai könyvek szerkesztését, a Tízparancsolatot – jelzik ebben a monumentális folyamatban, a képet pedig a teológiai szintézis teszi teljessé.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Karasszon István |
megjelenés | 2020 |
méret | 158×226 mm |
terjedelem | 226 oldal |
kötés | ragasztókötött |