Hasonló termékek
Tudás az időben
A kötet szerzői arra vállalkoztak, hogy a tudás általuk vizsgált területén valamilyen fordulópontot mutassanak be, ahol a korábbi elképzelésekben vagy az alkalmazott (kísérleti vagy gondolkodási) módszerekben valamilyen változás következik be, valami új jelenik meg. A Tudás az időben cím éppen arra utal, hogy az itt közreadott tanulmányok a tudás episztemológiai jellemzőit történeti változásukban követik nyomon.
Isten gazdagsága
A kereszténység szentháromsági istenképe
A kereszténység legbelsőbb titkának tekintett Szentháromságra irányuló hívő reflexió meglepő módon csak az elmúlt évtizedekben került a teológiai érdeklődés homlokterébe. A mára kialakult számos különböző szentháromságtani elmélet azonban hiányérzetet is kelt: az egyházi dogma türelmes, higgadt, elmélkedő megértési kísérletei híján a hívő tudat egyre nehezebben tud eligazodni a bonyolult elgondolások között. Bertram Stubenrauch bibliai alapú esszéje pontosan ilyen türelmes gondolatmenettel szolgál, sőt a konkrét életet, a konkrét egyházi létezést előtérbe állító könyvében önálló megértési javaslatokat is kidolgoz.
A Leibniz-Clarke levelezés
Az újkori filozófia iránt érdeklődő magyar olvasók előtt sem Isaac Newton, sem Gottfried Wilhelm Leibniz alapgondolatai nem ismeretlenek. Mindketten az új tudomány és világkép alapvetésén munkálkodtak.
Jacques Maritain
A tanulmánykötet Jacques Maritain, a XX.századi francia neotomista filozófus gondolatvilágának néhány jellegzetes témakörébe nyújt bepillantást. Maritain alkotó módon járult hozzá a keresztény bölcselet fejlődéséhez, Aquinói Szent Tamás korszerű értelmezéséhez, az európai humanista és perszonalista gondolkodáshoz, az egyház szociális tanításának, katolicizmus és politika viszonyának, az emberi jogok elméletének korszerű megfogalmazásához.
Leírás
Kötetünk a 2006. október 6-án és október 7-én megrendezett XIV. JAK Tanulmányi Napok anyagát tartalmazza. A József Attila Kör rendezvényének ezúttal is a Petőfi Irodalmi Múzeum adott otthont; a kétnapos konferencia a „Filozófia és irodalom” címet viselte, s tizenkilenc előadást hallgathattak meg az érdeklődők.
A rendezvényen nem csupán előzetesen felkért előadók kaptak lehetőséget a szereplésre: a beérkezett több tucat pályázat közül a szervezők annak alapján állították össze a konferencia programját, hogy a tervezett előadások mennyire tarthatnak számot mind a filozófusok, mind az irodalmárok érdeklődésére. A konferencia elsődleges célja az volt, hogy elősegítse a szakmai párbeszéd kialakulását a filozófia, valamint az irodalomtudomány és az irodalomkritika művelői között. Aki jelen volt a tavaly őszi rendezvényen, saját szemével láthatta: a vágyott sokszereplős párbeszéd elindult. Irodalomtörténészek, kritikusok, kontinentális filozófiával foglalkozó szakemberek és analitikus filozófusok két napon keresztül vitatták az elhangzott előadások állításait és gondolatmenetét, nagyszámú érdeklődő jelenlétében és közreműködésével. Remélhetőleg az előadások tanulmányformába öntve sem válnak „holt betűvé”, és az olvasó is talál majd kedvére vitatkoznivalót ebben a tanulmánykötetben.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Bárány Tibor, Rónai András |
Megjelenés | 2008 |
Terjedelem | 232 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9632360737 |
Sorozat | JAK füzetek |