Hasonló termékek
Cenzorok helyett fekvőrendőrök
Politikai kultúra és kulturális politika
Bozóki András legújabb kötete mindenekelőtt a magyar politikai kultúráról és a kulturális politikáról szól. Arról, hogy ezek a fogalmak nem függetleníthetők egymástól. Arról a tapasztalatról, hogy miközben „voltak nekünk élményeink”, amelyektől sem elhatárolódni nem kell, sem pedig megtagadni azokat, a politikai kultúra mélyáramlatai számos tekintetben nehezen mozdíthatónak – ha nem is változtathatatlannak – bizonyultak. A kötet esszéket, rövidebb írásokat és interjúkat tartalmaz, s bennük olyan meglátásokat, amelyek okulásul szolgálhatnak a téma iránt érdeklődők számára.
Nemzet és szocializáció
A politika szerepe az identitások formálódásában Magyarországon 1867–2006
A könyv tárgya a nemzeti tematika és a politikai szocializáció történelmileg változó viszonya. Magyarországon a nemzeti tematika mint a politikai hatalomhoz kötődő, diszkurzív cselekvés meghatározó szerepet játszott a kiegyezéstől a huszonegyedik század elejéig az identitáspolitikákban – miközben a legtöbb nyugati országban a második világháborút követően már a demokráciát értelmező tematika dominált.
Küzdelem az idővel - A cselekvő politika fogalomtörténete
Kari Palonen könyve a politika fogalmának értelmezésről írt első összehasonlító fogalomtörténeti elemzés, amely több évtizeden át folytatott kutatás összegzése és szintézise. Azt mutatja be, hogy a politika kifejezésen mit értettek az emberek az elmúlt bő kétszáz évben Nagy-Britanniában, Franciaországban és Németországban. A Küzdelem az idővel azonban fontos hozzájárulás a politikaelmélet történetéhez is. A szerző ugyanis arra keresi a választ, hogy a politikáról való gondolkodásnak milyen koncepcionális sajátosságai voltak, és ez miként változott a három országban. Úgy találta, hogy ennek három paradigmatikus korszaka volt.
Igazságosság és politika
Ez a könyv végigvezeti az olvasót az igazságosságról folyó újabb viták főbb csomópontjain abból a célból, hogy érveket fogalmazzon meg az emberi önbecsülésre és méltóságra alapozott igazságosság elvei mellett.
Leírás
Mindenütt ölnek és gyilkolnak, bombáznak és lőnek, országokat rohannak le és szállnak meg. Az Európa Unió területét leszámítva reggeltől estig háborúskodásokról, rajtaütésekről, állami vagy magánterrorizmusról hallunk a tv-ben, rádión és interneten. Az emberek számára a torzsalkodás, a feszültségek, a háborúskodás és a viszályok tömkelege sok szenvedést okoz. Miért van ez, és hogyan lehetséges?
Határok és befolyási övezetek változnak, lásd Irakot, Ukrajnát, Grúziát stb., és országok bomlottak fel vagy vannak felbomlóban, lásd Csehszlovákiát, Jugoszláviát, Irakot, Malit vagy Szíriát. A hivatalos vagy titkos nemzetközi magánvállalatok tetterős szereplői jelentek meg a világméretű arénában. A háborús propaganda az eddigieknél is harsányabb. Miért van ez, és hogyan lehetséges?
A geopolitika ezekre a kérdésekre keres válaszokat. Hiszen foglakozik a háború és a béke talányaival, felveti az erőviszonyok, a hatalom és hatalom közti kapcsolatok kérdését, a hol békés, hol fegyveres ellenségeskedés problémáit: térben és időben. A kérdésfelvetése történelmi és földrajzi távlatot igényel. Ezek elméleti megközelítését már felvázoltam a Bevezetés a geopolitikába című munkámban.
Ebben a könyvben a gyakorlati eseteket vizsgálom. Egy geopolitológus számára a 2000-es évek nagy jelentőségűek. Ennek a legfőbb oka a nagyhatalmi rendszer megváltozása a világban. Éppen ezért tűnt indokoltnak megírni a geopolitikai elmélet gyakorlatban való alkalmazását is eurázsiai példákon. Ez megköveteli az egyes esetek vizsgálatát, legyen szó nemzetközi síkon, fegyveresen vagy a képzelet síkján lezajlott viszályokról vagy éppen befolyási övezetekért vívott küzdelmekről.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Bárdos-Féltoronyi Miklós |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 352 oldal |
Kötészet | keménytáblás |
ISBN | 9789634140276 |