Hasonló termékek
Irodalmi szövegfolytonosság
A közvetítő alakzatok poétikája Dosztojevszkij alkotásaiban
A monografikus műértelmezések irodalomelméleti és -történeti következtetésekhez vezetnek el, bekapcsolva e könyvet a Dosztojevszkij-filológia, a szentimentalizmus-kutatás, az intertextualitás-kritika és végül, de nem utolsósorban a szemiotika-elmélet és az irodalomszemiotikai elemzésmódszertan ma aktuális kérdésköreibe.
Erővonalak
Közelítések Térey Jánoshoz
Jelen kötet egyrészt a mai távlatból meghatározónak tűnő korábbi értelmezéseket gyűjti össze, rögzítve az életmű alakulásának fontosabb pontjait. Másrészt a költővel készített izgalmas beszélgetések újraközlése révén nyújt rálátást arra, hogy Térey miként vélekedik saját költői szerepéről és a szépirodalom jelenkori közegéről.
Spirományok
Kritikák és tanulmányok Spiró Györgyről
Kötetünk a szerző műveinek befogadástörténetéből nyújt válogatást, s emellett néhány új írás keretében tesz kísérletet a Spiró-jelenség mélyebb megértésére. A közölt esszék, kritikák és tanulmányok sorozatából nemcsak a Spiró arcai mögött megbúvó ellentétek és párhuzamok bontakoznak ki, hanem az a magyar irodalomkritikai gondolkodás történetének is sajátos és tanulságos lenyomatát adja.
Keserű igazságok
Olvasmányos írásokat tartalmaz a kötet, pedig igencsak keserűek azok az igazságok, amelyeket lebilincselő stílusban és közérthetően örökít meg a szerző. Nem csak az erkölcsi eltévelyedéseket, botlásokat rója fel szellemi életünk bálványozott hírességeinek, hanem könyörtelenül leleplezi a szocialista-korszak álnokságait, hamisításait, téveszméit és embertelenségeit.
Leírás
Beke Albertnek ebből a könyvéből egy teljesen új Illyés Gyulát ismerünk meg. Éspedig nyugodtan mondhatjuk, hogy az igazit. Eddig ugyanis Illyésről midig úgy írtak és beszéltek, mint egy nagy nemzeti költőről, aki élt és halt a magyarságért és szívén hordta annak sorsát. Beke könyvéből viszont az derül ki, hogy Illyés egy meglehetősen középszerű, kétkulacsos és mindenekelőtt kommunista költő volt. Itthon soha nem árulta el, hogy fiatalkorában belépett a francia kommunista pártba és annak élete végéig tagja is maradt.
Beke Albert minden állítását tényekkel igazolja: azt is, hogy Illyés nem népfi volt, hanem a kommunisták kegyence. Nagyon jó viszonyban volt Rákosi Mátyással – akitől kétszer is kapott Kossuth-díjat! – és szoros barátságban állt Kádár Jánossal és Aczél Györggyel is.
Az Egy mondat a zsarnokságról című elhíresült Illyés-versről Beke Albert bebizonyította, hogy az egy aljas vers, sőt emberileg is teljesen hiteltelen.
Illyést tehát Beke Albert leemelte arról a hamis és meg nem érdemelt piedesztáljáról, amelyen őt hívei láttatni akarják. Ebből a könyvből végre előttünk áll az a hiteles Illyés Gyula portré, amelyet a szerző tényekkel támaszt alá. Az, hogy Illyés a puszták népének küldöttje és költője, továbbá, hogy a magyar parasztság képviselője: hazugság és legendák sorozata. Bármilyen hihetetlenül hangzik is, de ezeket a megállapításokat Illyés saját önéletrajzi műveiből, illetve visszaemlékezéseiből lehet levonni.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Beke Albert |
Megjelenés | 2019 |
Terjedelem | 660 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789634145301 |