Hasonló termékek
Vita Európáról
A könyv igazi filozófiai csemegének számít, amelyben a két markáns gondolkodó - a filozófus Jean-Marc Ferry, a Brüsszeli Szabadegyetem politikai filozófia professzora és az Esprit volt főszerkesztője, az esszéíró Paul Thibaud - fejti ki markánsan eltérő álláspontját az állam és a szuverentás kérdéséről, nemzetek sorsáról, a posztnemzeti identitásról és az Európai Unió jövőjéről a Maastrichti Szerződés tükrében.
Kortárs angolszász érzelemfilozófia
A kötet az érzelmek természetét, kategorizációját, fenomenális jellegét és egyéb filozófiai vonatkozásait nem elszigetelten, hanem más mentális állapotokkal és a cselekvéssel való összefüggésükben tárgyalja.
Értelem és történelem
Mottónk Bourdieu 2000/2001-es tanévben a College de France-ban tartott bevezető előadásából arra a viszonyra kérdez rá, amely tanulmánykötetünk alapkérdése, és ami re a címben az értelem és történelem szavakkal utalunk. Ez a kell és a van, a normatív és deskriptív, az előírás és a leírás közötti viszony kérdése. Ez a kapcsolat a meg ismerés két aspektusát jelenti – jelen esetünkben a kultúránk kiemelt tudásformája, a tudományos ismeretek, a „tudás” filozófiai és történeti vizsgálatát. Ez a viszony problematikus és ugyanakkor alapvető jelentőségű napjainkban.
Létre nyílt lehetőség
Ismeretelmélet és metafizika Aquinói Szent Tamás és Duns Scotus filozófiájában
Jelen kötet tárgyát Aquinói Szent Tamás (1225–1274) és Ioannes Duns Scotus (1266–1308), a skolasztika virágkorának két kiemelkedő filozófusa által megfogalmazott ismeretelméleti és metafizikai gondolatok képezik.
Leírás
Domingo Blanco Fernández könyvében a politikai filozófia alapjainak mélyebb megértésére törekszik, mint azt a szerző által kritikával érintett mai politológiai irányzatok egyáltalán érdemesnek gondolják. A politikatudomány képviselői jobbára az objektív politikai jelenségek és intézmények elemzését tekintik feladatuknak, miközben a politika közösségi teljesítményének filozófiai értékelésére mintha kevesebb figyelmet fordítanának. Pedig a politika problematikája kapcsán olyan ismeretelméleti kérdéseknek is szükségszerűen fel kell merülniük, amelyek az emberek közös létezésének, ennek a bizonyos "köztes" vagy inter homines világiságnak az intézményi leírásokat megelőző ontológiai alapjait igyekeznek megvilágítani. A politikatudomány aktuális művelőinek nagy része eltekint az axiológiai szempontok alkalmazásától, és elegendőnek tartja a politológia immanens módszereinek, megfontolásainak és tematikáinak követését. Blanco Fernández szerint viszont elengedhetetlenül fontos volna, hogy a politológia tudomást vegyen leíró szempontjainak elégtelenségéről, arról, hogy normatív és értékelő elméleti munka nélkül lehetetlen a társadalmi problémák megfelelő mélységű elemzése. Ennek a feltáró munkának az elvégzéséhez segít hozzá a filozófia, ugyanis a politikának lényegi és alapvető fontosságú része a filozófiai dimenzió - hangzik a szerző határozott megállapítása.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Domingo Blanco Fernández |
Megjelenés | 2009 |
Terjedelem | 350 oldal |
Kötészet | papír/puha kötés |
ISBN | 9789637343087 |
Sorozat | Politikai filozófia sorozat |