Leírás
Nagyon szeretem ezt a nagyvárost: a történelmével, a maga forgatagával, az eklektikus építészetével, a megfáradt, kissé ódon városrészeivel, a felújított, rendbe tett negyedeivel, a főváros „főutcájával”, a Dunával és a Duna két partját összekötő hidjaival. Szeretem a múltat is idéző műemlékeket, múzeumokat, színházakat, az elegáns nagyobb és kisebb üzleteket, éttermeket, kávéházakat. Szeretem a város környékét is, fontos részek az itt található kisebb városkák és települések, az üdülőövezetek, sokan jönnek a fővárosba innen dolgozni, vásárolni. A Dunáig lenyúló budai hegyvidék, a nagy parkok, a zöldterületek a kirándulás, a felüdülés helyi lehetőségei, kiemelten lényegesek a metropolisz életében.
Érdeklődve, a kutató kíváncsiságával nézem a budapestieket, hogyan élnek, hogyan panaszkodnak (nagyon is jogosan) a növekvő árakra, az energiaválságból adódó problémákra, hogyan küszködnek sokan a mindennapi életük jobbá tételéért. Látom a város számára fontos turizmus számszerű növekedését, de azt is látom, hogyan romlanak az ide jövő külföldiek fogyasztási szokásai, a mennyiség uralja a minőséget.
A 150. születésnapját ünneplő várost mások is szeretik. Ezt az is igazolja, hogy már a korábbi évtizedekben is számos, fővárosunkkal foglalkozó könyv és tanulmány született. Most legújabban az Olvasó által kézben tartott tanulmánykötet. Ez a könyv törekvése szerint egyrészt túllép a régebben megjelent Budapest-témájú elemzéseken, azok érdeklődési területein, másrészt tudományos értékek és tények alapján bemutatja a rendszerváltás immár több mint 30 évét, harmadrészt kitekint a fővárosból több szempontól is: nemcsak a fővárost vizsgálja, hanem az egész metropolisztérséget, Budapestet és a környékét egyaránt, a globális, az európai térben is elhelyezve azt.
Szirmai Viktória
A tanulmánykötet szerkesztője, Szirmai Viktória a városkutatás, városszociológia kiemelkedő hazai művelője. Személye önmagában is garanciája a választott téma tudományos igényességű, a szűk szakmai kör érdeklődését messze meghaladó kötet megalkotásának.
A szerkesztő „biztos kézzel” választotta ki a kötetben szereplő tanulmányok szerzőit, akik vállalt témájukat magas színvonalon dolgozták ki. A kötet jól strukturált, fejezetei egymásra épülnek, ábrái és táblázatai jól egészítik ki a szerzők mondandóját. A tanulmánygyűjtemény valós képet ad fővárosunk múltját befolyásoló tényezőkről, jelenlegi helyzetéről, fejlődését meghatározó lehetőségeiről és a veszélyekről. Ezért a lektor a tanulmánygyűjtemény megjelentetését minden szempontból támogatja! Jó szívvel ajánlja elolvasását mindazoknak, akik a téma iránt érdeklődnek!
Kocziszky György
A Budapest metropolisz című mű a társadalmi, strukturális összefüggéseket kiemelten lényegesnek tekinti, ahogy
a budapesti metropolisz várostérség európai jellegének, a felzárkózás trendjeinek vagy éppen a lemaradás jeleinek a vizsgálatát is. Ez egy problémacentrikus, interdiszciplináris, különböző, gyakran egymásnak is ellentmondó nézeteket is bemutató, tudományosan tényszerű munka akar lenni, de olyan, amelyik
a lehetséges megoldásokra is figyel. Egyetértve Széchenyi Stádium című műve egyik gondolatával – „ahhoz, hogy valamit is lehessen tenni, először fel kell ismerni a rossz helyzetet, és tudatosítani kell” –, témában jártas szakemberek: geográfusok, közgazdászok, szociológusok, történészek, tervezők, településmarketinggel foglalkozók összefogtunk, és elhatároztuk, hogy egy új kötettel ajándékozzuk meg a 150. születésnapját ünneplő budapesti metropoliszt, azért, hogy új munícióval induljon neki a következő 150 évnek.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Szirmai Viktória |
Megjelenés | 2024.10.15. |
Terjedelem | 400 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-646-095-2 |