Hasonló termékek
Konzervatív gondolatok
„A konzervativizmus nem elsősorban egy elmélet, hanem egy attitűd. Ez egyfajta életforma, vagy életmód, vagy életfelfogás. Csak akkor alvad elméletté, amikor valami kihívás éri. A konzervativizmus egy reakció, nem egy akció.” „A konzervatív ember alázattal viseltetik, tud arról, hogy mennyi mindenről nem tudunk. Ez a tudó nemtudás. Docta ignorancia.” - Fehér M. István (filozófiatörténész)
Mosolyok árnyéka
Az esszégyűjtemény - akár egyes, jelentős kortársak egyéni hangú méltatásait, akár tragikus sorsú Kádár-korszakbéli poétákat, akár Camus és a magyar '56 viszonyának játékos-komoly képzeletbeli feldolgozását, netán Tormay Cecil életművének 1945 utáni sorsát vagy éppen a szerb néplélek mélységeit vagy a forradalom alatt alig néhány esztendős nemzedék '56-élményét mutatja fel: igyekszik hű maradni a nagy mesterekhez.
A dinárhamisítók nyomában
Bicskey Elek vajdasági tanítók pénzhamisítási ügye, 1928-1929
A pénzhamisítások 1920-as évek gazdasági helyzetében viszonylag gyakori bűncselekménynek számítottak, és amint arról a nemzetközi visszhangot kiváltott frankhamisítási botrány is tanúskodik, szálaik gyakran a legfelsőbb körökig értek.
A politika reprezentációja a kortárs könnyűzenében
A magyar viszonyok között a jelen kötet úttörő jellegű, mert nem csak hazai témákat dolgoz fel, és nem csak a szűkebben vett kortárs zenére fókuszál. A letűnt kor, a szocializmus világának kritikai értékelései mellett a félmúlt és a jelen számos zenei szubkultúrája.
A rendszerváltás igézetében
A XX. század utolsó harmadának meghatározó és egész Közép-Európa sorsát hosszú távra is befolyásoló eseménye az 198990-es rendszerváltozás, amely életünk szinte minden területén, így a sajtóban is, nagy változásokat hozott. Hogyan tükröződik mindez a hírlapíró, publicista Martin József (1944) munkásságában? erről szól ez a kötet, amely a szerzőnek az elmúlt negyedszázad folyamán készült írásaiból válogat.
Leírás
Jelen kötet tanulmányai egy olyan kísérlet részei, amelynek célja, hogy új formában ugyan, de mégis visszanyúljon a magyar történetírás 19. századi gyökereihez, amikor az nem pusztán szakma vagy tudomány, hanem – a maga formálódó módszereivel és technikáival együtt – kedvtelés is volt. Sokoldalúságának köszönhetően megfér ebben a könyvben a művelődéstörténeti, búvárrégészeti, életmódtörténeti kutatás, vagy éppen a szintézisteremtő igényű esszé, tanulmány is. A szerzők közül Csepregi Klára az osztrák rendőri kémjelentések prizmáján át vizsgál három epizódot Xántus János életéből, illetve egy 1905-ös parlamenti esemény hátterét mutatja be egy szemtanú naplója alapján. Csepregi Oszkár nyelvtörténeti kutakodása mellett alaposan körüljárja a Búvár Kund-történetet, valamint képet ad a magyar búvársport kezdeteiről. Fülöp Áron nagyobb lélegzetvételű tanulmányában az I. világháborút mutatja be egy mindezidáig nem kutatott szempontból: a magyar közkatonák naplóin, leírásain keresztül. Illik Péter tanulmányai a török-magyar „kis háborúkon” keresztül közelítenek a 16-17. századi magyar történelemhez. Nánay Mihály írásaiban József főherceg tevékenységének tükrében tekint a 20. század első felére és ezen időszak traumatikus eseményeire. Weiszhár Attila a Habsburg-magyar viszonyt veszi górcső alá, különös tekintettel ezen gyakran ellentmondásos együttműködés kora újkori történetére.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Csepregi Klára, Csepregi Oszkár, Fülöp Áron, Illik Péter, Nánay Mihály, Weiszhár Attila |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 316 oldal |
ISBN | 9789632366241 |