Hasonló termékek
Hogyan üldözzünk egyházakat?
Kötetünkben a kommunista állambiztonsági szolgálatok egyik legfontosabb működési területével ismerkedhet meg az olvasó. A „Fehér Hollók” munkacsoport fiatal kutatói egy korábban „szigorúan titkos” belügyi tankönyv elemzésével mutatnak rá azokra a törekvésekre és módszerekre, amelyek a kommunista titkosszolgálatoknak a hazai egyházak elleni munkáját meghatározták.
Ellenforradalom és szabadságharc
Zachar Péter Krisztián kötete az 1848/49-es szabadságharc korai szakaszába, az önvédelmi háború kezdeti időszakába enged betekintést. A szerző arra vállalkozott, hogy a hazai szakirodalmi feldolgozások, forráskiadványok és levéltári állagok mellett elsősorban a bécsi Hadilevéltár anyagainak, illetve az osztrák-német történetírás legújabb eredményeinek hasznosításával rajzolja meg a magyar nemzettudat számára oly meghatározó, Pákozd-Sukoró térségben lezajlott első sikeres csatát követő hónapok történéseit.
A huszadik század emlékezete a Galga mentén
A Galga menti interjúk elkészítése során a huszadik század magyar történelmének azon csomópontjai bemutatására vállalkoztunk, amelyek a társadalom nagyobb részének az életére meghatározó módon hatottak. Különösen fontosnak tartottuk azon témák körbejárását, amelyek a kommunista diktatúra évtizedeiben tabunak számítottak, a tűrt és tiltott „mező” határán találhatóak. Így kötetünkben érintjük a revízió témáját, a második világháborút követő hadifogságot, az egyházi iskolák államosítását, a diktatúra alatti vallásgyakorlást, a kuláktalanítást, az 56-os forradalmat követő megtorlást és a manapság újra fókuszba kerülő ügynökkérdést is.
Önállóság és kiszolgáltatottság
A Sárospataki Református Kollégium a XVIII. század utolsó és a XIX. század első évtizedeiben kivételes helyet foglalt el a hazai kulturális életben. Itt vezették be a magyar tanítási nyelvet hazánkban először, egyedülállóan gyakorlatorientálttá tették a jogászképzést, s számos új tantárgy felvételével bővült, változott a kollégium funkciója.
Leírás
Jelen kötet tanulmányai egy olyan kísérlet részei, amelynek célja, hogy új formában ugyan, de mégis visszanyúljon a magyar történetírás 19. századi gyökereihez, amikor az nem pusztán szakma vagy tudomány, hanem – a maga formálódó módszereivel és technikáival együtt – kedvtelés is volt. Sokoldalúságának köszönhetően megfér ebben a könyvben a művelődéstörténeti, búvárrégészeti, életmódtörténeti kutatás, vagy éppen a szintézisteremtő igényű esszé, tanulmány is. A szerzők közül Csepregi Klára az osztrák rendőri kémjelentések prizmáján át vizsgál három epizódot Xántus János életéből, illetve egy 1905-ös parlamenti esemény hátterét mutatja be egy szemtanú naplója alapján. Csepregi Oszkár nyelvtörténeti kutakodása mellett alaposan körüljárja a Búvár Kund-történetet, valamint képet ad a magyar búvársport kezdeteiről. Fülöp Áron nagyobb lélegzetvételű tanulmányában az I. világháborút mutatja be egy mindezidáig nem kutatott szempontból: a magyar közkatonák naplóin, leírásain keresztül. Illik Péter tanulmányai a török-magyar „kis háborúkon” keresztül közelítenek a 16-17. századi magyar történelemhez. Nánay Mihály írásaiban József főherceg tevékenységének tükrében tekint a 20. század első felére és ezen időszak traumatikus eseményeire. Weiszhár Attila a Habsburg-magyar viszonyt veszi górcső alá, különös tekintettel ezen gyakran ellentmondásos együttműködés kora újkori történetére.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Csepregi Klára, Csepregi Oszkár, Fülöp Áron, Illik Péter, Nánay Mihály, Weiszhár Attila |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 316 oldal |
ISBN | 9789632366241 |