Hasonló termékek
Elitek és iskolák, felekezetek és etnikumok
Társadalom- és kultúratörténeti tanulmányok
Egy szebb jövő képei - Futball a kameruni közgondolkodásban
A szerző 1994 és 2006 között 28 hónapon keresztül végzett kulturális antropológiai terepmunkát a közép-afrikai Kamerunban, a kameruni futball társadalmi és politikai jelentőségét vizsgálva. Bár a könyv témája a futball, a szerző valójában a kérdések ennél sokkal szélesebb spektrumát tárgyalja. Bemutatja, hogy milyen kölcsönhatásban állnak egymással a helyi, nemzeti és globális társadalmi, kulturális, gazdasági és politikai tényezők.
A republikanizmus-vita
Vita az amerikai forradalom eszmetörténeti hátteréről
Föld és hatalom
Kecskeméten a 20. század elejére olyan kedvező birtokstruktúra alakult ki, amely alapját képezte a kibontakozó exportpiacnak. Ez és a település török kori múltja olyan képzetet keltett a kortársakban, mintha a város gazdag lenne, amihez felfokozott elvárások egész sora társult.
A bűn nyomában
A budapesti bűnözés társadalomtörténete 1896-1914
A könyv arra a kérdésre keresi a választ, hogy 1896 és 1914 között hogyan jelent meg a hivatalos jogi, rendőri, kriminológiai, valamint a társadalmi diskurzusban a modern nagyvárosi bűnözés kérdése. A statisztikusok már a 19–20. század fordulóján megkísérelték a bűnözés mutatóinak elemzését, s ekkor jött létre a bűnözéssel foglalkozó tudomány, a kriminológia is. A rendőrség bűnözőképét ugyanakkor egyértelműen a „rovott múltúak” koncepciója határozta meg.
Zenei hálózatok
A kötet társadalomtudományos alapossággal, egyben közérthető módon, magyar nyelven elsőként írja le és elemzi az új média térhódítása által meghatározott közegben átalakuló zenei közösségek dinamikáját és működését, illetve a tágabb kontextust adó kulturális és zenei trendeket. Az egyes tanulmányok egyúttal reflektálnak azokra a párhuzamos, kortárs zenei közösségi, történeti folyamatokra is, amelyek az átstrukturálódó médiatér legnépszerűbb kommunikációs csatornáitól távolabb zajlanak a legkülönbözőbb műfajokhoz kötődve, az elektronikus zenétől kezdve a black metalon át egészen a világzenéig.
Gépérzet
Interfész, interakció, navigáció
Miért tudja egy fél éves gyerek feloldani a billentyűzárat az iPhone-on és miért bizonytalanodik el sok gyakorlott felhasználó is, ha egy hibaüzenet után az ok és a mégsem gombok között kell választania? A válasz mindenképp az eszköz és a felhasználó közötti interakcióban keresendő: hogyan épül föl egy interfész, hogy érzékeljük, hogy értelmezzük, milyen lehetőségeket kínál, és válaszainkat hogyan tudjuk a felületen keresztül közölni a számítógéppel. Ez a könyv azoknak szól, akik szeretnék megismerni és elemezni az ember és a számítógép közötti kommunikációs folyamatot, túllépni a hétköznapi kattintások unalmas világán, megismerni a gépekkel való interakció történetét és bepillantást nyerni annak lehetséges fejlődési irányaiba.
Leírás
Televíziót úgymond mindenki látott már, az internetről már azok is hallottak, akik még nem használták azt. Milliók kulturális horizontját, fantáziavilágát, identitását formálja ez a két eszköz, együtt és külön. Miközben mindannyian, akik tévét nézünk és internetet használunk, hiszünk valamit azok működéséről, és személyes tapasztalatainkat vidáman általánosítjuk, igen kevesen vannak azok, akik igazán tudják, hogy mi történik velünk – ezek által a csatornák által. Mi „csak nézünk, mint a moziban”, s Csigó Péter lát mindannyiunkat együtt, s-kivételes módon-pontosan érti, hogy mit is jelent az új média szociokulturális kontextusa. Korunk kulturális iparágai legfontosabb összefüggésének, a konvergens televíziózás, tehát az internet és a hagyományos műsorszórás kapcsolatából kialakult új terület működésének higgadt, pontos elemzője, ismerője ő. A magyar nyelven eddig ismeretlen kulturális gazdaságtan technikai determinizmuson és formális szociológián túli megközelítésének ez a műve minden bizonnyal mérföldkő. Épp oly hasznos, mint amilyen fontos.
Csigó Péter könyve vitán felül a kortárs médiakutatás kiemelkedő teljesítménye, amely segít mindazoknak megérteni az új média világát, akik eddig csak élvezték, vagy épp elszenvedték azt.
A budapesti Műszaki Egyetem Szociológia Tanszékén működő média oktató- és kutatóközpont munkatársa, egyetemi oktató. Kutatási területei: a népszerű média és új média hatásai, médiabefogadás-vizsgálatok, a politika mint látványosság és színház, a politikai identitások termel(őd)ése.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Csigó Péter |
Megjelenés | 2009 |
Terjedelem | 230 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789632361895 |
Sorozat | Új Média -RE:MIX |