Hasonló termékek
A látható és a láthatatlan
„A hús nem anyag, nem szellem, és nem szubsztancia. Régi szóval »elemnek« nevezhetnénk, ahogy a víz, a levegő, a föld, és a tűz a négy elem. Elem: általános létminőség, félúton a tér-idő lokalitások és az ideák között, egyfajta megtestesült princípium, aminek bárhol jelenjék is meg akár egy kicsiny darabkája, mindent átitat a környezetében a létezésnek csak rá jellemező stílusával.” Maurice Merleau-Ponty a huszadik század második felének egyik legnagyobb hatású francia filozófusa. Kései, torzóban maradt főműve először válik magyar nyelven hozzáférhetővé.
A globalizáció folyamata
A tudományos és technikai haladás történelmileg szükségszerű diadalába vetett hit a huszadik század végére súlyos kétségeknek adta át a helyét. A természet legyőzése, a legyőzött természet kifosztása és elpusztítása szemlátomást nem járt az ember felszabadításával. Többé nem a fejlődés áldásaiba vetett bizalom igazolja tetteinket, hanem a beletörődés a dolgok menetének kikerülhetetlenségébe és megváltoztathatatlanságába. A kötet szerzője esszéjében a globalizáció és a napjainkban javában zajló ökológiai katasztrófa kérdéskörét járja körül.
A fenntarthatóság pedagógiája
Jól tudjuk, hogy a magyar társadalom csak akkor lesz képes sikeres válaszokat adni a 21. század globális kihívásaira, ha széles körben is polgárjogot nyer a fenntarthatóság szemlélete, az élhető természeti és társadalmi környezet megóvásának közös felelőssége. A fenntarthatóságot célként kitűző komplex nevelési munkában kiemelt szerepet játszik az iskola, amelynek – többek között – közvetítenie kell ezt a közös felelősséget a felnövekvő nemzedékek számára.
Paradigmaváltás?!
Környezeti problémáink enyhítése érdekében gyakran fölmerül egy világnézeti váltás (más szóval: paradigmaváltás) szükségessége. A szöveggyűjteményben szereplő öt írás az egyre erőteljesebb „új ökológiai paradigma” jegyében született: megkérdőjelezik kultúránk egy vagy több alapvető meggyőződését, és ezek meghaladására, újakkal történő helyettesítésére szólítanak föl.
Azok a bizonyos könnyű léptek I. - Ökológia és rendszerelmélet
"Könnyű léptekkel járj tavasszal, Földanya áldott állapotban van" - mondják az indiánok. Azt értik alatta, hogy a Föld, a görög mitológiában a széleskeblű ősanya, Gaia ( Gea ) az, amely a földi életet hordozza és az ember csak egy lény a sok közül, mely testét tapodja. Ám emberlétünk nem csak áldás, átok is: azok a módszerek, technikák, átalakítások, amelyeket tiszteletlenül végrehajtunk az ősanya testén, hogy civilizációnkat felépítsük és bonyolult társadalmainkban még bonyolultabb emberi- gazdasági kapcsolatok hálóit fonjuk, alapvető érdekellentétben állnak a természeti folyamatokkal és a rendszerrel, amelyből kinőttünk.
A közlegelők komédiája
Takács-Sánta András (1974) ökológus, az ELTE docense - a Társadalomtudományi Karon a humánökológia mesterszak igazgatója, a Természettudományi Karon a Környezettudományi Centrum munkatársa. A helyi ökoközösségeket segítő Kisközösségi Program szakmai vezetője. Korábbi könyve Bioszféra-átalakításunk nagy ugrásai címmel jelent meg a L'Harmattan Kiadónál.
XX. századi bringás történetek
Ez a kötet a XX. századi hazai kerékpársport világába kalauzolja el az olvasót. A könyvet nem más ajánlja, mint az ötszörös Tour de France és Giro d’Italia győztes, Vuelta Espana-győztes, háromszoros világbajnok belga Eddy Merckx.
Környezet és etika
Milyen értelmezési lehetőségeket és válaszokat kínál az etika a globális környezeti válságra? Mennyiben gazdagította etikai gondolkodásunkat az ökológiai belátás? Bár az elmúlt években örvendetesen nőtt a téma iránti érdeklődés, és több felsőoktatási intézményben indultak kurzusok, amelyek az ökológiai gondolkodásmód társadalomelméleti alkalmazásával foglalkoznak, az ökofilozófia legismertebb képviselőinek munkái magyarul alig hozzáférhetőek. Szöveggyűjteményünk ezt a hiányt pótolja: a környezeti etika klasszikus szövegeit, különféle irányzatait, főbb témaköreit és legvitatottabb kérdéseit mutatja be.
Leírás
A hazai olvasó első alkalommal vehet kézbe mezőgazdasági ökotoxikológia kézikönyvet, amely egyetemi tankönyvként is alkalmazható. Világviszonylatban is egyedülálló, amit a könyv ismeretanyaga kínál, s nem véletlenül. A környezettudományoknak ez az új ága korunk egyik gyorsan bővülő alkalmazott környezet-egészségügyi ismereteit foglalja össze. Művelői a tudományok sokféle irányából — mezőgazdasági, biológusi, orvosi — érkeznek, és a találkozás éppen ezen a területen szinte törvényszerű. Konfliktusos tudományalkalmazásról van szó, hiszen ez a diszciplína termékeink másodlagos hatásait tárja fel, s a következtetések sokféle gazdasági érdeket sérthetnek. A kézikönyv 43 fejezetből áll. A fejezetek hat részben csoportosítva: bevezetés (2 fejezet), növény- és faanyagvédő szerek valamint műtrágyák (11 fejezet), ökotoxikológia (25 fejezet), genetikailag módosított növények (3 fejezet), környezetbarát termesztési stratégiák (1 fejezet) és mellékletek (internetes tájékozódást segítő, valamint önmagában is értékes, lexikális ismerteket tartalmazó idegen szavak jegyzéke és glosszárium). A könyv fő vonulatához tartozó, növényvédő szerekről szóló részek közül 4 fejezetben naprakész agrokémiai ismereteket találhatunk, amelyet kémiát oktató tanszékek használhatnak eredményesen. A kézikönyv kétségtelenül legeredetibb ökotoxikológiai egysége háromfelé tagolódik: az akut toxicitás (5 fejezet), a krónikus toxicitás (14 fejezet), valamint a környezetkémiai és -biológiai részek (6 fejezet). A növényvédő szerek krónikus toxicitásának (mutagenitás, karcinogenitás, teratogenitás, hormon- és immunmoduláns hatások) összefoglalása jelentős közismereti hiányosságot pótol, és minden bizonnyal a könyv legjelentősebb hatású részévé válik majd. A vaskos és szép kiállítású könyvet mind az agráregyetemek, mind az ökológiát tanító hazai tudományegyetemi szakok, mind pedig az orvos- és gyógyszerészképzésért felelős környezet-egészségügyi tanszékek tankönyvként használhatják, de tudományos kézikönyvként is méltán kerülhet fel a gyakorló szakemberek asztalára. - Papp László (az MTArendes tagja)
Paraméterek
Oldalak száma | 382 |
ISBN | 9789637343391 |
Kiadás éve | 2010 |