Hasonló termékek
A makroökonómia alapjai
A makroökonómiában a jelenségek magyarázata mellett nagy súlyt kap a kormányzati gazdaságpolitikák hatásának értékelése, valamint a hatékony gazdaságpolitika kialakításában való részvétel.
A mikroökonómia alapjai
A mikroökonómia a közgazdasági tanulmányok alapköve szerte a világban. Ez a közgazdaságtan nyelve, a közgazdászok szakmai kommunikációjának eszköze. A közgazdaságtan legtöbb ága, mint például a makroökonómia, a nemzetközi gazdaságtan, a munkagazdaságtan, a pénzügytan vagy a közösségi gazdaságtan a mikroökonómiában kialakult és használt eszközöket alkalmazza, sőt ezek az elemzési metódusok áthatják az olyan, a közgazdaságtan középpontjától távol eső területeket is, mint például a jogtudomány egyik ágát (a jog- és közgazdaságtant), vagy a politikatudomány egyik megközelítését (a közösségi választás gazdaságtanát).
Értékalapú (köz)igazgatás
A közigazgatás nem értelmezhető csupán a tételes jogi vonatkozásokból kiindulva, mivel olyan egyén-közösség kapcsolatot jelenít meg, amely érinti az igazságosság és az ehhez fűződő erkölcsi normák kérdéskörét is. A közigazgatási bíráskodás történetének hazai alakulása jól mutatja azon alapértékek változását, amelyek alapján az egyes döntések megszülettek.
Kultúrdiplomácia Ázsiában
A kultúrdiplomácia, amely a "külpolitikai hatások előidézése kulturális eszközökkel", az államok kialakulása óta létezik. A globalizáció a különböző kultúrák minden korábbinál intenzívebb egymásra hatását eredményezi, s ezzel felértékelődött az állami kultúrpolitikák jelentősége is. A kulturális diplomácia kulcsterületté vált.
Leírás
A kötet, melyet az olvasó a kezében tart, a gazdasági, szociális és társadalmi érdekegyeztetés 20. századi európai, illetve magyar stratégiáit és szervezeti modelljeit tekinti át. Az egyes fejezetek foglalkoznak a gazdasági és szakmai érdekképviselet hagyományos 19. századi szervezeteivel éppúgy, mint az első világháború után drámai változásokon átment Európa társadalmi problémáira adott különböző válasz-alternatívákkal. Állam és gazdaság, politikai hatalom és társadalom korabeli viszonyának bemutatása során szó esik a német totalitárius, az olasz korporatív, illetve a hivatásrendi indíttatású osztrák és portugál társadalom- és gazdaságirányítási modellről is. A munka részletesen taglalja a változó világ problémáinak megválaszolására irányuló magyar elméleti és gyakorlati törekvéseket, így a hivatásrendi és szociális gondolat hazai teoretikusainak bemutatása mellett a két világháború közötti kormányok újszerű gazdaság- és társadalomszervezési elképzelései és kísérletei is elemzésre kerülnek. A második világháború utáni időszak tekintetében az 1960-as évek végétől egyre meghatározóbb neokorporatív elméleti irányzat és megvalósulási formáinak vizsgálatával párhuzamosan sor kerül a szakszervezeti mozgalom tevékenységének értékelésére is. A kutatócsoport tagjai ezáltal olyan átfogó, a gazdasági folyamatokat és szociológiai változásokat történeti összefüggésbe rendező, elemző munkát végeztek, mely nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy árnyaltabb kép alakuljon ki számos, korábban ideológiai okokból elfogultan vizsgált történelmi és társadalmi kérdésről.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Dobák Miklós |
Oldalak száma | 408 |
ISBN | 1111012116401 |
Kiadás éve | 2011 |