Hasonló termékek
Jógit kerestem Indiában
A könyv szerzője a múlt század negyvenes éveinek elején, tizenkét éves korában kezdett érdeklődni a jóga iránt, amikor szüleivel Yesudian jógaelőadásaira járt, és ahol maguk is jógáztak. Később orvostanhallgató korában sokat tanult a jóga élettani hatásairól Dr. Weninger Antaltól, aki a jógát a gyógyításban is felhasználta. Jelenleg a Semmelweis Egyetem Általános Orvoskarán tanít. A jóga és a modern tudomány összehasonlításáról írott tanulmánya 1972-ben jelent meg Jóga és tudomány címmel, ezt 1979-ben követte A jóga és az idegrendszer című munkája. 1975-től többször járt Indiában, az ott szerzett változatos tapasztalatairól számol be jelen útleírás.
Sapere aude!
Ez a könyv – néhány kéziratos teoretikus levél és rádióbeszélgetés mellett – Kisbali László (1954–2009) filozófus,esztéta, művelődéstörténész és „hiperkritikus”olvasó összegyűjtött s még életében folyóiratokban publikált írásait tartalmazza.
Nehéz életek, könnyű ételek. A tanyasi konyhától a modern cukrászatig
"Ezzel a receptkönyvvel nem csupán az a szándékom, hogy megismertessem az általam készített sütemények elkészítésének módját, hanem be szeretnék mutatni néhány olyan ételt is, amit elődeink is sütöttek, főztek. Nem titkolt szándékom volt az is, hogy ne csak az ételeket mutassam be, hanem azokat az embereket is, akik ezeket elkészítették és elfogyasztották. Próbáltam bemutatni azt az életformát is, ahogy mi éltünk valamikor a tanyán. Ezzel szerettem volna emléket állítani elsősorban szüleimnek, és tisztelegni a hozzájuk hasonló, szegénységben élő tanyasi emberek előtt, akik méltán tekinthetők a XX. század hétköznapi hőseinek."
Ázsiától Ázsiáig - Tibet, Nepál, India
A filozófia szerint a világ megközelítésének, megismerésének kétféle módja lehetséges: általános és specifikus. Az ember természettől fogva törekszik a teljességre és természettől fogva nem éri el azt. Sri Aurobindo szerint ez ugyan csak átmeneti állapot, de jelen pillanatban tagadhatatlan tény. E teljességre törekvés mindkét megközelítésben megnyilvánul. A specifikus megismerés a nagy egészből csak egy kicsiny szeletkét vizsgál, de azt minden részletre kiterjedően. Ezt teszi a legtöbb tudós. Elmélyült ragaszkodásukat és kitartásukat követni képtelen irigyeik ekkor kezdenek el beszélni a szúnyogok lábán megszámolt szőrszálakról. Pedig az így nyert tudás is előfeltétele a szintézisnek.
Leírás
Honnan ismerszik meg az igazi erdélyi? Ez nem egy vicc kezdete, hanem Béres Andrással folytatott évtizedes beszélgetésünk esszenciája. Aki igazi erdélyi, mindig tudja, hogy egy felidézett esemény milyen nyelvi közegben történt meg. Aki nem igazi erdélyi, annak el kell magyarázni, mikor szól magyarul, mikor románul a történet. Tíz éven át a legtöbbet feltett kérdésünk az volt Béres Andrásnak, hogy „milyen nyelven mondtátok? Milyen nyelven beszéltetek?"
BÉRES ANDRÁS (1942) filozófus, politikus, egyetemi tanár. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rektora, a Doktori Iskola létrehozója, a Marosváráshelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának vezetője, az RMDSZ Maros Megyei Szervezetének alapítója.
JÁKFALVI MAGDOLNA (1965) színháztörténész, egyetemi tanár. Könyvei a klasszikus és a neoavantgárd színházi eseményeket elemzik, a magyar realista színház emlékezetét pedig a színházi befogadás kortárs folyamataként mutatják be. A Theatron színháztudományi periodika és a Philther kutatások egyik alapítója.
KÉKESI KUN ÁRPÁD (1972) színháztörténész, egyetemi docens. Könyvei, tanulmányai, cikkei a rendezői színház történetét, illetve a múlt század második felének magyar és külföldi színházi folyamatait elemzik. A Theatron színháztudományi periodika és a Philther kutatások egyik alapítója.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Jákfalvi Magdolna, Kékesi Kun Árpád |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 212 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634149293 |