Hasonló termékek
Az egyház mint egykori birtokos a magyar helynevekben
A kötet az egyház egykori birtokosi szerepkörével összefüggésben keletkezett magyar helynevek sajátosságait mutatja be. Kitér a történelmi körülményekre, amelyek e kulturális névtípus keletkezését és terjedését a középkori Magyar Királyságban meghatározták, illetve az egyházi tulajdonost jelölő névformák fenntartásához a későbbiek során hozzájárultak.
Az amerikai keresztény vallási fundamentalizmus története: a kezdetektől 1947-ig
Izsák Norbert tanulmánykötete igen alapos és megbízható munka egy hazánkban kevéssé ismert kérdéskörről.
Pilinszky János színházi és filmes víziója ma
2021-ben kettős évfordulót ünnepelhettünk: 100 éve született és 40 éve halt meg Pilinszky János. Életműve azonban máig élő. A könyv a költő eddig kevéssé ismert arcát mutatja be: olyan alkotóét, aki (noha költőként vált ismertté) számos más művészeti ágat inspirált, ugyanakkor saját költészetét is több művészeti ág inspirálta. A kutatók és a laikus műélvezők számára egyaránt olyan „egyenes labirintus” ez, „melyben / mind tömöttebb és mind tömöttebb / és egyre szabadabb a tény, hogy röpülünk”.
Eretnekek vagy mártírok?
Morus Tamás és a szenvedélyes reformátorok konfliktusának bemutatásában a szerző mindkét fél megértésére törekszik. A sokszor éles teológiai pengeváltás ma is izgalmas, ám még inkább elgondolkodtató, hogy ötszáz évvel ezelőtt még mennyire tudtak ragaszkodni meggyőződésükhöz. Három éven belül a korszak kiemelkedő személyiségei mindhárman életüket áldozták a hitükért; Morus katolikusként, Tyndale és Frith pedig a reformáció oldalán. A könyv második része válogatás a három tudós-mártír írásaiból, amelyek magyar nyelven itt olvashatók először. A kötet egyszerre készült tudományos igénnyel és a szélesebb olvasóközönség számára.
Hitben növekedni
ÕSI GYÖKEREK ÉS ÚJ HAJTÁSOK
Tanulmányok Németh Dávid hatvanötödik születésnapjára
Jakab, az Úr testvére. Jakab az ősgyülekezet és az ősegyház kontextusában
Galsi Árpád könyve hézagpótló a hazai tudományos életben, ugyanakkor a nemzetközi kutatás viszonylatában is újat hoz azáltal, hogy újszövetségi teológiai szempontból kívánja újragondolni Jakab szerepét. Emellett a szerző nem titkolt szándéka, hogy előmozdítsa a Szentírás jobb megértését és megélését.
A reformáció örökségében élve
A Budapesti Károli Református Egyetem Hittudományi Karán a reformáció 500. évforduló tiszteletére szervezett konferencia tanulmánykötetének mottója is lehetne a dr. Bogárdi Szabó István püspök igei köszöntőjében megfogalmazott kijelentés: „Ha valamit meg kell tanulnunk a reformációból, akkor az éppen az, hogy egy tapodt at sem előrébb lépni, ha a múltat rózsaszín szemüvegén át nézzük; és az 500. évfordulón eléggé megkísért ez.”Kocsev Miklós dékán pedig köszöntőjében rámutatott, hogy a reformáció szellemi örökségében na gyszerű lehetőséget lát, amely éltető, előbbre visz és ebből az örökségből a következő nemzedékek is élni fognak. Az oktatókon (is) múlik, hogyan adják át az örökséget, hogy azok jó impulzusokat eredményezzenek.
Református egyházi élet a Tanácsköztársaság idején
A monográfia témája a Tanácsköztársaság egyházpolitikája. Megtudhatjuk belőle, hogyan találkozott az ateista ideológia a vallásos néplélekkel, hogyan reagált a hazai reformátusság a korlátozó intézkedésekre, milyen kiútkeresések, hitvalló megnyilvánulások kísérték az eseményeket, hogyan dolgozta fel ezt a korszakot az egyház- vagy a történettudomány. A Tanácsköztársaság alatti egyházi élet releváns mondanivalót hordoz az 1945 utáni történelem kutatása számára is.
Leírás
Nagy József monográfiája fajsúlyos kettősség körül forog: a munka (örök) élet és (örök) halál szféráinak egyetemesen átfogó kozmológiai megragadását hajtja végre. A szerző kutatási tárgyában, János apostol Jelenéseinek görög szövegében a kulcsfontosságúnak tartott teológiai szakkifejezések előfordulásait vizsgálva éppúgy behatóan elemzi ezek egymáshoz való viszonyát, mint ahogyan összesített jelentésük megalkotására is érdemi javaslatokat tesz. Hádész, abüsszosz, thalassza és a tűztó azok a terrénumok, amelyek között Jánosnál e nagyszabású, üdvtörténeti jelentőségű alakulások zajlanak. Az élethez viszonyítva, sőt, azzal szemben az örök élet nyújtja az ember által elérhető legfőbb kiteljesedést, a próbatételes halál helyett (után) pedig a második halál fogható fel a legkomolyabb fenyegetettségként. A Jelenések könyve szerint világunkban minden az Isten által meghatározott cél irányába tart; a végidőkben bekövetkező katartikus újrateremtés, az „új ég és új föld”, vagyis az üdvösség szimbolikus-konkrét helyének fizikai létrejötte felé. A kárhozottak viszont kívül rekednek az így megújuló univerzumon. Nagy József azonban hiteles, elhitető erejű tanú: hittudományi tárgyalásmódjával nem utolsó sorban a halálból feltámadt Krisztus, és ezzel a remény tanúja.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Nagy József |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 232 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-414-806-7 |
Sorozat | Károli könyvek - Monográfia sorozat |