Hasonló termékek
A magyar építészet mesterei - I.
Ez a könyv tisztelgés az elmúlt háromszáz év jól vagy kevésbé ismert nagy építészei előtt, akik maradandó alkotásaikkal gyarapították a magyar kultúrát.
Bortnyik Sándor és a "műhely"
A L'Harmattan Kiadó Határesetek sorozata főként festőként és grafikusként ismert Bornyik Sándor munkásságáról szólva bemutatja a művész pályájának egy eddig rejtettebb oldalát: a sokoldalú tervezőgrafikust, aki kipróbálta magát a tárgytervezés, a fényképezés, a rajzfilm és a színház területén is. A műfajok, sőt művészeti ágak közötti határátlépések, a hagyományos képzőművészeti problémák és eljárások kölcsönhatásai az új médiumokkal a 20. századi avantgárd mozgalmak és a nyomukban kibontakozó modern tárgy- és vizuális kultúra jellegzetes, máig ható vonásai közé tartoznak.
Megbámulni és megbámultatni
Viselettörténeti tanulmányok
A tanulmányok részletesen feldolgozzák az öltözködés alakulását a 16. századtól napjainkig, az emberi gondolkodás pl. a hagyományos zsidó öltözködés elhagyása, egy-egy műtárgy, pl. a Csele patakba fulladt II. Lajos király és felesége esküvői ruhái, vagy a 1920. században bekövetkezett szemléletváltozás szemszögéből.
A magyar szobrászat mesterei
A szobrászat az egyik legősibb művészeti ág, amelynek alkotásaival naponta találkozhatunk épületeken vagy köztereinken. Éppen ezért kevésbé figyelünk rá, hiszen a művek belesimulnak az ember által teremtett környezetbe, annak természetes részeiként. Azonban, ha elmélyedünk a szobrászat világában, sokszínű és változatos művészet tárul fel előttünk. Jelen könyv célja az elmúlt évszázadokban élt jelentős magyar szobrászok életművének bemutatása és fontosabb műveinek elemzése. Így a kötet segítségével a szobrászat, ez a kevésbé hangsúlyos művészeti ág közelebb kerülhet a művészet iránt érdeklődőkhöz.
Leírás
A Túl posztokon és izmusokon című kötetben fiatal kutatók teszik közzé egy nagyívű kutatási projekt keretében született tanulmányaikat. A könyv a politika és az esztétikum kapcsolatát, valamint a művészetfilozófiai koncepciók társadalmi relevanciáját bemutató kutatások eredményeit gyűjti össze. Az idézett, hivatkozott, elemzett és szóban forgó akár külföldi, akár magyar szerzők révén az elmúlt évtizedek nagy hatású kultúrfilozófiai elméletei rendre kirajzolódnak. Az elemzések többek között olyan szerzőkre támaszkodnak, mint T. S. Eliot, Russel Kirk, Ortega, Spengler, Nietzsche, Heidegger, Walter Benjamin, Theodor Adorno, Michel Foucault, Paul Ricoeur, Roland Barthes, Paul de Man, Jan Assmann, Arthur C. Danto, Pierre Nora, Gilles Deleuze. A kötet különleges erénye, hogy az elméletírókat egyik szerző sem apologétaként választja, s nem is csak a lábjegyzetek kötelező penzumaként, hanem gondolkodásának rejtett összefüggéseit kutatva.
A gyűjteményes kötet a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Molnár Tamás Kutató Központ együttműködési programjában született írások esszenciája; egyúttal az önálló tanulmányköteteket MMA Ösztöndíjas Tanulmányok címen megjelentető sorozatot vezeti be.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Falusi Márton |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 616 oldal |
Kötészet | cérnafűzött, keménytáblás |
ISBN | 9789634141044 |
Sorozat | MMA Ösztöndíjas Tanulmányok sorozat |