Hasonló termékek
A modernség esztétikai programja
Előadások Walter Benjamin Műalkotás-tanulmányáról
A tömeg- és az elitművészet...
Az értekezés azokat a folyamatok elemzi, amelyek a modern civilizáció kialakulása és elterjedése nyomán zajlottak le a XX. századi művészetfilozófiában. Az egyes fejezetek három nagy hatású gondolkodó – Ortega, Spengler és Walter Benjamin – életművének fényében vizsgálják a művészetfilozófia átalakulásának, a klasszikus esztétikai normák felbomlásának és eltűnésének társadalmi hátterét.
A látható és a láthatatlan
„A hús nem anyag, nem szellem, és nem szubsztancia. Régi szóval »elemnek« nevezhetnénk, ahogy a víz, a levegő, a föld, és a tűz a négy elem. Elem: általános létminőség, félúton a tér-idő lokalitások és az ideák között, egyfajta megtestesült princípium, aminek bárhol jelenjék is meg akár egy kicsiny darabkája, mindent átitat a környezetében a létezésnek csak rá jellemező stílusával.” Maurice Merleau-Ponty a huszadik század második felének egyik legnagyobb hatású francia filozófusa. Kései, torzóban maradt főműve először válik magyar nyelven hozzáférhetővé.
Teória és praxis között, avagy a filozófia gyakorlati arcáról
Vajon mit jelent a sapientia? Hogyan segíthet a filozófia,a bölcsesség szeretete jobbá, igazabbá, boldogabbá, bölcsebbé válni? Miként változott teória és praxis, filozófiai elmélet és gyakorlat viszonya évszázadokon át kultúránkban?
Modernizmus sátortetővel
Ligeti Pál építész, építészet- és művészetelméleti író munkássága szorosan kapcsolódik a Bauhaus és Le Corbusier nevével fémjelzett modernista mozgalomhoz, amelynek központi alapelve a társadalmi felelősségvállalás. Ligeti kiemelkedő szerepet játszott a Horthy-korszak művészeti és építészeti közéletének megszervezésében, az első világháború utáni lakáshelyzet megoldásában, a főváros építészeti koncepciójának meghatározásában, valamint a népi és az urbánus építészet összebékítésében.
Az inkognitó lovagja
Ki is volt valójában ez a rejtőzködő zseni, aki egész életművét álnevek útvesztőjében komponálta meg, egymással párbeszédekbe kezdő, ellentmondásokba torkolló, polemikus és mégis egységes szerkezetben, amely sokkal többet árul el a világról és a belé vetett ember dilemmáiról, mint a legbölcsebb monológ árulhatna?
Az észlelés fenomenológiája
Az észlelés fenomenológiája Merleau-Ponty leghíresebb munkája. Az észlelés vizsgálatának segítségével Platón óta először helyezte vissza a testet a filozófiai gondolkodás homlokterébe.
Leírás
A Túl posztokon és izmusokon című kötetben fiatal kutatók teszik közzé egy nagyívű kutatási projekt keretében született tanulmányaikat. A könyv a politika és az esztétikum kapcsolatát, valamint a művészetfilozófiai koncepciók társadalmi relevanciáját bemutató kutatások eredményeit gyűjti össze. Az idézett, hivatkozott, elemzett és szóban forgó akár külföldi, akár magyar szerzők révén az elmúlt évtizedek nagy hatású kultúrfilozófiai elméletei rendre kirajzolódnak. Az elemzések többek között olyan szerzőkre támaszkodnak, mint T. S. Eliot, Russel Kirk, Ortega, Spengler, Nietzsche, Heidegger, Walter Benjamin, Theodor Adorno, Michel Foucault, Paul Ricoeur, Roland Barthes, Paul de Man, Jan Assmann, Arthur C. Danto, Pierre Nora, Gilles Deleuze. A kötet különleges erénye, hogy az elméletírókat egyik szerző sem apologétaként választja, s nem is csak a lábjegyzetek kötelező penzumaként, hanem gondolkodásának rejtett összefüggéseit kutatva.
A gyűjteményes kötet a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Molnár Tamás Kutató Központ együttműködési programjában született írások esszenciája; egyúttal az önálló tanulmányköteteket MMA Ösztöndíjas Tanulmányok címen megjelentető sorozatot vezeti be.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Falusi Márton |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 616 oldal |
Kötészet | cérnafűzött, keménytáblás |
ISBN | 9789634141044 |
Sorozat | MMA Ösztöndíjas Tanulmányok sorozat |