Hasonló termékek
Metafizikai napló
Gabriel Marcel (1889-1973) neve, filozófiai munkássága szorosan kötődik az egzisztencialista gondolkodás történetéhez. Marcelt ugyanis világszerte nem csupán a katolikus egzisztencializmus legjelentősebb képviselőjének, hanem egyben az irányzat tulajdonképpeni franciaországi megalapítójának is tekintik. Filozófiai főműve, a Metafizikai napló (melynek első teljes magyar fordítását tartja kezében az olvasó) a két világháború között, azonos évben (vagyis 1927-ben) jelent meg a német egzisztencializmus alapművével, Martin Heidegger Lét és időjével.
A törvények szelleméről védelme
A kötetben Montesquieu A törvények szelleméről védelme című vitairatának fordítását közöljük, valamint a Gondolataim címet viselő, a szerző életében kéziratban maradt gyűjteményből adunk közre egy tematikus válogatást.
Az emergencia fogalma
Az emergencia fogalma eredendően azt a fejlődési folyamatot ragadja meg, ahogy elkülönülő részletekből olyan átfogó egészek jönnek létre, amelyek minőségi értelemben különböznek az alkotó részleteiktől. A folyamatra a legjobb példa természetesen maga a biológiai evolúció, az emergencia fogalma azonban az összes ilyen jellegű folyamatot magába akarja foglalni, kezdve az anyag létrejöttétől az élet megszületésén át az elme kialakulásáig.
Töredékes dialektika - Írások Weiss János 60. születésnapjára
Bacsó Béla, Bagi Zsolt, Balogh László Levente, Barcsi Tamás, Bartha Judit, Boros Gábor, Czeglédi András Darida Veronika, Deczki Sarolta, Gálosi Adrienne, Gurka Dezső, Gyenge Zoltán, Hammer Erika, Heller Ágnes, Hévizi Ottó, Kardos András, Kővári Sarolta, Laczkó Sándor, Mesterházi Miklós, Nagy Edina, Olay Csaba, Papp Zoltán, Popovics Zoltán, Seregi Tamás, Somhegyi Zoltán, Somlyó Bálint, Somos Róbert, Soóky Krisztina, Thomka Beáta, Vajda Mihály, Valastyán Tamás írásai filozófiáról, esztétikáról, képzőművészetről és irodalomról a hatvan éves Weiss János tiszteletére.
Leírás
Az utóbbi években a közélet egyre élénkebb érdeklõdést mutat a történelmi és társadalmi bûnök természete, kialakulásának okai és következményei iránt. Ezen belül kiemelt figyelmet érdemel az egyházak önkényuralmi rendszerek idején tanúsított magatartásának megítélése, valamint a jelenkori gazdasági és politikai igazságtalanságok láttán elfoglalt pozíciója vagy éppen a saját sorain belül tapasztalható visszaéléseknek az esetei...
Ez a könyv olyan rendszerszemléletû teológiai és etikai értelmezési keret felvázolásában érdekelt, amelynek segítségével jobban megérthetõ és értelmezhetõ (de még nem felmenthetõ) az egyéni meghasonlások története, egyházi vezetõk és testületek kétes értékû magatartása, kritikus helyzetértékelések elmaradása vagy a teológiai tájékozatlanság hiánya, amelyek mind szerepet játszottak a vétkesnek minõsülõ végkifejlet kialakulásában. De ha a rendszerszintû bûnök történetében kollektív módon érintett az egyház, ilyen minõségében a megoldásra is lehetõsége nyílik − hogyan?
Fazakas Sándor (1965) teológus, szociáletikus, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem tanszékvezetõ egyetemi tanára.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Fazakas Sándor |
Megjelenés | 2017 |
Terjedelem | 388 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789634142843 |
Sorozat | Ad Marginem sorozat |