Hasonló termékek
Filozófia, történet, értelmezés - IV. kötet
Hermeneutikai tanulmányok (2000-2020)
A gyűjtemény ezen negyedik és utolsó kötete a XIX-XX. század filozófiatörténetének csomópontjaira és kiemelkedő szerzőire (német idealizmus, Kierkegaard, Nietzsche, Lukács) vonatkozó - hermeneutikai eszközöket és belátásokat mozgósító - vizsgálódásokat tartalmaz, melyek kitérnek filozófia és korkritika, filozófia és jelenkor kapcsolatainak kérdéseire is.
Filozófia, történet, értelmezés - I. kötet
Hermeneutikai tanulmányok (2000–2020)
A könyv egy 4 kötetből álló gyűjteményes kiadás első darabja.
Filozófia, történet, értelmezés - III. kötet
Hermeneutikai tanulmányok (2000–2020)
Jelen tanulmánygyűjtemény a szerző javarészt két évtized alatt született - itthon és külföldön megjelent - hermeneutikai írásaiból közöl válogatást.
A rendellenesek
A 20. századi ,,rendellenes egyének" eredete három fő történeti alak összekapcsolódásában lelhető fel: a szörnyek, akik áthágják mind a természettörvényeket, mind a társadalmi normákat; a javíthatatlanok, akiket a test idomításának új mechanizmusai vesznek kezelésbe; és a maszturbálók, akikkel szemben a 18. századdal kezdődően kampányt folytattak, a modern kiscsalád megfegyelmezése érdekében.
Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe
A Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe rendhagyó mű. Bár egyetemi tankönyvnek íródott, valójában jóval több, mint amit a „bevezetés" cím sugall. Benne a 20. századi szociálantropológia egyik legnagyobb mestere, a rokonságkutatás két legfontosabb irányzatának, a Rivers tői Radcliffe-Brownig húzódó angolszász strukturalista-funkcionalista, valamint az ezt követő, Lévi-Strauss nevével fémjelzett (francia) strukturalista iskolának a műhelyébe vezeti be olvasóit - széles és személyes látképet adva ezen keresztül az antropológiai kutatások alfájának és ómegájának számító rokonságkutatások fő kérdéseiről, módszertanáról, eddigi eredményeiről és napjainkban zajló, heves szakmai vitáiról.
Átmeneti rítusok.
A magyar társadalolmtudományi könyvkiadás nagy adósságai közé tartozik a 20. század elejének klasszikus vallásantropológiai értekezése, Arnold van Gennep Átmeneti rítusok című műve. Noha közel száz évvel ezelőtti (1909) megjelenése óta a rítuskutatás egyik alapművévé (és nyomában az "átmeneti rítus" fogalma mára általánosan bevett terminus technicusszá) vált, a magyar olvasóközönség számára mindeddig nem volt hozzáférhető magyar nyelven.
Bevezetés a világrendszer-elméletbe
A könyv diákoknak, társadalomtudósoknak és nem szakmabeli érdeklődő olvasóknak egyaránt ajánlható, belőle első kézből kapható teljes áttekintés napjaink társadalomtudományának egyik meghatározó paradigmájáról.
Társadalom és gazdaság - II. javított kiadás
A magyar néprajztudományban egyre nagyobb teret nyer napjainkban az a felfogás, amely a „néprajzot” és a „szociokulturális antropológiát” egységben látja, s a kettőt elválaszthatatlan egységnek tekintve együtt műveli. E felfogás talán legfajsúlyosabb képviselője – immár fél évszázada – Sárkány Mihály. Munkásságának épp az a tény kölcsönöz kiemelt jelentőséget, hogy néprajzban és antropológiában, Európában és Európán kívüli témákban egyaránt otthonosan mozog, kölcsönös megtermékenyítő hatást váltva ki, közvetítő szerepet töltve be a magyar társadalomtudományokban.
Leírás
Jelen tanulmánygyűjtemény a szerző javarészt két évtized alatt született - itthon és külföldön megjelent - hermeneutikai írásaiból közöl válogatást. A gyűjtemény ezen második kötetének tanulmányaiban a hermeneutikának a teológia, a filológia, a retorika és az irodalom számára adódó relevanciája és a velük való kapcsolatai állnak az elemzések előterében. A művészet és az esztétika körébe tartozó kérdések Heidegger második gondolkodói korszakában válnak fontossá, Gadamernél pedig mindenekelőtt a fő mű, az Igazság és módszer nagy ívű elemzéseinek tárgyát alkotják.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Fehér M. István |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 544 oldal |
Kötészet | keménytáblás |
ISBN | 9789634147299 |