Hasonló termékek
Kérdéstilalom
A könyv egy sötét időben élő filozófus politikai filozófiájának rekonstruálására tesz kísérletet. Eric Voegelin \(1901-1985) volt az a politikai filozófus, aki a modernség válságát diagnosztizálva legfőbb céljának tekintette, hogy a politikatudományt megrendült helyzetéből helyreállítsa. Voegelin saját feladatának a válság leküzdését, a rend helyreállítását,a valóság és egyben a politikai visszaszerzését tekintette. Ezt a feladatot egyenértékűnek gondolta a politikatudomány megújításával. A megújuláshoz azonban Voegelin szerint nem előre, hanem vissza kell lépni, egészen a klasszikus politikai filozófia szemléletmódjáig.
Homo Creativus
Létezés, élettörténet, kreativitás
Az ember élete során számos egzisztenciális kérdéssel szembesül: az értelem, a végesség, a szabadság, a hitelesség kérdéseivel. Ezekre előbb vagy utóbb valamiféle „választ” kell adnia, amely válaszok eltérő színvonalúak lehetnek. Egy képzeletbeli kontinuum egyik végpontján találhatók a problémás, regresszív, inautentikus válaszok, amelyek adott esetben akár betegség formáját is ölthetik, míg a másik végponton találhatók az „egészséges”, kreatív vagy autentikus válaszok.
A könnyező krokodil
Jagelló Anna és Báthory István házassága
Könyvünk ennek a tisztán érdekházasságként induló kapcsolatnak a politikai intrikákkal, emberi drámákkal, csalódásokkal teli történetét szeretné közelebb hozni a mai olvasóhoz úgy, hogy közben bemutatja a kor számos, ma már alig ismert színes egyéniségét, dinasztiáját, akik a két főszereplő életében jelentős szerepet játszottak.
Török szövetség - Habsburg kiegyezés. A Bocskai-felkelés történetéhez
Történészek, viták a 16–17. századi magyar történelemről
A 16-17. századi sajátos magyar történelmi helyzet számos vitát provokált és kelt ma is a korszak jelentős eseményeiről, illetve olyan emblematikus politikusairól, mint például Bocskai István, Bethlen Gábor vagy Thököly Imre. A mohácsi csatát követően a Magyar Királyság és az Erdélyi Fejedelemség politikusainak egyaránt számolniuk kellett a török expanzióval és a Habsburg abszolutista törekvésekkel.
Metszetek a török kor mindennapjaiból
A 17. századi magyar történelemben számos nagyformátumú magyar politikus - mint Bocskai István, Bethlen Gábor, Thököly Imre -- tűnt fel, valamint alapvető fontosságú események - például Buda 1686-os visszafoglalása az oszmánoktól -következtek be. E korszak szépségét azonban nem pusztán ez adja. A történelem iránt érdeklődők közül sokan gondolják úgy, hogy a 20. század az egyedüli időszak, amelyben az információs forradalomnak hála - nyilvántartási adatbázisok, kommentek milliói az Interneten, rádió és tévéműsorok stb. -, az emberről mindent meg lehet tudni, és még a ,,kisember" élete, gondolatai is megismerhetők.
Leírás
A könyv egy probléma újragondolására vállalkozik. A polgári radikalizmus kérdését ugyanazért kell felvetnünk, amiért Francois Furet tartotta szükségesnek a francia forradalom újragondolását. Szerinte a forradalom történészi értelmezéseiben identifikációs folyamat jön létre a történész és hősei, valamint a történész és eseménye között. Ezért aztán „az esemény oly zsarnoki hatalommal uralja a kortárs politikai köztudatot, hogy minden intellektuális távolságtartást azonnal ellenségességnek nyilvánítanak, mintha az identifikációs kapcsolat elkerülhetetlen lenne. A forradalommal kizárólag azonosulni lehet vagy elutasítani.” Nyilvánvaló, hogy az ünneplés vagy kiátkozás logikája nem a megismerés igénye, hanem a politikai hitvallások sajátja. Mindazonáltal – ahogy Furet is javasolja – mégiscsak ki kellene törnünk az ünnepélyes historiográfiák bűvös köréből. A könyv hipotézise, hogy a kitörés, tehát az újragondolás nemcsak szükséges, de lehetséges is. A szerző feltételezése alapján a „politikai gondolkodás vizsgálata” mint megismerési mód szempontjait követve válhat lehetségessé annak megismerése, mi is a polgári radikalizmus.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | G. Fodor Gábor |
Megjelenés | 2004 |
Terjedelem | 168 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9639457736 |