Hasonló termékek
Történészdiskurzusok
Kapcsolatok és keresztutak
A tanulmánykötet a szerb és horvát nemzeti mozgalom adottságainak, célrendszerének alakulását, a Habsburg-monarchiával kapcsolatos elképzeléseinek formálódását, a nemzetállami törekvések megjelenését, és azok magyar fogadtatását követi végig az 1848-as forradalomtól az 1880-as évek közepéig. A délszláv nacionalizmusok integratív és exkluzív vonásainak elemzése mellett bemutatja a korszak meghatározó szellemi áramlatának, a liberalizmus recepciójának jellegzetességeit, a nemzeti léthelyzetből fakadó torzulásait és hatást a délszlávközi és szomszédsági kapcsolatokra.
Fernand Braudel és a társadalomtudományok
A kötet általános bevezetés gyanánt szolgál Fernand Braudel történészi gondolkodásához. Bemutatja, hogy az Annales folyóirat második nagy korszakának vezető alakja a történelem globális felfogásának sajátos koncepcióját alkotta meg, s Braudel intellektuális pályájának teljességre törekvő rekonstrukciójával kulcsokat kínál az életmű legfontosabb darabjainak megértéséhez.
Leírás
Az első világháború ért véget 1918 novemberében. Oroszországban és Kelet-Európában majd egy évvel később zárult le, miközben itt és Európa más területein is olyan konfliktusok sorozatát robbantotta ki, melyek egészen 1923-ig tartottak.
A háború folytatásában kiemelkedő szerepe volt a paramilitáris csoportosulásoknak. Ezek rendelkeztek a formális katonai szervezetek bizonyos vonásaival, ám a reguláris hadsereggel szemben ezeket különböző forradalmak eszközeiként, vagypedig–amikorazosztály- vagy nacionalista forradalom leverésére elégtelennek bizonyult a reguláris hadsereg – a hagyományos haderő pótlékaként alkalmazták. A paramilitáris erőszak különböző összefüggésekben is jelentkezett. Az Oroszországban kitört osztályforradalom által elindított erőszakhullámnak is fontos aspektusavolt,miközbenKözép-ésKelet-Európában–Finnországot és Olaszországot is ide értve – ama ellenforradalmi tevékenységnek is elválaszthatatlan összetevőjévé vált, amelyek a bolsevik osztályerőszak mitikussá növesztett rémképével igyekeztek felvenni a harcot a rend és a tekintély védelmében.
A paramilitáris erőszak a határok feletti és nemzetiségek közötti összecsapásokban is fontos szerepet kapott azokban az újonnan létrejött államokban, melyek a korábbi soknemzetiségű birodalmak (Oroszország, Osztrák-MagyarMonarchia,Ottomán Birodalom)romjainszülettek.Az ír függetlenségi háborúban is mindkét oldalon jelentős szerepet kapott. Sokszor kapott politikai jelentőséget is, és szimbolikája hosszú évtizedekig éreztette hatását.
A Háború béke idején című kötet a történetírásban elsőként tárja fel a paramilitáris erőszak különböző formáinak eltéréseit és jellemzőit. Éppen ezért jelentős mértékben járulhat hozzá annak az átmeneti időszaknak a megértéséhez, mely a háború felől a béke irányába vezet. Egyúttal segít abban is, hogy szélesebb perspektívába ágyazzuk az első világháború eseményeit, és azok hosszan tartó következményeit.
Az első monográfia, mely egyetlen kötetben, szisztematikusan dolgozza fel az első világháború utáni időszak erőszakos cselekményeit.
Megkérdőjelezi a közvélekedést, mely szerint az első világháború 1918 novemberében ért véget.
Az Európa egyes régióira vonatkozó fejezeteket az adott területek
szakértői írták.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Gerwarth Roberth, John Horne |
Megjelenés | 2018 |
Terjedelem | 286 oldal |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 978963414098 |