Hasonló termékek
A jelenkor kritikája
„…a közönségesség azzal végződik, hogy – mint ahogy a Dalai Láma ürülékét tisztelik – a söpredék első jöttmentjét imádják, vagy saját magukat látják benne imádattal; olyan viszonyulás ez, amely a demokráciában megfelel annak, mintha a monarchiában a császári koronát aukcióra bocsátanák.” Ezeket a sorokat Kierkegaardtól A jelenkor kritikája című műben olvashatjuk.
Az alap tételéről – Kant filozófiájának kritikája
Semmi sincsen alap nélkül. Az „elégséges alap” Leibniztől származó, erőteljes filozófiai tétele szerint semmi sincs a világon, aminek ne lett volna elegendő alapja ahhoz, hogy a világon legyen. A filozófia Kanttal kezdődő ismeretelméleti fordulata e tétel megítélésében is döntő változást hozott. Kant még csak a „meghatározó alap” elvével akarta felváltani az elégséges alap teóriáját, Schopenhauer viszont nem kevesebbre vállalkozott, mint a filozófiai hagyomány teljes újragondolására.
A fenséges és a rejtőzködő jelenlét
A könyv láthatatlan középpontjában Louis Marin két posztumusz műve áll: a Fenséges Poussin és a Philippe de Champaigne, avagy a rejtőzködő jelenlét.
Politikai-filozófiai tanulmányok 1990–2006
A kötet Bence György (1941-2006) filozófus és politikai kommentátor tanulmányait gyűjti össze. A tanulmányok főbb témái: politika és politikai filozófia, totalitarizmus és rezsimváltás, a politikai igazságtétel lehetőségei, illetve olyan aktuális politikaelméleti jelenségek, mint a nacionalizmus, a zöld politika, a vallási semlegesség és a polgári engedetlenség kérdései, illetve az ügynökügyek és egy alkotmány megírásának elvi problémái. A kötet gerincét 1990 és 2000 között készült tanulmányok adják, ezeket néhány újabban született munka egészíti ki, a szerző eredeti szándékának megfelelően.
Husserl és a Logikai vizsgálódások
Ismeretfilozófia és fenomenológiai filozófia
Magyar nyelven elsőként ez a kötet közöl terjedelmes szemelvényeket a Logikai vizsgálódások kulcsfontosságú részeiből és a művet értelmező tanulmányokat Bacsó Béla, Schwendtner Tibor, Vajda Mihály, Tőzsér János, Ullmann Tamás, Jani Anna, Varga Péter András és Zuh Deodáth tollából. A kötetet egy részletes bevezető, Husserl korabeli és későbbi visszatekintései és Dieter Lohmar kommentárja teszik teljessé.
Paradoxes of Existence
Contributions to Kierkegaard Research
The complexity of Søren Kierkegaard’s (1813-1855) œuvre has captured the attention of scholars in many different fields such as philosophy, theology, religious studies, aesthetics, literature and the social sciences. Some interpreters have attempted to define the Danish thinker exclusively as a philosopher, theologian, religious writer, novelist, literary critic, drama critic, literary theorist or psychologist. The present approach differs from these interpretative positions inasmuch as it tries to present the complexity of Kierkegaard’s thoughts and texts, in a way which demonstrates the appropriateness of a variety of different methodological and hermeneutical approaches.
Leírás
Kétszáz éve, 1813-ban született az egzisztencializmus alapítójának is tekintett Kierkegaard. Jelentőségét mi sem mutatja jobban, mint hogy megszámlálhatatlan mennyiségű rendezvény, konferencia, kongresszus emlékezett meg róla világszerte a 2013-as évben. Nem véletlenül. Kierkegaard nélkül a 20. század számos filozófiai, irodalmi, művészi irányzata nem értelmezhető. Igaz ez Heideggerre, Ortegára, Sartre-ra vagy Camus-re, de hatása a magyar szellemi életben is számottevő: a nem éppen azonos oldalon álló Lukács Györgyön és Hamvas Bélán át egészen Pilinszky Jánosig terjed. Rilke dánul tanult, hogy eredetiben olvashassa, Kafka el volt ragadtatva a költői egzisztencia gondolatától, Thomas Mann Kierkegaard Don Giovanni-értelmezését használta a Doktor Faustus írásakor. Hatása abban a században talán csak Nietzschééhez hasonlítható.
Jelen kötetben a magyar Kierkegaard-irodalom legnevesebb szakértőinek az írásai (tanulmányai, esszéi) olvashatók. Ez egyben egy kézikönyv is, amely mindenkinek, aki egy kicsit is kíváncsi a nagy dán író, filozófus életművére, fontos lehet, hiszen a fenti írásokon kívül egy részletes élettörténetet, egy teljes magyar bibliográfiát, valamint Kierkegaard könyvtárának teljes katalógusát is tartalmazza.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Gyenge Zoltán (szerk.) |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 92 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, keménytáblás |
ISBN | 978-963-236-837-5 |