Hasonló termékek
A logika egyedfejlődése és szociológiája
Mikortól és honnan tudják a csecsemők, hogy a tárgyak akkor is léteznek, ha éppen nincsenek velük perceptuális kapcsolatban? Mikortól és miként tulajdonítanak konzisztenciát a másik személy vélekedésrendszerének a gyermekek?
Tér-rétegek. Tanulmányok a XXI. század térfordulatairól
A tér kutatása a fizika szempontján túlmenően a 20. század építészetelméleti és filozófiai kutatásainak egyik központi tartalma, amely az építészeti gyakorlat valóságában is befolyásolta térrel való kapcsolatunkat. A kutatási téma filozófiai mélységű (Heidegger, Bollnow, Derrida, Deleuze, Virilio és sokan mások) felvetését és megalapozását követően a század közepétől sorra-rendre alakultak ki azok a kutatási területek, amelyek egy-egy tudományág szempontjából vizsgálták a témát. Ezek közül feltétlen kiemelést érdemel a környezetpszichológia, amely önmaga által definiált folyamatos határhelyzetben van, lételeme az interdiszciplinaritás.
Személyiségpszichológia
„A személyiség tanulmányozása a pszichológia nemcsak legbecsvágyóbb területe, hanem ugyanakkor a legidősebb is” – írja Atkinson. A személyiséggel foglalkozó pszichológia izgalmas, egymásnak sokszor ellentmondó, új és újabb elméletek, nézetek tárháza, egyszersmind a legrégebbi, az ókor óta művelt tudományterület. A korszerű személyiségpszichológia alapvető ismeretei nélkülözhetetlenek a különböző, emberekkel foglalkozó tevékenységekben – legyen az nevelés, vezetés, befolyásolás, meggyőzés vagy gyógyítás.
Amikor a gyermek megjelenik - 2. kötet
A szülők feladata Dolto szerint az, hogy beszéljenek a gyermekükhöz, hogy megmutassák azokat a határokat, amelyek átlépése lehetővé teszi, hogy a gyermek növekedjen, és megnyíljon valami új felé. Dolto szimbolikus kasztrációnak nevezte ezt a küszöböt, amelyen a gyermeknek át kell lépnie ahhoz, hogy emberré váljon anélkül, hogy a veszteség elviselhetetlen lenne. A gyermek függősége szülei szavaitól oly alapvető, hogy Dolto a szülőket is bevonta a konzultációba. Csak a szülők segítségével lehet a gyermek nehézségei és a családi tudattalanban rejlő problematika közötti összefüggéseket megvilágítani. Ez engedi meg a gyermeknek, hogy elinduljon a saját útján, ahelyett, hogy a szülei problémáját élné újra a saját nehézségein keresztül.
Leírás
Mi köze van a szellemeknek a tudattalanhoz? Hogyan profitált a fejlődő pszichológia a spiritiszta médiumok tevékenységéből? Mi kötötte össze a pszichoanalízist a nyugati ezotériával? Mi köze van az animális magnetizmusnak a terápiás kapcsolatról vallott modern elképzeléseinkhez?
Gyimesi Júlia munkája nemcsak a fenti kérdésekre adja meg a választ, hanem rávilágít a pszichológia korai évtizedeit jellemző néhány alapvető elméleti és módszertani problémára is. A pszichoanalízis osztrák-magyar kontextusát középpontba állítva mutatja be a tudomány és áltudomány feszültségét, mégpedig a nyugati ezotéria egyes ágainak kevéssé ismert, magyarországi történetét felvázolva. A magyar spiritizmus pszichológiatörténeti szerepe kerül így új megvilágításba, az animális magnetizmus magyarországi története, és mindazok a következmények, amelyek a lélektani gondolkodás és az ezotéria e rendhagyó keverékéből bontakoztak ki.
GYIMESI JÚLIA egyetemi docens, pszichológus, a pszichológiatörténet, a pszichoanalízis és a valláslélektan kutatója. 2011-ben jelentette meg Pszichoanalízis és spiritizmus című tudománytörténeti munkáját. Jelenleg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Személyiség- és Klinikai Pszichológia Tanszékének, valamint a Pécsi Tudományegyetem Elméleti Pszichoanalízis Doktori Programjának vezetője.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Gyimesi Júlia |
Megjelenés | 2019 |
Terjedelem | 172 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789634145523 |