Hasonló termékek
Nacionalizmus új keretek között
Bourdieu munkásságára és az „új institucionalista” szociológiára támaszkodva Brubaker összehasonlítja korunk és a két világháború közti időszak nacionalizmusait, és elméleti szempontból árnyalt, történelmi vonatkozásokban gazdag képet nyújt az „Új Európa” egyik legfontosabb problémájáról.
A kiegyezés és a dualista korszak emlékezete Közép-Európában
A dualista korszak fél évszázada Közép-Európa modern történetének meghatározó idõszaka volt. Jelen kötetünk magyarországi, csehországi, lengyelországi, romániai és szlovákiai kutatók az osztrák-magyar kiegyezés létrejöttének 150. évfordulójára készült tanulmányait tartalmazza.
A történész szerszámosládája
A Történelem és társadalomtudományok konferencia két éve szerepel az Atelier Magyar-francia Társadalomtudományi Műhely programjában. Célja a történelem és a társadalomtudományok közötti hazai párbeszéd előmozdítása.
Szabad nemzet szabad hazában
Tanulmányok a polgári átalakulás
és a nemzeti modernizáció kérdéseirõl Erdõdy Gábor 70. születésnapjára
Széchenyi István és Sina György közös vállalkozásai
„A legnagyobb magyar” történelmi jelentősége vitathatatlan. Nagyvonalú tervei és országot formáló alkotásai közismertek. Kevesekben merül fel azonban a kérdés, vajon milyen anyagi eszközökkel tudta mindezt megvalósítani?
Mi volt Ónán bűne?
A kötetben közölt írások szerzője brit antropológus, a Max Gluckman nevével fémjelzett manchesteri antropológiai iskola képviselője.
Szervezeti antropológia
Elméletek és módszerek a formális szervezetek kutatásában
Leírás
A kötet a szerző az elmúlt évtizedben írott tanulmányaiból ad válogatást. Az írások egyik része a dualista Habsburg Monarchia sajátos állami intézményeit vizsgálja; főképpen a két ország parlamentjéből választott ún. közösügyi bizottságok, a delegációk működésének feltételeit, alkotmányos ellenőrző szerepüket és e funkciójuknak az intézmény lényegéből adódó korlátait.
A tanulmányok nagyobb része azt igyekszik bemutatni, hogy a magyar állampolgárságú bürokrata elit hogyan helyezkedett el a közös birodalom hatalmi rendszerében. Kik voltak azok az emberek, akik Bécsben hivatalt vállaltak? Személyükben és felfogásukban egyszerűen az összbirodalmi tradíció folytatói, vagy egészen másfajta emberek, akiknek identitását egyre inkább a két ország paritására épülő dualista Monarchia iránti lojalitás szabta meg? Az első évek bizonytalankodása után hogyan épült bele a magyar honos tisztviselői kar az új államrendszerbe? A magyarok megjelenése a közös kormányzatban hogyan hatott a közös intézményekre, és miként alakította át azok tradicionális „nemzetfelettiségét”, azt, amit a „Ballhausplatz szellemének” szoktunk nevezni. Mennyire és milyen mértékben vált polgárivá a magas tisztviselői kar az évtizedek során? Tehát az írások a hivatalnokok társadalmi hátterét, nemzeti identitásuk alakulását vizsgálják, szélesebben értelmezve pedig azt, hogy a közös intézményekkel együtt, azokkal kölcsönhatásban létrejött-e egy közös, összbirodalmi elit.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Somogyi Éva |
Megjelenés | 2006 |
Terjedelem | 255 oldal |
Kötészet | puhatáblás, ragasztókötött |
ISBN | 9639683310 |