Hasonló termékek
Hitetek mellé tudományt
Az alábbi kötet a Fiatal Kutatók és Doktoranduszok V. Nemzetközi Teológus Konferenciáján résztvevõ elõadások publikálásra érdemesnek talált felszólalásainak írott anyagait tartalmazza. Az angol és magyar nyelven megjelent mûvek a teológia szinte minden területét érintik, de nem csupán a szûken vett hittudomány kérdéseit vizsgálják.
Vallási kommunikáció és vallási diskurzus
A vallástudomány számára a társadalmi nyilvánosság kortárs folyamatai és tartalmai azt a feladatot adják, hogy ebben szellemi és politikai közegben fogalmazza meg és helyezze a vallást, a vallási jellegzetességeket. Máté-Tóth András kötete erre a feladatra vállalkozik.
Szemelvények a magyar vallástudomány történetéből I. Jeles szerzők 1860–1920
A Szegedi Tudományegyetem Vallástudományi Tanszékén indult meg az országban a vallástudomány, mint külön diszciplína, oktatása és kutatása az ezredfordulón. E munka során merült fel a szakmai-tudományos igény a magyar vallástudomány történetének jobb megismerését célzó alapkutatás elindítására. A fenti kutatás fontos gyakorlati eredménye a megjelentetni kívánt Szöveggyűjtemény, amely a hazai vallástudomány szempontjából kulcsfontosságúnak tűnő és nehezen hozzáférhető magyar nyelvű forrásokat és adatokat igyekszik elérhetővé tenni.
Szemelvények a magyar vallástudomány történetéből II. Jeles szerzők 1921–1945
A Szegedi Tudományegyetem Vallástudományi Tanszékén indult meg az országban a vallástudomány, mint külön diszciplína, oktatása és kutatása az ezredfordulón. E munka során merült fel a szakmai-tudományos igény a magyar vallástudomány történetének jobb megismerését célzó alapkutatás elindítására. A fenti kutatás fontos gyakorlati eredménye a 2009-ben megjelent Szemelvények a magyar vallástudomány történetéből I. – Jeles szerzők 1860–1920 címmel megjelent szöveggyűjtemény (1).
A török hitvilág
"Volt isten, vagy voltak istenek az ótörök időkben?" - teszi fel a meghatározó kérdést a kötet egyik tanulmánya.
A vallásosság kötődéselméleti megközelítése
"Dolgozatunkkal azt a célt kívántuk elérni, hogy bemutassuk a valláspszichológia kötődéselméleti megközelítése alapvetéseit és magyarországi mintán részben megismételjük, részben pedig új elemekkel egészítsük ki az irányzathoz tartozó meghatározó empirikus vizsgálatokat."
Leírás
Üdvözlet az Olvasónak, akit a jelen kötet a vallástudomány magaslesére próbál elvezetni. A klasszikus szerzőkkel való foglalkozás olyan vidékre kalauzol bennünket, melyről valóban érdemes szertetekinteni, megpillantani távoli hegy-óriások csúcsait, egymáshoz mérni alakzatokat, és egy rövid időre megpihenni, elgondolkodni a valódiságokon. A kötet tematikája szerint tehát klasszikusokat tárgyal, s ha ezt nem is teszi minden egyes tanulmányában, klasszikus akar maradni abban az értelemben, hogy egy módszert követ, mely a jelenségek lényegéhez méri magát. Ezt a módszert fenomenológiának hívják. Fölvállal tehát egy álláspontot, melynek szemszögéből tárgyalja egyrészt az örök vallástudományi problémákat, másrészt mindazokat a manapság kurrens társadalmi-kulturális témákat, amelyeknek köze van a világ vallási értelmezéséhez.
Könyvem gyűjteményes tanulmánykötet, ezen a műfaji megkötöttségen viszont az által próbál túllépni, hogy ragaszkodva és támaszkodva a tanulmányokban felfedezhető közös módszer szigorúságához, olyan területekre is vissza-visszamerészkedik, amelyek egykor igen, manapság azonban nem tartoznak a bevett vallástudományi témák közé. Meggyőződésem viszont, hogy csak akkor leszünk képesek a vallástudomány magasságait és mélységeit megpillantani, ha azt a rokon tudományok csúcsairól, azokat elismerve tesszük. Magyarán, bármely társtudomány segíthet a vallástudomány önmegértésében, amennyiben azt a legmagasabb színvonalon űzik.
Paraméterek
Oldalak száma | 124 |
ISBN | 9789638769640 |
Kiadás éve | 2015 |
Sorozat | Vallástudományi Könyvtár sorozat |