Hasonló termékek
Pasztorálteológia
A lelkészi hivatás nagyban különbözik más hivatásoktól - a lelkésznek hivatásos hívőként az élete a hivatása, a többiek elé éli és tanítja is, hogy mit jelent Krisztust követni a világban.
A népi vallásosság és kegyesség a XVIII. és XIX. században
Szigeti Jenő évtizedek óta írja a kisegyházak történetével, vallási néprajzzal, irodalomtörténettel kapcsolatos könyveit és tanulmányait, kezdetben e műfajok egyik úttörőjeként, ma már sokat idézett és forgatott munkák iskolateremtő szerzőjeként.
Fernand Braudel és a társadalomtudományok
A kötet általános bevezetés gyanánt szolgál Fernand Braudel történészi gondolkodásához. Bemutatja, hogy az Annales folyóirat második nagy korszakának vezető alakja a történelem globális felfogásának sajátos koncepcióját alkotta meg, s Braudel intellektuális pályájának teljességre törekvő rekonstrukciójával kulcsokat kínál az életmű legfontosabb darabjainak megértéséhez.
Engedelmeskedve parancsolni
A mexikói neozapatizmus politikai tanulságai
Carlos Antonio Aguirre Rojas (1955), a mexikóvárosi Universidad Nacional Autonóma de México társadalomkutató intézetének történészprofesszora, a Contrahistorias című baloldali, rendszerkritikai folyóirat főszerkesztője e kérdések megválaszolásához kínál kétségtelenül szokatlan – elkötelezett és beleérző, a marxi, braudeli, sartre-i, foucault-i társadalomtudományi fogalmi apparátust a neozapatista őslakos világszemlélettel egyesítő – válaszokat.
Átmeneti rítusok.
A magyar társadalolmtudományi könyvkiadás nagy adósságai közé tartozik a 20. század elejének klasszikus vallásantropológiai értekezése, Arnold van Gennep Átmeneti rítusok című műve. Noha közel száz évvel ezelőtti (1909) megjelenése óta a rítuskutatás egyik alapművévé (és nyomában az "átmeneti rítus" fogalma mára általánosan bevett terminus technicusszá) vált, a magyar olvasóközönség számára mindeddig nem volt hozzáférhető magyar nyelven.
Az emberáldozattól az istennév kimondhatatlanságáig
Az Ószövetség gondolatvilágának kétféle megközelítése, a vallástörténeti és a teológiai, igen közel áll egymáshoz, mégsem azonos. A vallástörténeti a vallási gondolatok kialakulását, azok hátterét és a gyakorlatban való megjelenését, a vallásgyakorlatot vizsgálja, míg a teológiai magukra a gondolatokra, azok tartalmára és összefüggésrendszerére koncentrál.
Az egyházi év
Pap Ferenc könyve az egyházi év fogalmának értelmezésébõl kiindulva páratlan részletességgel, hitelesen és körültekintõen tárja fel az egyházi év ünnepeinek, ünnepi ciklusainak eredõit, gyökereit, összefüggéseit, valamint különös hangsúllyal annak protestáns–református adaptációját európai és magyar kontextusban. A kezünkben tartott kiadvány egyszerre kézikönyv, adatbázis és tankönyv, megannyi képzési szinten, formában alapmûként használható. Jelen van benne az ismeretek összefoglaló–szintetizáló–tanító szándékú összefoglalása, de a tényeken és történeti összefüggéseken túl adottságainkat és a történeti utat elõremutatóan elemzi. Célkitûzése, hogy az olvasókkal közösen az együttgondolkozáson keresztül eljusson a közös cselekvésig, az elõrelépésig, a paradigmaváltásig és az önkritikus reflexió megszületéséig.
Leírás
Nehéz és hálátlan feladat egyetlen vékony kötetben foglalni össze a vallási jelenségek, a vallási kultúra világával összefüggQ legfontosabb történeti,elméleti és gyakorlati ismereteket. Ám még egy ilyen szqkre szabott áttekintés sem kezdQdhet másképpen, mint a vallási jelenségek világának rendszerezQ áttekintésével és leírásával, hiszen ez a fenomenológiainak nevezett váz az egyedül lehetséges alapja a vallási jelenségek sokasága rendszerezésének és áttekintésének. Ezt a megközelítést, amely a szent, a szentség megmutatkozási formáinak sorában tekinti át a vallás valóságát, követheti a hitrendszerek filozófiai, intellektuális természetét vizsgáló vallásfilozófiai elemzés, amelyre a való világban elevenen élQ vallási formák szociológiai és lélektani vizsgálata következhet. A kötet második része vázlatos vallástörténet; vázlatos, mert a tárgyalt vallások keletkezésének, tanításának és jelenének csupán néhány alapvetQ kérdése kerülhetett itt szóba, és töredékes is, hiszen a múlt és a jelen fontos vallási kultúrái közül csupán a legnagyobb mozgalmak, a legfontosabb, a legjellegzetesebb hitformák kerülhettek bemutatásra.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Horváth Pál |
Megjelenés | 2006 |
Terjedelem | 304 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789639683334 |