Hasonló termékek
A III. szibillakönyv
Csak a csöndnek engedelmeskedni
Az ideális vezető politikus alakja a görög-római hagyományban
CSÍZY KATALIN a Károli Gáspár Református Egyetem (BTK) Ókortörténeti és Történeti Segédtudományi Tanszék docense.
Nemiség és elfojtás a vad társadalomban
1927-ben jelent meg Malinowski – magyarul most először hozzáférhetővé váló – Nemiség és elfojtás a vad társadalomban című könyve, amelyben korábbi tanulmányát további két résszel kibővítve, tételesen is cáfolta Freudnak az „őshordáról” kifejtett nézeteit.
A protestáns etika és a kapitalizmus szelleme
Éppen száz évvel ezelőtt, 1920-ban jelent meg könyv alakban a szociológia és az újkori gondolkodástörténet egyik legjelentősebb műve. Most a kritikai kiadás alapján készült új fordításban olvasható Weber korszakos munkája, mely a helyzetünkről és magunkról való gondolkodás klasszikus kiindulópontja, nem csak szociológusok, történészek és a kultúratudományok, hanem mindenki számára, akit az újkor értelemtörténete érdekel.
Artúr király halála
Az Artúr király halálával a Vulgáta-ciklus tragikus zárlatához érkezik. A regény A Szent Grál felkutatásának utórezgéseinél veszi fel a történet fonalát, miközben a király erőfeszítéseket teszi az igen megfogyatkozott kerekasztal újjáélesztésére.
Az iszlám és a 21. század
Kihívások és válaszok
Az iszlám és Európa, az iszlám és a Nyugat feszültséggel és számos konfliktussal terhelt viszonya új kihívások elé néz. 2015–2016-ban alig néhány hónap leforgása alatt hatalmas migrációs hullám érte el Európát, s a menekültek és bevándorlók számottevő része az iszlám civilizáció országaiból érkezett. Mindeközben megszaporodtak az „Európa szívében” radikális iszlamisták (dzsihádisták) által végrehajtott terrortámadások, melyek százak életét követelték. Egyesek egyenesen „háborúról”, vagy legalábbis Európa, az európai kultúra fenyegetettségéről beszéltek.
A dolgok oldalán
A dolgok oldalán a 20. századi francia költészet klasszikusa. Nemcsak a későn induló Francis Ponge pályáján mérföldkő, de nélküle éppúgy elképzelhetetlen a nouveau roman, mint a Tel Quel csoport későbbi működése is.
Leírás
Jelen kötetben a 20. század derekának két kimagasló, magyar származású tudósa, vallástörténésze és klasszika-filológusa, Kerényi Károly és Angelo Brelich levélváltását olvashatjuk.
A levelek fényt vetnek egy olyan meghatározó korszak politikai és társadalmi történetére, melyben már érezhető a második világháború fenyegetése, s melyre majd rányomja bélyegét a lágerek tragédiája, és a leveleken keresztül azt is érzékeljük, mi áll az értelmiség 20. századi emigrációjának hátterében. Leveleik tudományos utalásokban, kifinomult részletekben gazdagok – betekintést nyújtanak a háború utáni időszak nehézségeibe: gazdasági megszorításoktól kezdve a szellemi pezsgésig, valamint a kulturális megújulás szorongásáig.
A levelezést a két szerző nem szánta közlésre. Viszontagságos kapcsolatuk a tudományos és a létezés teljességét felölelő eszmények közösségétől a törésig ível, amely azonban sosem válik végleges szakítássá.
A kötetet Marcello Massenzio, Valerio Severino, Cornelia Isler-Kerényi, Szilágyi János György, Lucia Barella-Kerényi és Hoppál Mihály írásai vezetik be.
ANGELO BRELICH (Budapest, 1913 – Róma, 1977) világhírű magyar származású olasz vallástörténész, ókortörténész, egyetemi tanár, a római vallás egyik legnagyobb XX. századi kutatója.
KERÉNYI KÁROLY (Temesvár, 1897 – Ascona, 1973) klasszika-filológus, vallástörténész, az ókortudomány és a vallástörténet nemzetközi hírű művelője, többek között a Magyar Tudományos Akadémia, a Norvég Tudományos Akadémia, a firenzei Instituto di Studi Etruschi és a frankfurti Forschunginstitut für Kulturmorphologie tagja.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Valerio Severino,Nagy Andrea,Varsányi Orsolya |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 286 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, kartonált |
ISBN | 978-963-414-629-2 |