Hasonló termékek
Evagriosz Pontikosz a gondolatokról
Az embert rosszra csábító kísértés mibenléte mint kérdés már a Szentírás első lapjain felbukkan. Az Egyiptomban megjelenő korai szerzetesség sivatagi atyái, akik „mindentől távol mégis mindennel harmonikus egységben” éltek, az emberi lélek mélységeire való érzékenységgel írják le a kísértéssel járó belső folyamatokat. A démonok által sugallt gonosz gondolatok „specialistája”, pontuszi Evagriosz, a 4. századi sivatag egyik legjelentősebb szerzetesírója. Tanítása meghatározó a keleti és a nyugati lelkiség történetében. A jelen kötet négy rövid művének fordítását tartalmazza bevezetővel és jegyzetekkel.
Hozzatok szavakat magatokkal. Közelítés a zsoltárokhoz
A kötet szerzője, Simon Tamás László, bencés szerzetes, jelenleg Rómában a Pontificio Ateneo Sant'Anselmo egyetem teológiai fakultásán tanít Újszövetséget.
A tizenkét éves Jézusról és Lelkipásztorok imája
Boldog Elréd vagy Aelred (1109-1167) ciszterci szerzetes, az angliai Rievaulx apátja, Szent Bernát kortársa és barátja. A Krisztus emberségét, az emberi érzelmeket, szeretetet és barátságot középpontba állító művei a középkori szerzetesi irodalom egyik kiemelkedő alakjává avatják.
Quoniam tecum est fons vitae in lumine tuo videbimus lumen
A Szentlélek anyai arca
A trinitológia alapjaihoz kötődő koncepció a magyar székelyföldi Boldogasszony-kultuszt, a néphagyományban is átörökített elemeit (Babba-Mária) a mezopotámiai kultusszal "villantja" össze.
A lélek szenvedélyei és más írások
Descartes A lélek szenvedélyei című munkája halála előtt néhány hónappal jelent meg etikai nézeteinek legteljesebb kifejtéseként. Láthatóvá válik benne, hogyan kapcsolta össze Descartes a mechanikára épülő új filozófia alapgondolatait a hagyományos keresztény gondolkodás alapelemeivel annak érdekében, hogy a tudományok és a vallás az új filozófia átfogó rendszerében egységesen léphessenek fel.
A hit erejével
25 év tiszteletreméltó pedagógiai erőfeszítéseiről vall ez a tanulmánykötet. 1990-ben óriási lehetőség nyílt egy kis létszámú, de annál lelkesebb és erősen bízó közösség előtt. A megváltozott politikai viszonyok reményt adtak arra, hogy feléleszthető a patinás tanítóképzés Nagykőrösön. Az egykori pártház falai között ismét életre kelhetett a református intézmény, amely 1839-től 1957-ig oly sok szakmailag jól felkészült, hitben megerősödött tanítót adott az országnak. A negyedszázad elegendőnek bizonyult, hogy beigazolódjék: nem volt eredménytelen az erőfeszítés. Állandó társadalmi változások közepette, az egymásnak feszülő értékrendek között egyensúlyozva az állandóságot a HIT ereje biztosította.
Leírás
Cluny bencés apátságát ezeregyszáz éve alapította Jámbor Vilmos aquitániai herceg. Szent Odó (878-942), a 10. századi bencés reformmozgalom legnagyobb alakjának életrajza ez évforduló alkalmából jelenik meg. Odó volt az, aki Burgundiától Rómáig megújította a kolostorokat és Szent Benedek Regulájának követésére bírta őket, ezzel lerakva a későbbi Cluny kolostorszövetség alapjait. Odó tevékenységének eredményeképp az apátság szerény kezdetek után hamarosan meghatározó szerepet játszott a latin kereszténységben. Cluny szent apátjai fáradhatatlan reformtevékenységükkel és kifinomult diplomáciai érzékkel a pápaság támogatásával ’a szabadság kis köreit,’ azaz egy hatalmas multinacionális kolostorhálózatot alakítottak ki Európában: az ecclesia Cluniacensis egyház volt az egyházban, Cluny Szent Péter-temploma pedig a kereszténység legnagyobb épülete.
Salernói János életrajzából mindenekelőtt az derül ki, hogy az arisztokrata családból származó monasztikus reformer végtelenül szeretetreméltó ember volt: jóságos, bőkezű, derűs egyénisége ellenállhatatlan vonzerőt gyakorolt mindenkire. Odó Krisztus képmása volt a földön, aki különleges kapcsolatot ápolt égi pártfogójával, Szent Mártonnal és rendje alapítójával, Szent Benedekkel. A 10. század bizonytalan és csapásoktól sújtott világában, ahol vérszomjas vikingek, mórok és magyarok égették porrá a kolostorokat, és vizigót, longobárd és frank előkelők harcoltak egymással a hatalomért, Odó békeszeretetével emelkedett kortársai fölé. Nemcsak civakodó szerzetesek között teremtett békét, ami már önmagában csodaszámba ment, hanem a kor harcos nagyurai között is. János írásából nemcsak a középkori monasztikus eszményt ismerjük meg, de bűbájos történeteinek hála bepillantást nyerünk a szerzetesek és reformerek mindennapjaiba is, a húsevés veszélyeitől a téli Alpokon való átkelésig és a viking fogságig, és ízelítőt kapunk a 10. századi szerzetesi humorból.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Salernói János |
Megjelenés | 2009 |
Terjedelem | 120 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789637343063 |
Fordította | Sághy Marianne |
Sorozat | Lectio Divina |