Hasonló termékek
Életvégi döntések
Könyvünk a halál, haldoklás kérdéskörének filozófiai, etikai problémáit tárgyalja, de a legfontosabb jogi vonatkozásokat is áttekinti. Célunk az, hogy egy tudományos szempontból igényes, mégis közérthető bevezetést adjunk az élet végével kapcsolatos témákról.
Képzés és gondolkodás: Nevelésfilozófiai vázlatok
A szerző ebben a kötetben a nevelésfilozófia különböző fogalmi kérdéseihez, területeihez és problémáihoz közelít, miközben a vonatkozó szakirodalommal folytat párbeszédet.
Az idő ósága...
Kalendáriumtörténeti tanulmányok
A könyv öt nagyobb egységből épül fel: művelődéstörténet, irodalomtörténet és nyelv, történelem, a késmárki polihisztor, Frölich Dávid kalendáriumai – tudománytörténeti megközelítésben és végül a kalendáriumkutatás nemzetközi távlatai.
A tudattalan testkép koncepciója és művészetterápiás vonatkozásai
A testünk révén kapcsolódunk a világhoz, és ez a testek között fennálló szociális viszony Maurice Merleau-Ponty „testköziség” fogalmával ragadható meg. Tapasztalatok alapján a pszichés fejlődés összefüggésbe hozható a testi elakadásokkal.
Testképek a társadalomban
A Testképek sorozat második kötetében arra vállalkoztunk, hogy a testkép és az ember társas, társadalmi és természeti környezete között felépülő, hallatlanul összetett viszonyrendszer néhány kiemelt jelentőségű csomópontjára rávilágítsunk.
Műtárgyak a boncteremben
A tudományos ismeretterjesztő kategóriába sorolható írásművek alapvető célja nem korábban még sehol nem publikált, új kutatási eredmények közzététele, hanem hasznos és érdekes ismeretek, összefüggések, tények megosztása egy szélesebb olvasóközönséggel, tudományos igénnyel, de közérthető, élvezetes formában. Ezekre az adott tudományterület eredményeit összefoglaló s népszerűsítő munkákra ideális esetben valóban ráillik, hogy nem csupán tanítanak, de egyúttal szórakoztatnak is.
Fundamentalizmus, protestantizmus, modernitás
Az akadémiai igényességgel megfogalmazott tanulmányok olyan olvasók számára is követhetőek, akik nem szakmabeli érdeklődők. Hozzájárul ehhez az írások mértéktartó terjedelme. A további tájékozódást pedig az irodalmi utalások bősége segíti.
Leírás
A XIX és XX. század orvosbölcseleti témakörei között megkerülhetetlen a medikalizáció meglehetősen szerteágazó jelensége, melynek számos filozófiai és bioetikai vonatkozása is van. A gyógyító munka alapvető sajátossága, hogy normatív folyamat: a betegségek, zavarok és szindrómák osztályozásától a páciensek ellátásáig erkölcsi értékek, etikai normák szövik át az orvos-beteg találkozásokat. A medikalizáció, azaz egy életjelenség orvosi hatókörbe vonása, orvosbiológiai nyelvezettel történő leírása és orvosi eszközökkel történő kezelése önmagában értéksemleges, ám az elmúlt két évszázad bővelkedik a határátlépő, az arányosság követelményeit próbára tevő gyakorlatokban.
Jelen kötet a férfi és női testek működéséhez, kiváltképp a szexualitáshoz és a reprodukcióhoz fűződő jelenségek kritikai olvasatával kíván rámutatni az orvoslás társadalmi, kulturális beágyazottságára, különös tekintettel a diagnózisalkotás azon eseteire, amikor a medicina illetékessége, vagy eszközválasztása megkérdőjelezhető. Az olvasó a szexuális funkciók élethosszig tartó megőrzésének imperatívusza mellett a homoszexualitás, a hisztéria, vagy a várandósság és szülés témaköreinek filozófiai és etikai reflexióin keresztül megismerheti a medikalizáció negatív hatásait, végső soron betekintést nyerhet az egészség-betegség fogalompár filozófiai-etikai beágyazottságába.
Az MTA Lendület Értékek és Tudomány Kutatócsoport gondozásában megjelenő kötet A bioetika kérdései című könyvsorozat részeként jelenik meg. Tari Gergely a Szegedi Tudományegyetem oktató-kutatója, szakmai érdeklődésének meghatározó területe a szexualitás medikalizációja, illetve az egészségügyi dolgozók erkölcsi terhelése.
A kötet fókuszában a férfi és női testek szexualitásához kapcsolódó jelenségek medikalizációja áll. Az esetcentrikus áttekintés során interdiszciplináris komplexitásukban bomlanak ki nem-specifikus medikalizált életesemények és problémák filozófiai és etikai vonatkozásai. A könyv sok más mellett az alábbi kérdéseket járja körül: Elfogadható-e az egészség-betegség fogalompár biológiai redukcionalista meghatározása? Átültethető-e a testi betegségeket felismerő és osztályozó kóroktan logikája a normális és abnormális emberi magatartásokat elkülöníthető gyakorlatba? Mely kritériumok együttes fennállása szükséges a medikalizáció szükséges és arányos megvalósításához? Betegség-e a férfias típusú kopaszodás? Hogyan viszonyuljunk a szülészeti beavatkozások emelkedő tendenciáihoz?
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Tari Gergely |
Megjelenés | 2024 |
Terjedelem | 136 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 978-963-646-149-2 |
Sorozat | A bioetika kérdései |