Hasonló termékek
Róma története a Város alapításától - IV. kötet
Titus Livius 142 könyvből álló történeti művében Róma alapításától egészen saját koráig, a császárkor elejéig írta meg a Római Birodalom történetét. Akár a többi ókori történeti mű, ez is a szépirodalom körébe tartozik, és jóllehet fontos hagyományokat dolgoz fel a maga szempontjai szerint, valójában többet mond el saját koráról, az Augustus-korról, mint a régmúlt időkről. A monumentális műből már az ókorban kivonatok, összegzések készültek. Részben ez az oka annak, hogy mi már csak az I-X. és XXI-XLV. könyveket olvashatjuk teljes formájukban. Ezeket, az elveszett könyvek kivonataival és töredékeivel kiegészítve, Kis Ferencné és Muraközy Gyula fordításának átdolgozott, nyelvileg és stilisztikailag felfrissített változatában veheti most kézbe az érdeklődő olvasó, kibővített és modernizált jegyzetapparátussal.
Dosztojevszkij szentjei
E könyv középpontjában Dosztojevszkij alkotóművészetének keresztény szempontú megközelítése áll: az író legjelentősebb regényei alapján az un. pozitív szépségű hősök valódi kontextusát tárja fel. A szerző az életművet a Krisztusról szóló regény megírásának egyetlen nagy kísérleteként értelmezi. E hőstípusok életműbeli fejlődését nyomon követve bontakozik ki az olvasó előtt a Dosztojevszkij által abszolútnak tartott pozitív szépség, a közvetlen Krisztus-kép.
Dalok
Hadewijch a 13. században élt, valószínűleg Antwerpen környékén. Egy misztikus női kör – begina közösség – mestere volt. A beginák egy 12. századi, Németalföldön indult vallásos mozgalom tagjai voltak, közösségekben éltek, de nem köteleződtek el örök fogadalommal az apostoli életre. Hadewijch tanítványai, követői számára jegyezte le látomásait, leveleit és verseit. Nemesi származású nő lehetett, anyanyelvén írt, jól tudott latinul és franciául, és behatóan ismerte kora irodalmát és zenéjét. Ő a holland/flamand nyelvű irodalom első név szerint ismert szerzője.
A rendellenesek
A 20. századi ,,rendellenes egyének" eredete három fő történeti alak összekapcsolódásában lelhető fel: a szörnyek, akik áthágják mind a természettörvényeket, mind a társadalmi normákat; a javíthatatlanok, akiket a test idomításának új mechanizmusai vesznek kezelésbe; és a maszturbálók, akikkel szemben a 18. századdal kezdődően kampányt folytattak, a modern kiscsalád megfegyelmezése érdekében.
Levelek Kr. e. 49-45.
Milyen lehetett valójában az a Marcus Tullius Cicero, aki a mai napig meghatározó alakja Róma történetének? Ennyi évszázad távlatából nehéz lenne a kérdésre válaszolni. Megőrzött leveleinél talán semmi sem nyújthat hűségesebb képet arról, miként élte meg sikereit és kudarcait.
Levelek Kr.e. 45-44
A kötetünkben szereplő levelek Kr. e. 45 márciusa és Kr. e. 44 augusztusa között keletkeztek. A történelemkönyvekből ismert szereplők közül Julius Caesar, Brutus, Antonius és Octavianus tetteiről és a velük kapcsolatos belpolitikai vitákról tudósítanak.
Cirkuszunk bemutatja
"Ezt a napot is így kezdem: a számat akkorára tátom, hogy a beáramló levegőtől kidagad az arcom... Mintha száguldó vonat ablakán dugnám ki a fejem, és arcom két oldala a számba besüvítő széltől olyan gömbölyűre fúvódna, mint egy luftballon. Felemelt állam a nyakammal százhúsz fokos szöget alkot. Széttárt karral,remegő lábbal állok itt, az ötödik emeleten, a lakásom ablakában. Meztelen talpam a hideg ablakpárkányhoz tapad..."
Leírás
Rowan Williams 1950-ben született, tanulmányait Swansea-ben (Wales) és Cambridge-ben végezte. Oxfordban szerzett teológiai doktorátust, majd egy Leeds melletti szemináriumban tanított teológiát. 1977-től 1986-ig Cambridge-ben egyetemi és lelkipásztori munkát végzett, mielőtt visszatért volna Oxfordba, mint a teológia Lady Margaret professzora. 1990-ben a Brit Akadémia tagja lett.
1992-ben Williams professzor a wales-i Monmouth püspöke lett, 1999-ben pedig megválasztották Wales érsekének. Tíz esztendeig végzett egyházmegyés püspöki szolgálatot, majd három éven át viselt prímási hivatalt az Anglikán Kommunión belül, s végül 2002 végén canterburyi érsek lett. Érsekként elsősorban lelkipásztori feladatai voltak: a canterburyi egyházmegye és az angliai anglikán egyház, valamint az egész földkerekségre kiterjedő Anglikán Közösség vezetése. 2012 végén, tíz esztendei érseki szolgálat után Williams lemondott. 2013-tól a cambridge-i Magdalene College vezetője volt. 2020-ban nyugdíjba vonult. Jelenleg a wales-i Abergavenny városában él. Nős, két gyermek apja.
Williams professzor nemzetközileg elismert kiváló teológiai író és tanár, valamint tehetséges költő és fordító. A zene, a szépirodalom és a nyelvek egyaránt érdeklik. Egy katolikus teológus tanítványa szerint Williams egyszerre tudós, lelkipásztor és kontemplatív ember.
„Azt hittem, ismerem Márk evangéliumát, ám Rowan Williams fölnyitotta a szememet arra, hogy meglássam azt, amit korábban nem láttam; valamint, hogy ne lássam többé azt, amiről azt hittem, hogy láttam. Márk evangéliuma lenyűgöző szöveg, s arra hívja olvasóit, hogy Jézust saját magukkal való kapcsolatban értsék meg, önmagukat pedig Istennel való kapcsolatukban. Ez a könyv meggyőző értelmezés s mély elmélkedés.”
Jürgen Moltmann, Tübingeni Egyetem
a rendszeres teológia emeritus professzora
„Ebben a nagyon rövid és olvasmányos könyvben Rowan Williamsnek sikerült a Márk evangélium lényegét közvetítenie. Jóllehet, foglalkozik az eredet és a szerzőség technikai kérdéseivel, elsősorban az érdekli, hogy az evangélista mi módon hívja meg olvasóit bizalmas kapcsolatra egy olyan személlyel, aki Isten átalakító közelségébe hoz bennünket. Nem is lehetne ennél jobb bevezetőt írni ehhez a rejtélyes, ám mélységes értelmű evangéliumhoz.”
Morna D. Hooker,
Cambridge-i Egyetem
a teológia Lady Margaret emerita professzora
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Rowan Williams |
Megjelenés | 2023 |
Terjedelem | 102 oldal |
Kötészet | ragasztott, kartonált |
ISBN | 978-963-646-017-4 |
Sorozat | Lectio Divina sorozat |