Hasonló termékek
Örmény városépítészet Erdélyben
A kötet a négy nagy erdélyi örmény központnak, Szamosújvárnak, Erzsébetvárosnak, Gyergyószentmiklósnak és Csíkszépvíznek településképét hasonlítja össze.
Néprajz és muzeológia
Tudománytörténeti megközelítés
A tudománytörténet ma már nem csupán járulékos mellékterméke az egyes szaktudományoknak, noha általában még nem olyan bevett önálló kutatási irányzat, mint egy-egy diszciplína saját speciális szakágainak a művelése. A magyar néprajzban mindig is volt érdeklődés az előzmények iránt, így bőséggel születtek a tudományszak gyökereit, alakulását, eszmetörténeti összefüggéseit vizsgáló tanulmányok, összefoglalások.
Rizsföldjeim határa a tenger
A kötet a sajátságosan afroázsiai – az Indiai-óceán menti kultúrák nagyjából egy évezredes érintkezésének eredményeként kiformálódott – madagaszkári társadalom prekoloniális (17–19. századi) történelmét kíséri nyomon. Az elemzés középpontjában a 12–15. század folyamán több hullámban a szigetre érkezett „új jövevények” politikai-hatalmi „elhivatottsága”, illetve az ennek hatására kibontakozott tradicionális monarchikus államszerveződés kérdésköre áll.
Testi-lelki rokonság. A szinjai hantik rokonsági csoportjai
"Húsz éve jártam először Nyugat-Szibériában, és tizenkét év intenzív kapcsolat fűz a Szinja folyó mentén lakó hanti csoporthoz. Életem részévé váltak, és ők is számon tartanak engem. A kulturális antropológia résztvevő megfigyelésen alapuló módszere azt követeli a kutatótól, hogy merüljön bele minél jobban a másik kultúrába, s közben külső szemlélőként figyelje azt. Ezt a pszichés terhet mindenki a maga módján dolgozza fel, de előbb-utóbb szembesülni kell a határokkal. Én úgy döntöttem, hogy belépek a hanti világba. Kutatóból feleséggé, szomszédasszonnyá, vendégből háziasszonnyá, magányos idegenből szinjai hanti gyermek anyjává, ösztöndíjasból háztartásbelivé váltam."
A paraszti gazdálkodás és társadalom átalakulása
A szerző a paraszti gazdálkodás és társadalom kialakulását és átalakulását kíséri végig négy történelmi - a hűbéri, a kapitalista, a szocialista és az újkapitalista - korszakon keresztül. Kitér a hazai viszonyok régiónkénti különbségeinek elemzésére, valamint a magyar viszonyok európai térben való elhelyezésére.
Elbeszélt múltjaink
A magyar történelmi dokumentumfilm útja
A magyar történelmi dokumentumfilm útja valamikor a hatvanas években kezdődött. A kádárizmus éveiben óriási szerepet játszott az elhallgatott közelmúlt feltárásában és tabuinak feltörésében, katalizátorként siettette a rendszer bukását. A társadalom ezekből a filmekből ismerhette meg múltját, értelmezéséhezinnen kapott segítséget.
Államszocializmus
Értelmezések – viták – tanulságok
A kötet szerzőinek törekvése közös abban a szándékban, hogy megértsék, milyen volt a régi rendszer és miért dőlt meg. Közösek abban is, hogy nemcsak a régit, hanem az új rendszert is kritikus pozícióból szemlélik, tudatosan szemben állnak mindenfajta apologetikával. A kötet olvasói meggyőződhetnek arról, hogy lehet a szocializmusról úgy is szólni, védelmezve magát a tradíciót, hogy a régi rendszer iránt semmiféle nosztalgikus viszonyt nem táplálnak.
Egy folyó több élete
Hantik és oroszok
a nyugat-szibériai Vaszjugán mentén
Leírás
„Angyalföld-kertváros története Trianontól kezdődik, és benne van a nagyhatalmi politika, a nemzetállami elképzelések és megvalósítások, Jalta, a kitelepítések, ’56, a földönfutók és a rendszerváltás históriája"- Ember Judit így összegezte az angyalföldi OTI-telepről készült ötórás dokumentumfilmjének lényegét. Ugyanezt mondhatjuk kötetünkről, amelyben egy kiterjedt kutatás eredményeit foglaltuk össze. A teleppel kapcsolatos dokumentumok közlése mellett helytörténeti, városi néprajzi, városantropológiai tanulmányokban foglalkozunk az angyalföldi kertváros múltjával, jelenével és a változások irányaival.
Az angyalföldi OTI-telep (eredeti nevén Horthy Miklós kertes családi ház telep) Budapest első, egész városrészt alkotó, egységesen beépülő családi-házas lakóterülete volt. Építését Horthy Miklós kormányzásának 10 éves jubileuma alkalmából, törvényhozási úton határozták el a kormányzó feleségéről Magdolnavárosnak elnevezett XIII. kerület északi részén. A változatos, főként népies stílusú sor-, iker- és szabadon álló házak építését 1940-ben kezdték. 1944-re 751 földszintes házat vehettek birtokba a sokgyermekes munkáscsaládok és tisztviselők. A központi térre tervezett emeletes lakóházak és a kultúrház építését a háború félbeszakította, végül megváltoztatott tervek szerint csak 1949-re fejezték be.
A rendszerváltás után az addig tanácsi bérlemények magántulajdonba kerültek, s ezzel a kertvárosi telep felértékelődött az ingatlanpiacon. Az új beköltözők révén egyre inkább elveszíti eredeti építészeti arculatát, miközben a társadalmi összetétellel együtt a lakosság kapcsolatrendszere is átalakul.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Juhász Katalin (szerk.) |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 270 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632364957 |
Sorozat | Documentatio Ethnographica sorozat |