Hasonló termékek
Átmeneti rítusok.
A magyar társadalolmtudományi könyvkiadás nagy adósságai közé tartozik a 20. század elejének klasszikus vallásantropológiai értekezése, Arnold van Gennep Átmeneti rítusok című műve. Noha közel száz évvel ezelőtti (1909) megjelenése óta a rítuskutatás egyik alapművévé (és nyomában az "átmeneti rítus" fogalma mára általánosan bevett terminus technicusszá) vált, a magyar olvasóközönség számára mindeddig nem volt hozzáférhető magyar nyelven.
Magyarország története az ókorban: Kelták és rómaiak
Szabó Miklós és Borhy László akadémikusok több évtizedes kutatási tapasztalatukra és tudományos eredményeikre támaszkodva készítették el ezt az összefoglalást, amely részletesen és széles földrajzi valamint történelmi és kulturális összefüggéseiben taglalja Magyarország területe késő vaskori népeinek és római kori lakosságának történelmét.
A protestáns etika és a kapitalizmus szelleme
Éppen száz évvel ezelőtt, 1920-ban jelent meg könyv alakban a szociológia és az újkori gondolkodástörténet egyik legjelentősebb műve. Most a kritikai kiadás alapján készült új fordításban olvasható Weber korszakos munkája, mely a helyzetünkről és magunkról való gondolkodás klasszikus kiindulópontja, nem csak szociológusok, történészek és a kultúratudományok, hanem mindenki számára, akit az újkor értelemtörténete érdekel.
Heidegger és a nemzetiszocializmus
A kötet tanulmányai összefüggő képet rajzolnak Heidegger és a nemzetiszocializmus kapcsolatának tényeiről, fázisairól, a politikai aktivizálódás filozófiai motívumairól és a kiábrándulás filozófiai konzekvenciáiról, továbbá kirajzolódnak azok a kritikai perspektívák is, ahonnan megfelelő távolságból tekinthetünk e rendkívül összetett viszonyrendszerre.
Az inkognitó lovagja
Ki is volt valójában ez a rejtőzködő zseni, aki egész életművét álnevek útvesztőjében komponálta meg, egymással párbeszédekbe kezdő, ellentmondásokba torkolló, polemikus és mégis egységes szerkezetben, amely sokkal többet árul el a világról és a belé vetett ember dilemmáiról, mint a legbölcsebb monológ árulhatna?
Leírás
Első pillantásra e könyv mind formailag, mind tartalmilag két teljesen különböző részből áll. Aki azonban elolvassa, megértheti, miként kapcsolódhatnak össze egymással – elsősorban a tapasztalatfolyamon belül – radikálisan különböző jellegű elemek. Az efféle összefonódás egyrészt csak olyan folyamatokat jellemez, amelyekben képes valami új megjelenni, amelyekben valami létrejön, tehát amelyek a keletkezés fogalmával írhatóak le; másrészt nem elemezhető anélkül, hogy meg ne értenénk, mit is jelent az újkori filozófia egyik legfontosabb, legtöbbet tárgyalt, ám egészen a 19. század végéig kevéssé értett fogalma: a végtelen. Mindez magyarázza a könyv címét: Keletkezés és végtelen.
A keletkezés problémájához a könyv első felében a tíz éve elhunyt magyar filozófus, Tengelyi László életművének feldolgozásán keresztül közelítek, aki eredeti módon járult hozzá a kortárs francia fenomenológia törekvéseihez. A végtelen problémáját a második részben Georg Cantor 19. századi matematikus majdhogynem minden előzményt nélkülöző, „radikálisan új” gondolatainak sajátos interpretációja révén tárgyalom. Ha végigkövetjük, miként szövődik kapcsolat e két igen eltérő elképzelés között, akkor, azt hiszem, nem csupán a keletkezés természetét érthetjük meg, hanem megismerhetünk egy olyan új koncepciót is, amely képes felváltani a tudatról, illetve a tapasztalatfolyamról évszázadok óta alakuló modernkori felfogást.
Komorjai László (1968): filozófus. Jelenleg a Budapesti Metropolitan Egyetem egyetemi docense. Tanulmányait Magyarországon az ELTE-n (először a TTK-n, majd a BTK-n), később pedig Belgiumban a Leuveni Katolikus Egyetemen végezte, és ez utóbbi egyetemen doktorált. A fenomenológia, a nyelvfilozófia, illetve a logika- és matematikafilozófia bizonyos kérdései foglalkoztatják.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Komorjai László |
Megjelenés | 2025 |
Terjedelem | 496 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 978-963-646-122-5 |
Sorozat | Aspecto-könyvek sorozat |