Hasonló termékek
Keserű igazságok
Olvasmányos írásokat tartalmaz a kötet, pedig igencsak keserűek azok az igazságok, amelyeket lebilincselő stílusban és közérthetően örökít meg a szerző. Nem csak az erkölcsi eltévelyedéseket, botlásokat rója fel szellemi életünk bálványozott hírességeinek, hanem könyörtelenül leleplezi a szocialista-korszak álnokságait, hamisításait, téveszméit és embertelenségeit.
A politikai filozófia alapelvei
Domingo Blanco Fernández könyvében a politikai filozófia alapjainak mélyebb megértésére törekszik, mint azt a szerző által kritikával érintett mai politológiai irányzatok egyáltalán érdemesnek gondolják.
A vallásosság erkölcsi erénye
A könyv áttanulmányozása során ki fog derülni, mennyire fontos az erkölcsi életvezetésünkhöz a vallásosság erényének igényes megélése, mennyire nélkülözhetetlen a morál lelkének elmélyítése ahhoz, hogy a morál testét, mindennapi döntéseinket jól vezethessük. Lassan belátjuk az ősi bibliai mondat igazságát: Akik a szenttel szentül bánnak, megszentelődnek (Bölcs 6,10).
Az árral szemben - Beszélgetések Krausz Tamással
Vallás és hagyomány
Ez a könyv vallás és hagyomány kapcsolatáról szól. A vallási alakzatok történeti formái mindenkor hagyományosak: alapításra hivatkoznak, szentnek tekintett iratok gyűjteményét használják, kultikus és gyakorlati tradíciót őriznek, tanaikat mindezek alapján és egységében határozzák meg. Másfelől a hagyomány fogalma ugyancsak vallási jellegű.
Bevezetés a hermeneutikába
A Bevezetés a hermeneutikába egyetemi tankönyvként is használható, monografikus igénnyel megírt szakkönyv; a filozófiai hermeneutika előzményeinek, kialakulási folyamatának és tartalmi elemeinek értelmező felvázolását és kifejtésé tartalmazza. Jelen kötet a kolozsvári Egyetemi Műhely Kiadónál korábban megjelent első kiadás javított, helyenként átdolgozott változata.
Az emberi nagyság elemei
Két esszé
Rudolf Kassner annak a múlt század végén induló írónemzedéknek volt egyik jeles képviselője, amelyik olyan nagy humanista szellemeket adott Európának, mint Paul Valéry, André Gide, Rainer Maria Rilke, Thomas Mann, Hermann Hesse, T. S. Eliot…
Elmefilozófia
Szöveggyűjtemény
„A pszichológus különféle kísérleteket végez, és kísérleteinek eredményeire támaszkodva elméleteket alkot az elme működését illetően. A filozófus nem végez kísérleteket, legfeljebb gondolatkísérleteket. Kísérletezés helyett az elmével kapcsolatos legtermészetesebb meggyőződéseinkbõl indul ki, és egyrészt azt vizsgálja, hogy pontosan hogyan kell érteni e természetes meggyőződéseinket, másrészt pedig azt, hogy ezek hogyan egyeztethetők vagy épp nem egyeztethetők össze az elmével kapcsolatos neurofiziológiai, és egyáltalán a világról alkotott természettudományos ismereteinkkel.”
Leírás
A nemzetek története és Európa története összefonódott. Európában sokáig a nemzethez kötődés jelentette a legfontosabb referenciapontot az egyén számára. Az európai integrációval azonban egy nemzetek feletti azonosulás lehetősége is megszületett. Európa nemzeteit ma már a kialakult jogi és intézményes struktúrák és a közös reálpolitikai és gazdasági érdekek szövevénye is az Európai Unióhoz köti. Az EU történetében időről időre felvillanó, hol megerősödő, hol gyengülő euroszkeptikus hangok azonban jelzik, hogy a struktúrák összetartó ereje önmagában talán mégsem elégséges ennek az egyedülálló nemzetek feletti közösségnek az egybentartásához. Európát valójában a polgárai tarthatják össze. Csak az ő erős kötődésük legitimálhatja a közösség politikai és intézményes struktúráit. De vajon milyen kötődésekkel, kollektív azonosságtudattal rendelkeznek Európa polgárai? Vajon a nemzetek feletti azonosságtudat is hasonló mintára jön majd létre, mint a nemzeti identitások? Az állampolgárság intézményének milyen kihívásokkal kell szembenéznie napjainkban? A nemzet, az identitás és a politika összefüggéseit vizsgálva ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.
Koller Boglárka (1974) a Zsigmond Király Főiskola Nemzetközi Tanulmányok Intézetének oktatója. 1998-ban közgazdászként végzett a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen (most Corvinus Egyetem). 2000-ben MA in Nationalism fokozatot szerzett a Közép-európai Egyetemen. 2001-ben a London School of Economics Európa tanulmányok szakán szerzett diplomát. PhD értekezését a posztnemzeti identitás-struktúra dinamikus, identitásháló modelljéről írta és 2004-ben védte meg a Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Doktori Iskolájában. Kutatási területe az európai polgárok nemzeti és nemzetek feletti identitása.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Koller Boglárka |
Megjelenés | 2006 |
Terjedelem | 153 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 978 963 9683 55 8 |