Hasonló termékek
Mélyalkalmazkodás
Eligazodás az éghajlati káosz valóságában
(fordította: Stumpf-Biró Balázs)
The Philosophy of Eco–Politics
The greens do not wish to either destroy from its foundations or bring back the past; they share neither the utopias of left-wing radicalism or the nostalgias of right-wing populism.
Ki akar itt superman lenni?
Az algoritmusok megkönnyítik a munkánkat, és minden képzeletet felülmúló lehetőségeket teremtenek életünk szinte minden területén. A génsebészet lehetővé teszi majd szervezetünk tökéletesítését, visszafiatalítását, az életkor meghosszabbítását. Az információtechnológiának és a biotechnológiának köszönhetően fantasztikus fejleményeknek nézünk elébe, melyek paradicsomi állapotokhoz vezethetnek, de súlyos, dehumanizáló kockázatokkal is járnak: feleslegessé válhatunk és elveszíthetjük emberi mivoltunkat, arcunkat. Sokan úgy gondolják, hogy mindez a sci-fik világába tartozik, de nem, ez már a belátható jövő, a műszaki fejlődés üteme ugyanis egyre gyorsul. Már az elkövetkező két-három évtizeden belül is alapvető változásokra számíthatunk. Az új technológiák társadalmi-gazdasági hatásain kívül a szerző elemzi az Európai Unióban és a világgazdaságban végbemenő folyamatokat és megvilágítja a globális környezeti problémák jellegét is.
Környezet és etika
Milyen értelmezési lehetőségeket és válaszokat kínál az etika a globális környezeti válságra? Mennyiben gazdagította etikai gondolkodásunkat az ökológiai belátás? Bár az elmúlt években örvendetesen nőtt a téma iránti érdeklődés, és több felsőoktatási intézményben indultak kurzusok, amelyek az ökológiai gondolkodásmód társadalomelméleti alkalmazásával foglalkoznak, az ökofilozófia legismertebb képviselőinek munkái magyarul alig hozzáférhetőek. Szöveggyűjteményünk ezt a hiányt pótolja: a környezeti etika klasszikus szövegeit, különféle irányzatait, főbb témaköreit és legvitatottabb kérdéseit mutatja be.
Konzervatív zöldség - Politikáról, gazdaságról jövő időben
A gyorsuló környezeti és klimatikus változások radikális gyorsasággal alakítják át életünket. Egy új paradigmának, a zöldgazdaság születésének vagyunk tanúi. De mi is az a zöldgazdaság? Milyen alkotóelemei vannak és hogyan fejlődött ki, hogy mára a fosszilis energiahordozókon nyugvó világunkban egy lehetséges váltómodellként emlegetik. A könyv nemzetközi és hazai példákon keresztül mutatja be az olvasónak a zöldgazdaság múltját, jelenét és lehetséges jövőjét. Mindemellett választ keres olyan kérdésekre is, hogy létezik-e konzervatív, polgári indíttatású zöldpolitika.
Leírás
A humán környezettudomány a 21. század szülötte, egy olyan korszaké, amikor az emberiség már nem teheti meg, hogy a környezeti problémákat figyelmen kívül hagyja, vagy egyetlen nézőpontból próbálja átlátni és kezelni. Igaz ez a kérdés tudományos megközelítésére is: a természettudományos tudás alapvetően fontos az ökológiai problémák megértéséhez, de nem elegendő, nem tud választ adni arra a komplex jelenségre, ami okozója és következménye századunk környezeti kihívásainak. Ezért a hagyományos bölcsészettudományok a természet- és társadalomtudományokkal és a művészetekkel közös, interdiszciplináris formációba tömörülve igyekeznek megérteni a kortárs környezeti válságot, annak előzményeit, jelenlegi formáit és jövőbeli pályáit, illetve a lehetséges válaszokat. A humán környezettudomány tehát bizonyos értelemben fordítás: a természettudományos és technológiai eredményeket olyan szövegekké és szociokulturális diskurzusokká formálja, amelyek jobban meg tudják ragadni mind a közvélemény, mind a politikai és gazdasági aktorok figyelmét.
A könyv, amit kezében tart az olvasó, a humán környezettudományi munkák, bevezetők és szöveggyűjtemények hagyományába kíván kapcsolódni, és azt a magyar közegre adaptálni. Jellegéből adódóan egy-egy téma átfogó ismertetését adja, olyanokét, mint a környezetfilozófia, a környezetantropológia, a természetművészet, a természetvédelem, a vallás és ökológia viszonya, a környezettörténeti, jogi, politikai és közgazdaságtani kérdések, a társadalmi igazságosság, a túlnépesedés vagy az élelmezés dilemmái. A kötet emellett magyarországi példákkal mutatja meg azokat a közösségi válaszokat, amelyek a kortárs ökológiai és társadalmi problémákra keresik a választ.
Farkas Judit néprajzkutató, kulturális antropológus. Szűkebb szakterülete az ökológiai, társadalmi és vallási közösségek és mozgalmak kutatása. 2003 óta a Pécsi Tudományegyetem Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszékének oktatója, emellett a PTE Fenntartható Fejlődésért Szakkollégium vezető tanára és a PTE humánökológia szak szakfelelőse. Társvezetője továbbá a Pécsi Tudományegyetemen létrejött Humán Környezettudományi Kutatócsoportnak, amely Magyarországon elsőként nevében is képviseli az új kutatási területet. A tudományos és oktatói tevékenység mellett kifejezetten fontosnak tartja az ismeretterjesztést, és rendszeresen tart előadásokat a szélesebb nagyközönségnek. Ezt a könyvet ebből a szempontból is munkássága jelentős lépésének tartja.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Farkas Judit |
Megjelenés | 2023 |
Terjedelem | 242 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, kartonált |
ISBN | 978-963-646-008-2 |
Sorozat | Környezet és társadalom sorozat |