Hasonló termékek
Hegytörvények forrásközléseinek gyűjteménye 1470-1846
A könyv anyaga Pozsony vidékétől a Tokaj-Hegyaljáig, sőt Erdélyig a legkülönbözőbb borvidékekről tartalmaz szövegeket az 1470-től 1846-ig eltelt időszakból.
Bum erdene
"Úgy érzem, e könyv kiadásával sikerült a mongol kulturális örökség egy szép értékét megmenteni, és ismertté tenni, ugyanakkor megôrizni az emlékét egy,
a modern korunkban már páratlan mûvésznek, Uvhijn Batnak. A mongol eposzok a török eposzokkal együtt bepillantást adnak abba is, milyen lehetett a saját, honfoglalás kori folklór kincsünk, mely az európai környezetben kulturális örökség váltásunkkal enyészett el."
A kincskeresés 400 éve Magyarországon
Kötetünk egyfelől ennek a kincskeresés mágiatípusának az eddig csak alkalmanként kutatott válfajait és csak esetenként kiadott forrásait mutatja be (azaz magukat a kincskereső kézikönyveket); másfelől pedig olyan peres forrásokat publikál, amelyek a kézikönyvek használatáról árulkodnak.
Leírás
Második, javított kiadás
A szerző a paraszti gazdálkodás és társadalom kialakulását és átalakulását kíséri végig négy történelmi - a hűbéri, a kapitalista, a szocialista és az újkapitalista - korszakon keresztül. Kitér a hazai viszonyok régiónkénti különbségeinek elemzésére, valamint a magyar viszonyok európai térben való elhelyezésére.
A könyv a paraszt fogalma alatt a családi munkaszervezetben és a társadalmi kapcsolatokban élő, önálló mezőgazdálkodást folytató, sokoldalú gazdálkodási kultúrával és átfogó gondolkodási horizonttal rendelkező személyt ért. Magyarországon a parasztok alkották a XX. század közepéig a lakosság felét, 1960-ban pedig még mindig az egyharmadát.
Kovács Teréz szerint a teljes kollektivizálás hatalmas csapást mért a parasztságra. Ennek ellenére a szocializmusban még ezután is létezett egy utóparasztnak nevezett társadalmi réteg, amely az 1970-1980-as években felölelte a falusi társadalom többségét. Bár e társadalmi csoport nem volt paraszt a szó hagyományos értelmében, mégis megőrzött abból sok vonást. A rendszerváltás és a mezőgazdaság privatizációja után ismét gyökeres átalakulás zajlott le a mezőgazdaságban, ezért e könyv arra keresi a választ, hogy mi lett ebben a folyamatban azokkal a szokásokkal és habitusokkal, amelyek a parasztságból áthagyományozódtak.
KOVÁCS TERÉZ (1949) szociológus az MTA doktora. Közel három évtizedig dolgozott az MTA Regionális Kutatások Központjában, tanított a Kaposvári Egyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és végül a Pécsi Tudományegyetemen ahol két évig a Demográfia és Szociológia PhD iskola vezetője volt, azóta professzor emerita az egyetemen.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kovács Teréz |
Oldalak száma | 256 |
ISBN | 9789634146223 |
Kiadás éve | 2020 |