Hasonló termékek
A munkajogi megfelelés ösztönzésének újszerű jogi eszközei
A munkavállalói jogok kikényszerítése, a munkajogi szabályoknak való megfelelés biztosítása és a vállalatok szociálisan felelős működésre való ösztönzése napjainkban szinte sziszifuszi törekvésnek tűnik.
Huizinga Noster
A kötet példaszerű alapossággal vizsgálja a Huizinga-recepción keresztül a húszas-harmincas évek egyik legfontosabb irodalmi, kulturális, világnézeti mozgalmát, az újhumanizmus magyarországi változatait, melynek olyan jeles képviselői említhetők, mint – többek közt – Kerényi Károly, Thomas Mann, Szerb Antal, vagy maga Johan Huizinga. Minthogy az újhumanizmus törekvései sokszoros átértelmezésen és torzításokon estek keresztül mind a szélsőjobboldali, mind a szélsőbaloldali ideológiák térnyerésének köszönhetően (lényegében egykor és most is), Balogh Tamás könyve az újhumanizmus törekvéseinek jobb megismerését, a hozzá kapcsolódó ideológiai konstrukciók lebontását is lehetővé teszi." (Havasréti József)
A homiletikai aptum
A homiletikai aptum az igehirdetés inkarnációs pontja.
A könyvben a következő kérdésekre keressük a választ: Miért nem maradunk inkább csöndben? Milyen kapcsolatban van a klasszikus retorikai aptum a homiletikai aptummal? Mi a kapcsolat az inkarnáció, az igehirdetés és a beszéd között? Mit jelent az a reformátori tanítás, hogy Isten Igéjének hirdetése Isten Igéje? A kalcedóni dogma tükrében hogyan elválaszthatatlan, oszthatatlan, elkülöníthetetlen az igehirdetésben az isteni és emberi? Miért lehet és kell őszinte, akár megválaszolatlan kérdéseket feltenni az igehirdetésben?
Leírás
A kötet Krúdy Gyula irodalmi életművét nem elsősorban az azt alkotó szövegek vizsgálata, „elemzése” irányából közelíti meg. Sokkal inkább azt a széles körű kulturális hatást igyekszik megragadni, melyet a Krúdy-szövegek az időközben kultikus rangúvá emelkedő szerzői alakkal együtt gyakoroltak az elmúlt évszázadban. E megközelítés egyik alapvetése, hogy az irodalmi művek tágan értett utóéletét átszövi a szerzőhöz mint kulturális-társadalmi alakhoz kapcsolható közösségi tudás.
A kötet központi fogalma a kultusz: az irodalmi életművek széles körű társadalmi használatának komplexitását igyekszik megragadni, mintegy megelőlegezve annak magasztaló, értékállító jellegét is. A hosszú távon fennmaradni képes, az irodalmi kánon(ok)ban meghatározó életműveknek ugyanis nem csupán az a jellemzőjük, hogy sokan ismerik, olvassák őket, hanem az is, hogy az értelmező közösség számára hivatkozási alapként, fontos értékek megtestesítőjeként is működnek.
Bár a Krúdy-életmű (és a hozzá kapcsolódó irodalomtudományos kutatás) jelenkori tetszhalott állapota akár aggodalomra is okot adhatna, maguk a szövegek mit sem veszítettek frissességükből, nyelvi erejükből, összetett hatásrendszerükből. Abban a korban, amikor a szépirodalom hagyományos médiumának, a könyvnek a szerepe újradefiniálódik, különösen érdekes a kapcsolat olyan szövegvilágokkal, amelyek az irodalom adaptációs folyamataiban (újraírás, átdolgozás, megfilmesítés) természetüknél fogva korlátozottan vehetnek részt.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Váradi Ferenc |
Megjelenés | 2023 |
Terjedelem | 156 oldal |
Kötészet | ragasztókötött |
ISBN | 978-963-646-003-7 |
Sorozat | Károli könyvek - Monográfia sorozat |