Hasonló termékek
Modernitás illúziók nélkül
Niklas Luhmann társadalom- és politikaelmélete
Niklas Luhmann (1927–1998) több szempontból is egyedülálló alakja a modern társadalomtudományoknak. Egyrészt hatvan könyvből és több száz tanulmányból álló életműve eleddig a legátfogóbb, a legtöbb részletre kiterjedő és a legtöbb új összefüggést feltáró kísérlet a modern társadalom leírására. Másrészt pedig példátlan terjedelmű és intenzitású az a kritikaáradat, melyet radikális elméleti újításaival váltott ki, és azáltal, hogy számos, a modern társadalom működésére vonatkozó elképzelésünket illúziónak minősítette.
Cigányok Európában - Franciaország
A párizsi rom cigányok dédszülei 1905 körül érkeztek Franciaországba. A rom cigányok különböző útvonalait - a rom cigányok saját tanúságának és a szakirodalomban található megfigyeléseknek köszönhetően - ettől az időponttól kezdve jobban ismerjük.
A magyar emberitőke-állomány állapota
Platón Európa-programja szerint az igazságos állam feltétele, hogy minden egyes polgárnak csak azt a munkamegosztási helyet szabad elfoglalnia, amelyre „természete születésénél fogva a legalkalmasabb”.
Éva gyermekei és az egyenlőtlenség eredete
Mesék, teremtéstörténetek, etnoszemiotikai elemzések (Afrika, Európa)
A kötet célja, hogy ne mozaikszerű, hanem koherens kép alakulhasson ki az olvasóban Görög Veronika fő kutatásairól: az etnikai, illetve társadalmi különbségek és egyenlőtlenségek ábrázolásáról és értelmezéséről az afrikai, európai vagy csak magyar folklórban. Ehhez a témához kapcsolódik a kisebbségek – nevezetesen a cigányok – folklórjának viszonya a befogadó népek szájhagyományához.
Leírás
A könyv az etnográfus, muzeológus szerző doktori értekezésének szerkesztett változata, amelyet az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Európai Etnológia doktori iskolájában védett meg. A tíz év terepi és archívumi kutatómunka célja a Balaton földrajzi tereiben lezajlott változások vizsgálata volt, elsősorban a kulturális interakciók szempontjából. A kísérlet a Balaton-térség tengernyi irodalmát egy eddig alig-alig vizsgált perspektívával gazdagítja, egyszerre mérlegelve a turizmus kihívásait az őslakosság és a nyaralónépesség szempontjából. Izgalmas felfedezéseket kínál mindenkinek, aki akár állandó lakosként, akár alkalmi fürdővendégként kötődik a térséghez, és érteni szeretné, amit lát: a fogyatkozó hagyományos balatoni tereket, a száz éve azonos retorikájú konfliktusokat, a lokális népi kultúra hiányát, az identitáskihívások történeti gyökereit. A könyv mintegy százötven évet vizsgál a tó turizmus célú hasznosításának kezdetétől a hagyományos kultúra perspektíváinak végleges beszűküléséig. Fókuszában azonban a két világháború közti időszak áll, amelynek egyszerre modernizációs és konzervatív törekvései, és az ennek nyomán kibontakozó balatoni kultúrharc a mai napig meghatározza a térség arculatát és lehetséges fejlődési irányait. Gazdag forrásanyagra támaszkodva feltárja a hagyományos kultúra válsága mögött álló társadalomtörténeti mozgásokat, kitér a fizikai és a szimbolikus balatoni terek átrendezésének és kisajátításának problematikájára. Az etnográfusi nézőpont a legmarkánsabban az őslakosság víz- és vízparthasználatát, illetve turisztikai szerepvállalását bemutató fejezetekben érvényesül, amelyek hiánypótló néprajzi terepmunkára támaszkodnak.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Schleicher Vera |
Megjelenés | 2018 |
Terjedelem | 388 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9789634144274 |