Hasonló termékek
A politika reprezentációja a kortárs könnyűzenében
A magyar viszonyok között a jelen kötet úttörő jellegű, mert nem csak hazai témákat dolgoz fel, és nem csak a szűkebben vett kortárs zenére fókuszál. A letűnt kor, a szocializmus világának kritikai értékelései mellett a félmúlt és a jelen számos zenei szubkultúrája.
Vivente e moriente
A tanulmány az 1956-os forradalomhoz köthető zeneműveket kultúratudományi megközelítésben elemzi. Az alapkérdés valamennyi esetben az, hogy milyen kapcsolat mutatható ki a zenemű és a forradalom között.
Kert Velencében
„Az egyik oldalon ott van az illúzió, hogy el lehet menekülni, másik várost találni… a másikon meg az az illúzió, hogy van értelme a maradásnak.”
Tört akkordok
Zeneesztétikai írások
Matthew Locke 1661-ben jelentette meg Broken Consort című három vonós hangszerre írt gyűjteményét. A tört (broken) szó arra utal a címben, hogy Locke a hagyományos négyszólamú helyett háromszólamú művet komponált, így törve meg a tradíció hangzásvilágát. E kötet ilyen babérokra nem pályázik, de a tört jelző fontos szerepet kap a kötet írásainak egymáshoz kapcsolódásában, mert a Nagy Elbeszélés végének szellemtörténeti állapotában nem az átfogó, monografikus cél vezérelte szerzőjét, hanem az foglalkoztatta, hogy a mikrotörténeti problémák hogyan válnak nagy problémákká.
Zeneantropolisz
Hazai utak a zeneantropológiához
A kötet tudományos ismeretközlő mű, elsősorban bölcsész és társadalomtudományi érdeklődésű olvasókra számító összeállítás. A szerkesztő a magyarországi egyetemi oktatásban és tudományos kutatásban ritka, pontosabban eddig még nem létező tematikájú válogatásban két tapasztalati tudásterület interakciójára építi fel azt a komplex megismerés- és megközelítésmódot, amelyet a nyugati tudományosságban a zenei antropológia (és részben az etnomuzikológia) képvisel. Ez a terület csupán egy-két hazai kutató munkásságának margóján sejlik föl, szélesebb körben nem is ismert, s még kevésbé használt megismeréstudományi tematikát ölel fel, ezen belül is szűkebben azt, ami zene és politika összefüggéseire épül.
A zenei hallás
E gyűjtemény olyan szerzők írásaiból válogat, akik elméleteikkel és problémaérzékenységükkel a zenei hallás tárgykörét gazdagították. Egyre árnyaltabbá váló kérdéseik és válaszaik meggyőzően mutatják a téma fontosságát és bőségét. Történeti vizsgálódás, gondolatkísérlet, zenei elemzés és kultúrszociológiai eszmefuttatás egyaránt található a kötetben. A téma megközelítésének változatossága azonban nem csak a műfaji eltérésekből fakad: zenetörténészek és zenetudósok mellett a 20. század néhány meghatározó zeneszerzője is kifejti nézeteit, hol határozott kiállást tanúsítva, hol higgadt értékelést nyújtva.
Leírás
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy célszerű szegénylegény, aki zsiványosan tudott muzsikálni. Ha megsodorintotta lantját, olyan szikrázó tűzeső támadt, hogy egy kisebb város menten porig égett.
Találkozott a gyémántos torkú űrhercegnővel, aki annyira finoman trilláztatta a hangját, hogy napból csupa aranypityke pattogzott a földre. Társult hozzájuk egy nagy erejű vándor, aki ördöngös módra égbe röpített minden nótát. Dalaikhoz a szavakat pedig egy minden hájjal megkent betyár szerzette, aki ha kettőt mondott, hipp-hopp, háromszázharminchárom lett belőle.
Herczku Ágnes, Lackfi János, Novák Péter és Sinha Róbert közös kalandjából így kerekedett ki ez a lemez, mely egyszerre keleti és nyugati, sanzonos és népi, víg és bánatos, mostani és mindenkori.
1. Semmidal
2. Tengerszem
3. Városi tenger
4. Árva madár
5. Esti áldozat
6. A vándor I.
7. Elment a két lány virágot szedni
8. Unokáink is vágni fogják
9. A vándor II.
10. Faggató
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Herczku Ágnes, Novák Péter |
Kiadó | L'Harmattan–Gryllus Kiadó, Budapest |
Kiadás éve | 2017 |
Oldalak száma | 40 oldal |
ISBN | 9789634142799 |
Sorozat | Hangzó Helikon sorozat |