Hasonló termékek
A megértés édes öröme
A szerző érdeklődése fókuszában egy délkelet-ázsiai hegyi törzs, a vietnámi brúk állnak. Az írások három téma köré csoportosulnak. Egy részükben etnohistóriai/történeti etnográfiai témákat tárgyal, a brúk és az őket körülvevő geopolitikai térség történelmét, az államalkotó népek és a perifériájukon élő törzsi kultúrák kapcsolatát, a brúk identitásának, történelmi emlékezetének kérdéseit, és a globalizált világba való beilleszkedésének problémáit vizsgálja.
Társadalom és gazdaság - II. javított kiadás
A magyar néprajztudományban egyre nagyobb teret nyer napjainkban az a felfogás, amely a „néprajzot” és a „szociokulturális antropológiát” egységben látja, s a kettőt elválaszthatatlan egységnek tekintve együtt műveli. E felfogás talán legfajsúlyosabb képviselője – immár fél évszázada – Sárkány Mihály. Munkásságának épp az a tény kölcsönöz kiemelt jelentőséget, hogy néprajzban és antropológiában, Európában és Európán kívüli témákban egyaránt otthonosan mozog, kölcsönös megtermékenyítő hatást váltva ki, közvetítő szerepet töltve be a magyar társadalomtudományokban.
A vallási élet elemi formái
Míg Durkheim a szociológus jól ismert Magyarországon és szinte minden szociológiai műve megjelent már magyarul, Durkheim, a vallásetnológus, különös módon még mindig csak az idegen nyelveken olvasó beavatottak számára ismert. Pedig alapvető műve, A vallási élet elemi formái, amely idestova 100 éve jelent meg, és amelyet tucatnyi nyelvre lefordítottak, az antropológusok, etnológusok és vallástudósok valóságos Bibliája, amelynek ismerete nélkül jóformán az egész XX. századi társadalomtudományi fejlődés érthetetlen. A kiadással ezen a hiányon kívánunk segíteni, hozzáférhetővé téve a francia etnológia és szociológia egyik legnagyobb alakjának legnagyobb művét a magyar olvasók számára.
Testi-lelki rokonság. A szinjai hantik rokonsági csoportjai
"Húsz éve jártam először Nyugat-Szibériában, és tizenkét év intenzív kapcsolat fűz a Szinja folyó mentén lakó hanti csoporthoz. Életem részévé váltak, és ők is számon tartanak engem. A kulturális antropológia résztvevő megfigyelésen alapuló módszere azt követeli a kutatótól, hogy merüljön bele minél jobban a másik kultúrába, s közben külső szemlélőként figyelje azt. Ezt a pszichés terhet mindenki a maga módján dolgozza fel, de előbb-utóbb szembesülni kell a határokkal. Én úgy döntöttem, hogy belépek a hanti világba. Kutatóból feleséggé, szomszédasszonnyá, vendégből háziasszonnyá, magányos idegenből szinjai hanti gyermek anyjává, ösztöndíjasból háztartásbelivé váltam."
Leírás
Az elmúlt két évtizedben fokozott érdeklődés mutatkozott Magyarországon a vallások iránt, ez ösztönzően hatott a vallásantropológiai kutatások felélénkülésére a néprajz, a kulturális antropológia, de más, ebben a témakörben jelentős hagyománnyal bíró tudományok körében is, mint az orientalisztika, a finnugrisztika, a történettudomány és a szociológia. A kötet szerzői e tudományágak képviselői, akiknek többsége távoli térségek (Kína, Indonézia, Szibéria) népei, kisebb része pedig Európa népei, közöttük magyarok körében végzett vallásantropológiai kutatásokat, elemzett és értelmezett vallási jelenségeket, rítusokat. A munkák gazdag tereptapasztalatokra, egyes esetekben állomásozó terepmunkák eredményeire alapulnak. A tanulmányok egy másik részében a vallásantropológiai szemlélet a történeti források újraértelmezésére ad lehetőséget. Különös hangsúlyt kap a kötetben a vallás, a politika és a hatalom kapcsolatrendszere.
A vallásantropológiai kutatások megélénkülésében nagy szerepet játszottak az egyetemi oktatásban, doktoranduszképzésben irányító és kutatásokat szervező személyiségek a hazai egyetemeken (Budapesten, Debrecenben, Szegeden, Pécsett) és az MTA BTK Néprajztudományi Intézetében. Közülük kiemelkedő szerepet játszik Vargyas Gábor, a PTE habilitált egyetemi professzora és az MTA BTK Néprajztudományi Intézetének tanácsadója. A vietnami brúk körében végzett terepmunkájának és kutatásainak középpontjában a vallás társadalomközpontú megközelítése áll. A kötet valamennyi szerzője az ő tiszteletére készítette hatvanadik születésnapja alkalmából írását, egy részük a jeles ünnepelt munkatársa, kollégája, akik a hazai, sőt a nemzetközi vallásantropológiai kutatások elismert, neves kutatói, másik részük pedig tehetséges, fiatal, pályakezdő kutató, többségüknek tanára, témavezetője, mestere Vargyas Gábor. A tanulmányok mindazon tudományszakok számára fontos megállapításokat, eredményeket hoznak, amelyek a vallás jelenségeivel foglalkoznak.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Landgraf Ildikó, Nagy Zoltán |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 880 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632365732 |
Sorozat | Kultúrák Keresztútján sorozat |