Hasonló termékek
Önéletírás és fikció között – Történelmi történetek
Georg Misch és az önéletírás
Georg Misch az a gondolkodó, aki átfogó önéletírás-történeti műve révén a legtöbbet tette az önéletírás filozófiai, irodalom- és történettudományi jelentőségének megragadásáért. Mégis, egészen eddig alig jelent meg e tudományok magyar nyelvű diskurzusában, így a teljesítményét megillető méltatástól igen messze vagyunk - e kötet szerzője a hiány enyhítésére vállalkozott.
Az emlékezés társadalmi keretei
1925-ben megjelent könyve nem csupán a szociológia egyik alapműve, hanem a történelem-, a kultúra- és az irodalomtudományokban is alkalmazott emlékezetkutatás origója. Elmélete szerint nem csupán az egyes emberek, hanem a társadalmi csoportok és társadalmak is rendelkeznek emlékezettel, amely identitásukat és stabilitásukat alapozza meg.
Kommunikációs gyakorlatok
„Nem lehet nem kommunikálni” – e kommunikációs alaptételként számontartott kijelentés nem jelenti azt, hogy kommunikációs ismereteinket ne lehetne bővíteni, kommunikációs kompetenciánkat ne lehetne fejleszteni; ebben kíván segítséget nyújtani a jelen kötet.
Történeti forrás – Néprajzi olvasat
A kötet egy 2006 februárjában Gazdaság-, társadalom- és egyháztörténeti források néprajzi értelmezésének lehetőségei címmel rendezett tudományközi konferencián elhangzott 25 előadás tanulmánnyá formált változatát tartalmazza.
Elképzelt közösségek
Benedict Anderson jelen munkája az első megjelenése óta eltelt csaknem negyedszázad alatt kétségkívül klasszikus művé vált. Nemcsak bekerült a nacionalizmuskutatás kánonjába, de annak napjainkban egyik meghatározó tagja, egyik legtöbbet interpretált és hivatkozott szövege is lett. Ez nemcsak arra a több mint tucatnyi nyelvi kontextusra igaz, ahol a mű fordításban is létezik, hanem az olyanokra is, mint például a magyar, ahol – néhány részlettől eltekintve – eddig nem jelent meg ez az alapmű.
Jean Brodie kisasszony fénykora
„Maguknak, lányok, elég, ha rámfigyelnek, és maguk lesznek a crème de la crème.”
Ezt a regényt a mindenkori angol nyelvű regényirodalom legnagyobbjai közé sorolják!
Demológia, antropológia és kultúrkritika - Az olasz kérdés
A kötet, melyet az olvasó a kezében tart a mai olasz néprajztudomány és kulturális antropológia egyik kiemelkedő alakja, Francesco Faeta különböző témaköröket érintő munkáit tartalmazza. A szerző kiemelten fontos feladatának tekinti a délolasz parasztság tanulmányozását, mely kapcsán egészen közelről vizsgálja meg az antropológia néhány általános elméleti és módszertani megoldását az olasz események néhány aspektusára vonatkoztatva.
Leírás
A tanulmánykötet Philippe Lejeune, a francia strukturalista generáció egyik jelentős képviselőjének munkásságát mutatja be. Philippe Lejeune francia irodalomtörténész, a klasszikus és kortárs önéletírás, a memoár- és naplóirodalom elismert kutatója, az Université Paris-Nord (Villetaneuse) oktatója. Elméleti munkásságát az 1975-ben megjelent Az önéletírói paktum című tanulmánykötetével alapozta meg. A kötetben szereplo tanulmányokban a szerző önmagunk megírásának lehetőségeit, a szubjektivitás megfogalmazásának feltételeit és korlátait kutatja. Elsősorban poétikai szempontú, de a társadalomtudományok egyéb diszciplínáinak (pszichológia, szociológia, nyelvészet) felvetéseit is kamatoztató elemzései játékos iróniával keresnek választ az emberi élet elbeszélhetoségére, az élettörténet és identitás megalkotásainak problémáira.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Philippe Lejeune |
Megjelenés | 2003 |
Terjedelem | 262 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9639457256 |
Fordító | Bárdos Zsuzsanna, Gábor Lívia, Házas Nikoletta, Toóker Péter, Varga Róbert, Z. Varga Zoltán |
Sorozat | Szöveg és emlékezet |