Hasonló termékek
Történeti forrás – Néprajzi olvasat
A kötet egy 2006 februárjában Gazdaság-, társadalom- és egyháztörténeti források néprajzi értelmezésének lehetőségei címmel rendezett tudományközi konferencián elhangzott 25 előadás tanulmánnyá formált változatát tartalmazza.
Az Annales
A gazdaság-, társadalom- és művelődéstörténet francia változata
Amikor a láb elnehezül
A tisztaságról alkotott elképzelések – mint a könyv végére reményeim szerint láthatóvá válik – áthatják a hanti mindennapi életet: akármilyen témához nyúlunk, előbb-utóbb érintjük e kérdést.
Testi-lelki rokonság. A szinjai hantik rokonsági csoportjai
"Húsz éve jártam először Nyugat-Szibériában, és tizenkét év intenzív kapcsolat fűz a Szinja folyó mentén lakó hanti csoporthoz. Életem részévé váltak, és ők is számon tartanak engem. A kulturális antropológia résztvevő megfigyelésen alapuló módszere azt követeli a kutatótól, hogy merüljön bele minél jobban a másik kultúrába, s közben külső szemlélőként figyelje azt. Ezt a pszichés terhet mindenki a maga módján dolgozza fel, de előbb-utóbb szembesülni kell a határokkal. Én úgy döntöttem, hogy belépek a hanti világba. Kutatóból feleséggé, szomszédasszonnyá, vendégből háziasszonnyá, magányos idegenből szinjai hanti gyermek anyjává, ösztöndíjasból háztartásbelivé váltam."
Leírás
A könyv két olyan szakterület történetének összefoglalását tartalmazza, amelyekről magyarul alig olvasható korszerű szakirodalom. Ezek a kora újkori atlanti-óceáni rabszolga-kereskedelem története, illetve annak bemutatása, hogy milyen jellegű rabszolgatartó rendszerek alakultak ki az észak-amerikai brit gyarmatokon a 17-18. században. A könyv fontosságát részben az adja, hogy e két tárgyalt szakterület újabb kutatási eredményeit közvetíti a magyar közönség felé. Fő szakmai újdonsága pedig abban áll, hogy az Észak-Amerikában kialakuló rabszolgatartó rendszerek történetét az atlanti-óceáni rabszolga-kereskedelemmel szerves összefüggésben tárgyalja, rámutatva arra, hogy az észak-amerikai brit gyarmatok milyen szerepet játszottak abban. Az eddigi szakirodalomra az volt a jellemző, hogy ezt a két területet egymástól elkülönülve tárgyalták. Az észak-amerikai rabszolgatartás történetéről jórészt még ma is sztereotípiák élnek a hazai szakmai és laikus olvasóközönségben. Ezek pontosítása és feltárása azért is fontos, mert a rabszolgatartó múlt máig ható módon határozza meg az Amerikai Egyesült Államok történetét, ennek nemzetközi életben játszott meghatározó szerepe miatt pedig az európai és a magyar történelemre is hatással van. A könyv gazdaságtörténeti fókuszú, de a rabszolga-kereskedelem és a rabszolgatartás társadalmi és kulturális tényezőinek tárgyalására is nagy figyelmet fordít. Meglehetősen nagy kronológiai ívet fog át, hiszen a korai középkortól kezdődően tárgyalja azt, hogy miként alakult ki az atlanti-óceáni rabszolga-kereskedelem, végpontját pedig az amerikai forradalom kirobbanása jelenti. Részletesen mutatja be a rabszolga-kereskedelem európai, afrikai és amerikai mechanizmusait és azt, hogy a rabszolgatartó gazdálkodásnak milyen regionális változatai alakultak ki Észak-Amerikában.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Lévai Csaba |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 518 oldal |
Kötészet | kartonált, ragasztókötött |
ISBN | 9789634145677 |
Sorozat | Bibliotheca Americana sorozat |