Hasonló termékek
A nemzetek létjoga
Kevés olyan eszme van, amelyről annyit írtak és vitatkoztak az utóbbi időben, mint a nemzet: létrejöttének körülményei, továbbélési lehetőségei, illetve megszűnésének eshetőségei az európai integráció során.
Állam és demokrácia
Törvényhozás és törvénykezés az ókori Athénban
Az európai forradalom 1945-2007
Az európai forradalom című könyv a XX. századi európai politikatörténet összefüggéseibe ágyazva elemzi a közös európai ház építésének kísérleteit és megvalósulását az I. világháború befejezésétől Európa legnagyobb bővítési hullámáig, a huszonhét tagú Európai Unió létrejöttéig.
Kommunikáció és integráció
Hogyan zajlott a 2010 nyarán megindult magyar médiaszabályozás európai vitája? Kik voltak a főszereplők, és milyen érvkészleteket használtak? A heves politikai vita vajon szétfeszíti az Európai Unió kereteit, vagy inkább dinamizálja az európai közbeszédet? S ha létrejött a magyar médiatörvények európai nyilvánossága, mit mondhatnunk el róla? Intézményközpontú vagy a politikai kommunikációs szereplők határozzák meg? Esetleg az interakció jelöli ki a nyilvánosság határait?
Közösségelvűség és politikai liberalizmus
Charles Taylor liberalizmuskritikája
Pogonyi Szabolcs monográfiája Charles Taylor műveinek elemzésével mutatja be a liberális állam közösségelvű kritikáját és a kritikára adott liberális válaszokat.
Vita Európáról
A könyv igazi filozófiai csemegének számít, amelyben a két markáns gondolkodó - a filozófus Jean-Marc Ferry, a Brüsszeli Szabadegyetem politikai filozófia professzora és az Esprit volt főszerkesztője, az esszéíró Paul Thibaud - fejti ki markánsan eltérő álláspontját az állam és a szuverentás kérdéséről, nemzetek sorsáról, a posztnemzeti identitásról és az Európai Unió jövőjéről a Maastrichti Szerződés tükrében.
Krúdy keresése
A kötet központi fogalma a kultusz: az irodalmi életművek széles körű társadalmi használatának komplexitását igyekszik megragadni, mintegy megelőlegezve annak magasztaló, értékállító jellegét is.
Elmélkedések Európáról
Kevés elkötelezettebb híve volt az európaiság, az európai egység gondolatának 20. században, mint José Ortega y Gasset, a spanyol filozófus (1883-1955). Már fiatalkorában, részben neokantiánus hatásra, a hazája szellemi felemelkedéséért, „európaizálásért” küzdő progresszív értelmiség egyik vezetőjének számított. Évekkel később, leghíresebb munkájában (A tömegek lázadása), szót emelt az Európai Egyesült Államok megvalósítása mellett, melyben az egész kontinenst átfogó válság leküzdésének egyedüli lehetőségét pillantotta meg.
Leírás
Niklas Luhmann (1927–1998) több szempontból is egyedülálló alakja a modern társadalomtudományoknak. Egyrészt hatvan könyvből és több száz tanulmányból álló életműve eleddig a legátfogóbb, a legtöbb részletre kiterjedő és a legtöbb új összefüggést feltáró kísérlet a modern társadalom leírására. Másrészt pedig példátlan terjedelmű és intenzitású az a kritikaáradat, melyet radikális elméleti újításaival váltott ki, és azáltal, hogy számos, a modern társadalom működésére vonatkozó elképzelésünket illúziónak minősítette. Ezen életmű megértését, felhasználását, továbbgondolását vagy kritikáját azonban rendkívüli módon megnehezíti Luhmann elméletének összetettsége, elvontsága és nemcsak a mindennapi, hanem a tudományos nyelvhasználat számára is igen szokatlan fogalmisága. Ez a könyv segítségül kíván szolgálni e nehézségek leküzdéséhez. Az első rész a nem Luhmann-szakértõk számára is érthető nyelven, lépésről lépésre ismerteti meg az olvasót Luhmann fogalmaival és megállapításaival, az egyes tételei közti összefüggésekkel és meghökkentőnek tűnõ teoretikus döntései mozgatórugóival. A második részben pedig a politikára vonatkozó nézeteit ismerhetjük meg, melyek segítségével a leginkább szemléltethető elméletének provokatív jellege.
A könyvben kifejtett gondolatok nemcsak a luhmanni elmélet útvesztőiben eligazodni vágyóknak szolgálnak segítségül, hanem hasznosak lehetnek a társadalomtudományok módszertani problémái vagy a mai társadalom teoretikus kérdései iránt érdeklődők számára is. Akár egyetértünk Luhmann-nal, akár az övével épp ellentétes nézeteket vallunk, az olyan kérdésekről alkotott nézetei, mint a demokrácia, a legitimitás, a közvélemény, az emberi jogok vagy a jóléti állam, segíthetik társadalmunk jobb megértését, s illúzióromboló meglátásait kihívásként kezelve, előrébb vihetik a társadalmunk előtt álló problémák megoldását.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Brunczel Balázs |
Megjelenés | 2010 |
Terjedelem | 320 oldal |
ISBN | 9789632362496 |