Hasonló termékek
Repülési kézikönyv
Dunajcsik Mátyás szándékosan távolságteremtő címet adott kötetének, amelyet – meglehetősen váratlan szerkesztési ötlettel – egy olyan írás indít, amelyben az írás befejezésének egy lehetséges módozatáról van szó.
A kert. Lassú mozgás
Azt írja szerzőnk, hogy „egy patológus állítása szerint / az emberek az angyaloktól származnak”, ám ez a származás — ezek szerint — csak a halál után bizonyítható. Előtte nincsenek csak benyomások, az érzékelés (és esetleg a hit), na meg az élettények zavaros kombinációja. Varga Zoltán Tamás átütő tehetsége nem afféle, mint legtöbb nemzedéktársáé, ez a kötet lassú víz, vagy ahogy az alcíme mondja, „lassú mozgás”.
Ventilátor blues
Kiss Tibor szövegeinek jó részét a néhol abszurd, szürreális, mániásnak ható belső beszéd uralja, de ez nem zárja ki a gyermeki játékosságot a nyelvileg leginvenciózusabb sorokban, a felszabadult öröm ritka, ám annál emlékezetesebb kitöréseit, illetve a már-már fülledt erotikát.
Az argentin nő
„A bika mozdulatlanul várta, akár egy szobor. Mintha nem is élne – figyelte Félix erősen, miközben óvatosan haladt előre. A bika még mindig csak állt, mint a cövek. Szemhéjai is meg voltak ereszkedve, mintha csak aludna. Félix azonban tudta, végzetes könnyelműség az ilyesminek bedőlni.”
Leírás
Az utóbbi néhány évben több olyan kulturális jelenség is megfigyelhető volt, melyek arra engednek következtetni, hogy a rendszerváltás előtti több mint három évtized – vagyis a Kádár-kor – eseményeinek, társadalmi, kulturális és művészeti életének feldolgozása még egyáltalán nem fejeződött be, sőt, talán pontosabb, ha azt mondjuk: éppen hogy csak elkezdődött. A téma iránti érdeklődés valószínűleg nem csupán abból ered, hogy most már lehet beszélni azokról a problémás kérdésekről, melyek évtizedekig szőnyeg alá seperve hevertek, hanem azt is jelzi, hogy a korszak jelenségeinek, eseményeinek értelmezése és értékelése egyáltalán nem egyértelmű, meglehetősen sok még a kutatásra, feldolgozásra váró anyag, bizonyos tendenciák újra- vagy átértelmezésére, netán feltárására van szükség.
Ez a kötet – mely a 2004 októberi JAK Tanulmányi Napokon elhangzott előadások nagy részének szerkesztett, kibővített változatát tartalmazza – ehhez kíván hozzájárulni. Nem annyira a korszak általános bemutatását tűzi ki célul, hanem inkább azt, hogy bizonyos részproblémák vizsgálatán keresztül olyan modern kutatási, értelmezési metódusokat vonultasson fel, melyek segítségével művészet és hatalom viszonya, a Kádár-kor művészetpolitikája, a periódusra jellemző fő tendenciák talán mélyebben, pontosabban megismerhetők.
Összeállításunkban a megközelítési módok és témák sokszínűségére törekedtünk: szerepel a kötetben a korszak magas- és tömegirodalmát, kanonizált és mára már a kánonból kicsúszott íróit bemutató tanulmány, a színházzal, filmmel, képzőművészettel foglalkozó dolgozat vagy a rock- és alternatív zenei világot ellenőrző ügynökhálózat működését elemző esszé is – hogy csak néhányat említsünk a kötetben szereplő szövegekben vizsgált kérdések közül.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kisantal Tamás, Menyhért Anna |
Megjelenés | 2006 |
Terjedelem | 190 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9637343598 |
Sorozat | JAK füzetek |