Hasonló termékek
Reformer vagy lázadó?
Bethlen Miklós és kora
Ez a tanulmánykötet a Bethlen Miklós halálának 300. évfordulójára az Eötvös Loránd Tudományegyetemen megrendezett konferencia előadásain alapul. A könyv szerzői - különböző tudományszakok: a történelem, a helytörténet, az irodalomtörténet, a filozófia, a mentalitástörténet, a művelődéstörténet képviselői - egymás vizsgálódásait megvilágítva alkotnak korszerű képet Bethlen Miklósról és koráról.
Fernand Braudel és a társadalomtudományok
A kötet általános bevezetés gyanánt szolgál Fernand Braudel történészi gondolkodásához. Bemutatja, hogy az Annales folyóirat második nagy korszakának vezető alakja a történelem globális felfogásának sajátos koncepcióját alkotta meg, s Braudel intellektuális pályájának teljességre törekvő rekonstrukciójával kulcsokat kínál az életmű legfontosabb darabjainak megértéséhez.
Rendszerváltás és történelem
Tanulmányok a kelet-európai átalakulásról
Hogyan lett az önigazgatásból kapitalizmus, szolidaritásból verseny Lengyelországban? Mily módon változott a társadalom cigányképe Szlovákiában és Magyarországon a rendszerváltás során? Hogyan alakultak az interetnikus kapcsolatok a Székelyföldön Ceauşescu bukása után? Miképp zajlott le a rendszerváltás a Magyar Néphadseregben? Milyen szerepet játszott a kőolaj ára a Szovjetunió összeomlásában? Ezekre és más kérdésekre keresik a választ a kötet tanulmányai, amelyek szerzői – az ELTE BTK Kelet-Európa Története Tanszék doktorandusz hallgatói és kutatói – Ulánbátortól Moszkván át Prágáig,
A magyar parasztság esete a szovjet kolhozzal
A kötet újdonságát az adja, hogy a magyarországi kollektivizálás (1949–1961) történeti elemzése során az ismétlődő erőszakos hatalmi beavatkozások és az általuk kiváltott társadalmi válaszreakciók kölcsönhatásaira koncentrál. Mindhárom kolhozosítási kampányt áttekinti, így érthető meg, hogy miért és miként változtak az állami erőszak-alkalmazás eszközei, s erre reagálva hogyan formálódtak a paraszti társadalom különböző rétegeinek túlélési és alkalmazkodási mechanizmusai.
Laurentius Eiseler
Epicinion carmen in laudem… Caroli Rueberi Győzelmi ének… Karl Rueber dicséretére 1581
A kiegyezés és a dualista korszak emlékezete Közép-Európában
A dualista korszak fél évszázada Közép-Európa modern történetének meghatározó idõszaka volt. Jelen kötetünk magyarországi, csehországi, lengyelországi, romániai és szlovákiai kutatók az osztrák-magyar kiegyezés létrejöttének 150. évfordulójára készült tanulmányait tartalmazza.
Naplók és sorsok
Dr. Pintér László hadifogolynaplója 1945-1946
Küzdelem utolsó vérig
Gróf Tisza István pályája beszédeiben, leveleiben és visszaemlékezésekben
A Trianonig vezető úton éles küzdelem folyt konzervatívok és liberálisok között a haza és a haladás ügyéért.
Leírás
A 16. századtól kezdve az európai nemesség számos új politikai és kulturális változással - többek között a reformációval és az uralkodói hatalom megerősödésével - nézett szembe, amelyekhez, ha eredményesen alkalmazkodni kívánt, egyre kiterjedtebb elméleti és gyakorlati műveltséggel kellett rendelkeznie. A nemesi társadalom oktatás iránti igénye a kora újkor évszázadaiban jelentősen felértékelődött. Nem volt ez másként a Magyar Királyságban sem, ahol az elit és a feltörekvő nemesi rétegek - az oszmán háborúk ellenére - hamar felismerték, hogy a formális neveltetés és műveltségszerzés milyen fontos szerepet játszhat egy-egy család társadalmi pozíciójának emelésében vagy konzerválásában. A tanulmánykötet célja kör-képet nyújtani a katolikus elit és a főúri családok számára elérhető legfontosabb oktatási lehetőségekről. A kötet szerzői új levéltári alap-kutatásaik eredményeit adják közre, amelyek révén betekintést nyerhetünk egyfelől a hazai és az ország határain kívüli oktatási intézmények működésébe, másfelől pedig a nemesi famíliák oktatási stratégiáiba.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kökényesi Zsolt |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 242 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634149316 |
Sorozat | Humaniórák sorozat |